Najlepsza aplikacja do nauki angielskiego

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Język angielski jest bardzo powszechny i to nie tylko w krajach, w których mieszkają jego rodzimi użytkownicy. Znając przynajmniej jego podstawy, można łatwo porozumieć się niemal na całym świecie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób, zarówno młodzież, jak i dorośli, chce uczyć się angielskiego. We współczesnych czasach jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej — dzięki nowoczesnym aplikacjom.

Dlaczego warto uczyć się języka przez aplikację?

Tradycyjne kursy językowe, które są prowadzone przez doświadczonych, wykwalifikowanych lektorów nie zostaną przez długi czas zastąpione przez żadne aplikacje. Nauczyciel może bowiem wyjaśnić każde zagadnienie w sposób dopasowany do potrzeb ucznia, a trudne kwestie można powtarzać wielokrotnie. Nauka na kursach jest bardziej zindywidualizowana i daje większe możliwości. Jeśli więc zależy Ci na opanowaniu danego języka, nie tylko angielskiego, na poziomie zaawansowanym, kurs to najlepsze rozwiązanie. Jednak nie każdy ma możliwość i środki finansowe na taki sposób nauki. Niektórzy chcą poznać jedynie podstawy, szybko opanować przydatne zwroty przed wyjazdem za granicę lub po prostu zdobyć jeszcze większą biegłość w języku, który i tak już znają. W takich sytuacjach sprawdzają się aplikacje i programy do nauki angielskiego. Dlaczego warto z ich używać? Przede wszystkim umożliwiają skorzystanie z innych niż tradycyjne metod nauki, często łączą pracę z zabawą. Oprócz tekstu nierzadko pojawiają się w nich obrazki, filmy i ciekawe testy. Aplikacje mogą dawać możliwość interakcji z rodzimym użytkownikiem języka oraz z innymi kursantami. Dla wielu osób taki sposób nauki jest efektywniejszy niż siedzenie w sali lekcyjnej i wypełnianie kolejnych, niemal jednakowych ćwiczeń. Multimedialna nauka dobrze sprawdza się również dla dzieci. Aplikacje do nauki angielskiego pozwalają im w ciekawszy sposób przyswoić nową wiedzę. Programy mają również tę przewagę nad tradycyjnymi sposobami przyswajania wiedzy, że nie wymagają noszenia ciężkich podręczników i zeszytów. Swoje notatki można mieć zawsze przy sobie, zapisane w pamięci aplikacji.

 

Jak używać aplikacji do nauki języka?

Aby móc korzystać z danej aplikacji, przede wszystkim trzeba pobrać ją na swoje urządzenie, czyli telefon komórkowy lub tablet. Dzięki temu będzie można z niej korzystać w każdym miejscu. Niektóre aplikacje mają także możliwość łączenia ich z innymi urządzeniami. Nawet niepozorny smartwatch może wspomóc naukę nowego języka. Zaczynając swoją przygodę z aplikacjami, warto zdecydować się na jedną lub dwie (szczególnie wtedy, gdy poruszają inne, wąskie zagadnienia i ich tematyka się dopełnia). Dla osób początkujących najlepiej sprawdzą się te programy, które dają dostęp do fiszek, zawierają definicje słów i najlepiej wymowę nagraną przez lektora. Użytkownicy zaawansowani powinni poszukiwać raczej aplikacji skupionych na doskonaleniu konkretnych umiejętności (słuchanie, czytanie), zawierających liczne artykuły czy nagrania, a także umożliwiających kontakt z native speakerem.

Jaką aplikację wybrać?

Wiele osób, szczególnie początkujących, zastanawia się, jaka aplikacja do nauki angielskiego sprawdzi się najlepiej. Programów skupiających się na doskonaleniu umiejętności językowych jest bardzo wiele. Dlatego wybór tej, która będzie odpowiadać indywidualnym preferencjom użytkownika, może być trudny. Pomocny w takiej sytuacji może okazać się ranking. Programy do nauki angielskiego są często oceniane przez użytkowników i na tej podstawie można wybrać kilka najbardziej popularnych.  

• Duolingo

Jednym z najlepszych sposobów na zapamiętywanie, nie tylko języka obcego, jest zabawa. Dlatego dużą popularnością cieszy się darmowa aplikacja do nauki angielskiego Duolingo. Czerpie ona inspirację z gier, czyli nagradza użytkowników za osiągnięcia, pozwala im zdobywać punkty i tracić je, a także współzawodniczyć z innymi osobami. Ta aplikacja do nauki angielskiego sprawdzi się zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Lekcje są krótkie, skupione na konkretnej tematyce, na przykład podróży lub jedzeniu. Użytkownik musi odblokowywać kolejne poziomy, aby przejść do następnych. Aplikacja skupia się głównie na słownictwie, ale pojawią się także elementy gramatyki. Zaletą Duolingo jest ciekawy sposób nauki oraz fakt, że można poprawiać swoje umiejętności niemal wszędzie, nawet w podróży. Wystarczy 10 minut dziennie, aby powtórzyć materiał. Każda lekcja kończy się testem, którego zaliczenie umożliwia użytkownikowi przejście do kolejnego działu. Aplikacja działa zarówno z poziomu strony internetowej, jak i jako program na telefon komórkowy. W wersji na smartfon umożliwia także ćwiczenie swojej wymowy. Aplikacja jest darmowa, ale pojawiają się w niej reklamy pomiędzy kolejnymi poziomami. Aby się ich pozbyć, trzeba wykupić wersję Premium.  

• Memrise

Szczególnie chętnie wybierane są te aplikacje do nauki angielskiego, które opierają się na połączeniu pracy z zabawą. Przykładem jest Memrise, program funkcjonujący również pod nazwą Memrize. Podstawowa wersja jest darmowa, ale użytkownik może zdecydować się na wykupienie opcji Premium. Możliwy jest wtedy dostęp do statystyk wskazujących na postępy w nauce oraz do bardziej szczegółowych kursów. Aplikacja do nauki języka angielskiego Memrise wykorzystuje różne mnemotechniki, które znacznie ułatwiają użytkownikom zapamiętywanie materiału. Program skupia się przede wszystkim na słownictwie, ale pojawiają się także filmy poprawiające wymowę czy obrazki wspomagające naukę. Interaktywne materiały sprawiają, że jest to dobra aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci, ale sprawdza się także jako wsparcie dla dorosłych, również na zaawansowanym poziomie.  

• Busuu

Wiele osób chce nauczyć się języka, ale nie w wersji literackiej, a bardziej potocznej. Przecież głównym założeniem poznawania obcych słów i gramatyki jest porozumienie się za granicą. Dla takich osób przeznaczona jest właśnie kreatywna aplikacja do uczenia się angielskiego Busuu. W niej użytkownicy znajdą przede wszystkim praktyczne zwroty, idiomy i te słowa, które faktycznie przydadzą się w codziennym życiu. Aplikacja łączy w sobie platformę do nauki z cechami social mediów. Użytkownicy mają dostęp do kursów tematycznych, ale co najciekawsze, mogą uczyć się od rodzimych użytkowników języka. Dzielą się oni ciekawostkami i niuansami, dzięki czemu nauka jest szybsza i przede wszystkim przyjemniejsza. Busuu to aplikacja do nauki angielskiego za darmo, jednak w wersji Premium użytkownicy mogą układać indywidualne plany, mają dostęp do pełnych kursów, a nawet mogą uzyskać certyfikat językowy. Program dobrze sprawdza się na przykład jako szybkie przygotowanie do wakacyjnego wyjazdu za granicę. 

• Supermemo

Ci, którzy chcą szybko opanować przynajmniej podstawy języka angielskiego, powinni być zadowoleni z aplikacji Supermemo. Według jej twórców zapewnia ona osiągnięcie wyznaczonych celów nawet 15 razy szybciej w porównaniu do tradycyjnego sposobu nauki. Ma to być zatem najlepsza aplikacja do nauki angielskiego dla osób niecierpliwych i z trudnościami w zapamiętywaniu nowych informacji. Program wykorzystuje inny sposób przyswajania informacji niż podobne platformy. Wszystkie kursy są podzielone na mniejsze bloki, a każda partia materiału jest kilkukrotnie powtarzana z wykorzystaniem unikalnych metod. Aplikacja sprawdza się przede wszystkim dla osób początkujących, które dopiero zaczynają naukę języka angielskiego. Może stanowić dopełnienie tradycyjnych kursów językowych.

• Fiszkoteka

Aplikacja do nauki słówek angielskich, Fiszkoteka, to dobre narzędzie dla tych, którzy mają trudności z zapamiętaniem wyrazów i idiomów. Jest prosta w obsłudze i sprawdza się szczególnie dla osób dorosłych, które zaczynają naukę języka obcego. W aplikacji można tworzyć własne fiszki, a specjalny algorytm ustala powtórki na każdy dzień. Podstawowa wersja Fiszkoteki jest darmowa. Nauka słówek odbywa się za pomocą obrazków, słuchania, a także samodzielnego wpisywania odpowiednich wyrazów. Fiszkoteka to dobry program do nauki angielskiego za darmo, który szybko przyniesie widoczne rezultaty przy systematycznej pracy użytkownika.

• Rosetta Stone

Ze znalezieniem odpowiedniego programu do nauki języka mogą mieć trudności użytkownicy telefonów iPhone. Aplikacje do nauki angielskiego najczęściej przeznaczone są na systemy Android. Jednak Rosetta Stone, jeden z najstarszych programów, sprawdza się również na urządzeniach z oprogramowaniem iOS. Użytkownicy, którzy wykupią subskrypcję, mogą korzystać z nagrań, gier typu memory, zestawów słówek oraz testów sprawdzających wiedzę. Interfejs jest w języku angielskim, co wspiera naukę. W aplikacji jest specjalne narzędzie głosowe, przeznaczone głównie do doskonalenia wymowy i akcentu. W zakładce Phrasebook dostępne są rozmówki, podzielone na różne tematyczne kategorie. 

• Quizlet

Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego to nie tylko to, które skupiają się wyłącznie na języku. Są to również programy stworzone z myślą o przyswajaniu informacji również z innych dziedzin. Przykładem jest aplikacja Quizlet. Interfejs jest łatwy w obsłudze, a sam program znacznie wyróżnia się na tle innych. Przede wszystkim dlatego, że pozwala użytkownikom samodzielnie tworzyć zestawy słów i wyrażeń, które są im najbardziej potrzebne. Quizlet umożliwia również skorzystanie z materiałów, które zostały przygotowane przez inne osoby. Użytkowanie aplikacji to skuteczna nauka słówek angielskich online, ponieważ swoją wiedzę można łatwo sprawdzić za pomocą testów i gier typu memory. W Quizlet można poprawiać nie tylko swoją znajomość słów, ale także pisownię, wymowę czy zdolność rozpoznawania wyrazów ze słuchu.  

• Squid

Jeśli interesują Cię nietypowe, darmowe aplikacje do nauki angielskiego, ciekawym rozwiązaniem może okazać się Squid. To program dla osób, które chcą poznać zwykły, codzienny język, ale nie mają czasu na szukanie go w Internecie. Aplikacja Squid powiadamia o artykułach w języku angielskim, które mogą zainteresować użytkownika. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie przeszukiwać anglojęzycznych stron, aby znaleźć ciekawy tekst, z którego można także nauczyć się kilku wyrażeń. Wystarczy wybrać z listy kategorii te, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom. W aplikacji dostępne są także artykuły, których głównym celem jest wsparcie nauki słownictwa. Po przeczytaniu tekstu można sprawdzić swoją wiedzę w krótkim teście. Squid to dobra aplikacja do nauki angielskiego z wykorzystaniem autentycznych materiałów. 

• Preposition Master

Odpowiednia aplikacja do nauki angielskiego dla zaawansowanych powinna skupiać się na konkretnych zagadnieniach, a nie na ogólnym przyswajaniu wiedzy. Użytkownik, który zna już podstawy, chce poprawić się w konkretnych obszarach. Jeśli dziedziną wymagającą poprawy są przyimki, aplikacja Preposition Master to dobre rozwiązanie. Pomaga ona opanować właśnie tę część mowy, która może stanowić duże wyzwanie dla wielu osób. Nauka przyimków staje się przyjemniejsza, łatwiejsza i przede wszystkim szybsza, jeśli przyjmuje formę zabawy, testów i gier. Aplikacja ma kilka poziomów, dlatego mogą z niej korzystać również osoby dopiero rozpoczynające naukę obcego języka. Cała zabawa polega na wyborze właściwego przyimka, w jak najkrótszym czasie. W aplikacji Preposition Master dostępna jest także osobna kategoria, poświęcona tylko przysłowiom. 

• Wordable

Program do nauki angielskiego Wordable to skuteczne rozwiązanie dla osób, które mają trudności z zapamiętywaniem obcych słów. W aplikacji jest kilka poziomów, od podstawowego A2 do zaawansowanego C2. Poszczególne słownictwo podzielone jest na tematyczne kategorie. Możesz skupić się na interesującym Cię zagadnieniu, na przykład język angielski w biznesie, budownictwie czy żywieniu. Nauka odbywa się za pomocą ciekawych gier, których w aplikacji jest aż pięć. Najciekawsze jest to, że przyswajanie nowych słów odbywa się także na zasadzie rywalizacji. Można grać z losowym przeciwnikiem lub zaprosić znajomą osobę przez platformę Facebook. Zdobywane punkty pozwalają użytkownikom przechodzić na coraz wyższe poziomy. Zdarza się, że darmowa nauka angielskiego nie zawsze okazuje się skuteczna pod względem wymowy. Aplikacje rzadko dają użytkownikom szansę usłyszenia, jak dane słowo powinno zostać wymówione. Jednak w Wordable każdy wyraz jest odczytany przez lektora, a nowe, trudniejsze słówka mają swoje definicje i tłumaczenia.

Jak jeszcze uczyć się języka?

Aplikacje skupiające się na słownictwie lub gramatyce to dobry sposób na utrwalenie wiadomości. Warto jednak korzystać również z innych sposobów na rozwijanie swoich umiejętności językowych. Osoby zaawansowane mogą ćwiczyć znajomość słów i struktur gramatycznych czytając artykuły i krótkie teksty po angielsku. Ciekawym rozwiązaniem jest także oglądanie filmów, na przykład na naukowych kanałach na portalu YouTube. Język można doskonalić także w podróży, szczególnie w zakresie umiejętności słuchania. Wystarczy, że w drodze do pracy, szkoły lub na uczelnię posłucha się ciekawego podcastu w języku angielskim. Można także szukać stron internetowych, które umożliwiają bezpośredni kontakt z native speakerem. Obecnie coraz częściej można znaleźć platformy przeznaczone do prowadzenia zajęć z rodzimymi użytkownikami języka przez kamerę internetową. Taki sposób przyswajania wiedzy na pewno okaże się skuteczny. Warto poświęcić przynajmniej kilkanaście minut dziennie na doskonalenie swoich umiejętności językowych, aby biegle posługiwać się angielskim. Oprócz podstawowych struktur gramatycznych i formalnego słownictwa można łatwo poznać także język codzienny. Wystarczy jedynie znaleźć odpowiednie aplikacje, strony internetowe, a nawet oglądać filmy i seriale z napisami — to dobry sposób na połączenie nauki z przyjemnością. Poznawanie nowego języka nie musi kojarzyć się z nudnymi ćwiczeniami w podręcznikach. Czas na monotonne zajęcia był w szkole, teraz można zdobywać biegłość językową na wiele innych sposobów.  

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments