6 wskazówek dotyczących optymalizacji systemu Windows 10

Ostatnio aktualizowane: 17.04.25

 

Nawet nowoczesny komputer może po pewnym czasie zacząć pracować nieco wolniej i mniej efektywnie. Choć często mówi się, że przyczynia się do tego zainstalowanie na dysku twardym dużej ilości programów, nie do końca jest to prawda. Co jest powodem wolniejszej pracy komputera? Jak można zoptymalizować urządzenie z systemem Windows 10? Zebraliśmy wiele przydatnych wskazówek na ten temat.

 

Przyspieszenie Windows 10 – co spowalnia komputer?

To, że zainstalujemy na komputerze wiele różnych programów, nie musi przyczyniać się do jego spowolnienia. Każde kolejne oprogramowanie po prostu zajmie określoną ilość miejsca na dysku. Nowoczesne sprzęty mają na tyle dużo pamięci, że możemy bez przeszkód instalować potrzebne aplikacje, to nie powinno doprowadzić do ich wolniejszej pracy. Problemem są zwykle elementy dodatkowe zainstalowane razem z określonym programem, które uruchamiają się w momencie startu systemu. Są to:

• Zaplanowane zadania – przeważnie są wykonywane przez aplikacje działające w tle. Wykorzystuje się je do realizacji konkretnych zadań w określonej sytuacji lub czasie.

• Usługi – inaczej services, są połączone z wybranym programem i odpowiadają za to, aby był on na bieżąco aktualizowany.

Często nie zdajemy sobie także sprawy z tego, że niektóre aplikacje uruchamiają się przy starcie systemu. To m.in. antywirusy, komunikatory i chmury do przechowywania plików. Pojawiają się one na pasku zadań, w efekcie czego mamy do nich zapewniony szybki dostęp. Im więcej programów uruchamia się przy starcie, tym wolniejsza może okazać się praca komputera. Optymalizacja systemu Windows 10 lub innego jest konieczna, kiedy zauważymy, że:

Urządzenie mocniej się nagrzewa, a tym samym zużywa więcej energii elektrycznej. W przypadku laptopów dodatkowo skraca się czas pracy baterii.

Zmniejszyła się pamięć operacyjna dla procesów aktywnych.

Komputer koncentruje się nie na tym, co aktualnie robimy, tylko na procesach działających w tle.

Jak sprawdzić, czy przyspieszanie systemu Windows 10 jest konieczne?

Czasami trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy nadszedł odpowiedni moment na przyspieszenie komputera z systemem Windows 10. Jednak nasze wątpliwości może rozwiać przydatna, wewnętrzna aplikacja. Wchodzimy w menu ‘start’ i wpisujemy frazę ‘zabezpieczenia Windows’. Klikamy w pierwszy wynik wyszukiwania, wówczas otworzy nam się okno oprogramowania. Jeśli nasz sprzęt działa nie do końca poprawnie, wszystkie informacje na ten temat znajdziemy w zakładce ‘raport kondycji’. Jest w nim kilka podpunktów:

Pojemność magazynu – aplikacja sprawdza ilość dostępnego na dysku miejsca i wyświetla ostrzeżenie, jeśli jest go za mało.

Sterownik urządzenia – sprawdzane są wszystkie zainstalowane sterowniki i jeśli nie działają one poprawnie, otrzymamy listę proponowanych rozwiązań.

Aplikacje i oprogramowanie – otrzymujemy raporty o problemach dotyczących aplikacji i systemu, a także alerty z proponowanymi rozwiązaniami.

Żywotność baterii – dotyczy laptopów, możemy tu sprawdzić, czy możliwa jest optymalizacja baterii.

Usługa czas systemu Windows – pojawia się tutaj opcja włączenia usługi synchronizacji czasu z serwerem, jeśli została ona wyłączona, a komputer wyświetla nieprawidłową godzinę.

Warto sprawdzić raport kondycji swojego urządzenia, zwłaszcza gdy od pewnego czasu jego działanie stało się wyraźnie wolniejsze. Optymalizacja systemu Windows 10 może przyspieszyć pracę komputera i zapobiec np. ciągłemu zacinaniu się programów.

 

Jak przyspieszyć Windows 10 – wyłączenie programów uruchamianych przy starcie systemu

Jedną z najłatwiejszych metod, jak przyspieszyć komputer z systemem Windows 10, jest wyłączenie programów, które uruchamiają się przy starcie. Nie jest to trudne i poradzi sobie z tym każdy z nas. Aby sprawdzić, jakie aplikacje stają się aktywne już od momentu włączenia komputera, należy przejść do Menedżera zadań. W tym celu trzeba wcisnąć kombinację trzech klawiszy: Ctrl, Shift i Esc. Wtedy na ekranie pojawi się nam okno menedżera. Wchodzimy w zakładkę ‘uruchamianie’, aby zobaczyć wszystkie programy uruchamiane przy starcie systemu. Wyszukujemy te, które nie są potrzebne i przy ich nazwach klikamy opcję ‘wyłącz’. Jeżeli zaczniemy mieć wątpliwości, za co odpowiada dana aplikacja, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać ‘wyszukaj w trybie online’, aby sprawdzić w Internecie podstawowe informacje na jej temat.

Optymalizacja Windows 10 pod gry – wyłączenie automatycznej aktualizacji systemu

Częste zacinanie się komputera jest uciążliwe zwłaszcza podczas grania w gry. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, aby temu zapobiec, jest wyłączenie automatycznej aktualizacji systemu. To da nam pewność, że urządzenie nie zacznie pobierać plików aktualizacyjnych w najmniej oczekiwanym momencie. Jak zoptymalizować Windows 10, wykorzystując tę metodę? Wciskamy kombinację klawiszy: ‘Windows’ i literę ‘I’, to pozwoli na przejście do ustawień systemu. Wchodzimy w zakładkę ‘aktualizacje i zabezpieczenia’, a następnie: ‘Windows update’ i ‘opcje zaawansowane’. Tam klikamy suwak, aby wyłączyć automatyczne aktualizacje, od tego momentu możemy instalować je ręcznie, kiedy tylko zechcemy.

 

Jak zoptymalizować komputer – wyłączenie indeksowania zawartości, porad i wskazówek

System Windows 10 przez cały czas indeksuje zawartość twardego dysku w tle. Ma to pomóc w szybszym wyszukiwaniu plików, kiedy pojawi się taka potrzeba. Jednak to zwykle spowalnia pracę komputera, dotyczy to nawet nowoczesnego modelu z pojemnym dyskiem SSD. Indeksowanie zawartości można bez przeszkód wyłączyć. Wpisujemy w wyszukiwarce systemowej frazę ‘services.msc’, wciskamy ‘enter’ i w wyświetlonym panelu usług szukamy ‘Windows search’. Klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy i wybieramy opcję ‘stop’. Następnie resetujemy urządzenie.

Jeśli komputer nie działa tak szybko, jak powinien, warto też upewnić się, że wszystkie porady i wskazówki są wyłączone. System wyświetla je domyślnie, co ma ułatwić korzystanie z urządzenia, ale przeważnie nie są one przydatne. Optymalizacja w tym przypadku polega na wejściu w ‘ustawienia’ i zakładkę ‘system’. Klikamy opcję ‘powiadomienia i akcje’, a następnie odznaczamy ‘porady, wskazówki i sugestie podczas korzystania z systemu Windows’.

Optymalizacja dysku twardego w Windows 10

Chcąc przyspieszyć pracę komputera, należy zdecydować się także na optymalizację dysku twardego, czyli jego wyczyszczenie. Warto zrobić to jak najwcześniej, kiedy tylko zauważymy pierwsze symptomy świadczące o spadku wydajności urządzenia. Dla ułatwienia możemy włączyć specjalne narzędzie, które będzie automatycznie usuwać niepotrzebne pliki oraz te przeniesione do kosza, czyli czujnik pamięci. Aby to zrobić, trzeba wejść w ‘ustawienia’, a potem w zakładkę ‘system’ i wybrać znajdującą się po lewej stronie opcję ‘czujnik pamięci’. Możemy też skonfigurować sposób działania narzędzia, wchodząc w ‘zmień sposób automatycznego zwalniania miejsca’. Wtedy samodzielnie ustalimy m.in. to, jak często system będzie usuwać pliki tymczasowe oraz kiedy będzie uruchamiać się automatyczne oczyszczanie dysku. Żeby zwolnić kilka dodatkowych gigabajtów, można kliknąć opcję ‘usuń poprzednią wersję Windows’. Jeżeli tego nie zrobimy, zostanie ona usunięta automatycznie po upływie 10 dni.

Od czasu do czasu warto dodatkowo wykonać defragmentację dysku, to także skuteczny sposób na to, jak ‘odchudzić’ Windows 10. Aby włączyć ten proces, należy wpisać w wyszukiwarce systemowej hasło ‘defrag’, wcisnąć ‘enter’, a następnie wybrać dysk do defragmentacji i dostosować opcje optymalizacji. Dlaczego jest to tak istotne? Defragmentowanie dysku daje możliwość uporządkowania danych. Dzięki temu pliki nie są podzielone i komputer może je szybciej odczytywać.

 

Optymalizacja rejestru Windows 10

Na szybkość pracy komputera bardzo duży wpływ ma rejestr systemu. Znajdują się w nim instrukcje dla programów, ponadto określa on, jakie biblioteki DLL są używane przez konkretne aplikacje i jakie pliki są przez nie otwierane. W rejestrze bardzo szybko może zrobić się nieporządek, co spowalnia działanie sprzętu. Wynika to z tego, że zostają w nim klucze po programach, które zostały odinstalowane, a także te przestarzałe, zastąpione nowymi. Jak wyczyścić rejestr w systemie Windows 10? Najpierw powinniśmy wykonać jego kopię zapasową. Klikamy lupę znajdującą się w dolnym pasku ekranu i wpisujemy komendę ‘uruchom’. Wtedy pojawi się okno dialogowe, wpisujemy hasło ‘regedit’ i przechodzimy do zakładki ‘plik’. Wybieramy opcję ‘eksportuj’ i określamy lokalizację, w której gotowa kopia zapasowa zostanie zapisana.

Aby sprawnie wyczyścić rejestr, przyda się specjalny program. Wtedy optymalizacja Windows 10 przebiegnie bez problemu. To wymaga pobrania zewnętrznej aplikacji z Internetu, najczęściej polecane to m.in.: Ccleaner, Auslogics Registry Cleaner oraz Glary Utilities. Po uruchomieniu wybranego programu wystarczy znaleźć opcję odpowiadającą za czyszczenie rejestru i włączyć ją. Zazwyczaj tego typu oprogramowanie ma funkcję automatycznego naprawiania znalezionych problemów, dlatego nie musimy nic robić (choć w razie potrzeby można np. zdecydować, które błędy zostaną naprawione). Optymalizacja Windows 10 poprzez specjalny program do czyszczenia rejestru nie jest trudna. Zazwyczaj umożliwiające to narzędzia są darmowe, a do tego dostępne w języku polskim.

Jak przyspieszyć laptopa z systemem Windows 10?

Opisane wyżej wskazówki dotyczące optymalizacji systemu sprawdzają się zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Jednak osoby używające na co dzień urządzeń przenośnych mogą dodatkowo starannie je wyczyścić, zwłaszcza jeśli z nimi podróżują. Okazuje się, że kurz osiadający w otworach wentylacyjnych może ograniczać przepływ powietrza. To powoduje, że wentylatory nie mogą chłodzić laptopa wystarczająco efektywnie. Wówczas urządzenie szybciej się nagrzewa i zmniejsza się taktowanie procesora, a to przekłada się na wolniejsze działanie. Do wyczyszczenia systemu wentylacyjnego przyda się sprężone powietrze w sprayu. Jeżeli to nie pomoże, warto rozważyć oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu, gdzie specjaliści starannie oczyszczą łopatki wiatraka chłodzącego. Nierzadko zwiększa to skuteczność wentylacji nawet o 25 – 30%, a tym samym laptop działa szybciej niż dotychczas.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments