Jak nagrać ekran laptopa i telefonu?

Ostatnio aktualizowane: 17.04.25

 

Nagranie ekranu laptopa czy smartfona to często bardzo dobry sposób na to, aby wytłumaczyć kłopotliwą kwestię, pokazać usterkę urządzenia lub po prostu zaprezentować ciekawą informację większej liczbie osób. Jak to zrobić i czy potrzebujemy do tego specjalnego oprogramowania? Jak się okazuje, nagranie ekranu może być równie łatwe co zrobienie jego zrzutu.

 

Nagrywanie ekranu – po co?

Funkcje takie jak nagrywanie ekranu komputera lub smartfona są przydatne m.in. dla osób tworzących treści na popularne portale, np. YouTube. W ten sposób można przygotować poradniki pokazujące krok po kroku, jak zainstalować konkretne programy, pozbyć się komputerowych wirusów, skonfigurować sprzęt itp. Poprzez nagrywanie pulpitu możliwe jest też stworzenie recenzji, materiałów popularnonaukowych czy edukacyjnych, a nawet pochwalenie się swoimi osiągnięciami w grze. Z tej funkcji chętnie korzystają ponadto nauczyciele i korepetytorzy, w szczególności ci specjalizujący się w językach obcych oraz naukach ścisłych jak chemia i matematyka. Poprzez nagrywanie ekranu z dźwiękiem można przykładowo przedstawić prawidłowy sposób wykonywania obliczeń lub wyjaśnić pisownię wyrazów. Nierzadko jest to także duże ułatwienie podczas prowadzenia zdalnych rozmów z pracownikami, gdyż można szybko rozwiązać zaistniałe problemy czy też przekazać istotne informacje, które trudno byłoby rozwinąć w zwykłej wiadomości tekstowej.

 

Program do nagrywania – czy zawsze jest potrzebny?

Chcąc pokazać coś na ekranie komputera w formie wideo, najlepiej jest pobrać służący do tego program. Co prawda możemy też zrobić to za pośrednictwem smartfona z wbudowaną kamerą, ale jakość nagrania nie będzie wysoka, problemem bywa też edycja materiału i przekazanie go dalej. Program do nagrywania ekranu pozwala na uzyskanie wideo w wysokiej rozdzielczości, swobodne kadrowanie, a nawet dodawanie znaku wodnego czy zapisywanie plików w różnych formatach. Tego typu aplikacje zwykle nie są trudne w obsłudze i nie zajmują dużo miejsca na dysku. Co ciekawe, część z nich umożliwia przechwytywanie obrazu z kamery sieciowej lub internetowej, jak również z urządzeń, które są używane coraz rzadziej, np. kamery VHS. W Internecie można bez trudu znaleźć zarówno darmowy program do nagrywania ekranu, jak i płatny, dający dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Często zdarza się, że za pomocą takiego oprogramowania możemy wysyłać wideo bezpośrednio do wybranych portali (bez konwersji). Poza tym niektóre aplikacje pozwalają na przechowywanie wszystkich plików w chmurze internetowej, choć dobrym sposobem jest też przeniesienie ich na dysk SSD.

Są osoby, które zastanawiają się, czy możliwe jest nagrywanie ekranu bez pobierania programu? Jak się okazuje, są specjalne serwisy, które na to pozwalają. Wystarczy tylko kilka kliknięć, aby rozpocząć nagrywanie wideo. Jednak trzeba pamiętać, że wtedy zazwyczaj nie mamy dostępu do dodatkowych funkcji jak robienie zrzutów ekranu, eksportowanie ze znakiem wodnym czy edytowanie nagrań. Korzystanie z rejestratorów online to dobry sposób, jeśli musimy nagrać coś jednorazowo. Jeżeli chcemy przygotowywać tutoriale, wideo recenzje lub streamy z gier, lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie odpowiedniego programu.

 

Nagrywanie ekranu w systemie Windows

Każda osoba mająca komputer z najnowszą wersją systemu Windows może nagrywać pliki wideo pokazujące, co dzieje się na ekranie i to bez potrzeby instalowania dodatkowego programu. Wszystko za sprawą specjalnego narzędzia, które uruchomimy za pomocą skrótu klawiszowego: Windows + G. Wtedy powinno pojawić się okno z pytaniem: ‘Czy to jest gra?’, wówczas należy zaznaczyć odpowiedź ‘tak’ (nawet jeśli włączymy aplikację, która nie jest grą). Po chwili na ekranie zauważymy pasek z przyciskiem pozwalającym na rozpoczęcie nagrywania. Wszystkie stworzone w ten sposób pliki znajdziemy w folderze Wideo/przechwycone. Jednak trzeba pamiętać, że w ten sposób nie jest możliwe nagrywanie pulpitu w Windows 10, a jedynie okien w uruchomionych aplikacjach oraz grach. Maksymalna rozdzielczość plików to 1080p. Z tej funkcji mogą korzystać wyłącznie osoby mające urządzenie z nowoczesnymi kartami graficznymi.

Na nagrywanie ekranu w systemie Windows 10 lub starszym pozwalają też różnego rodzaju programy dostępne w Internecie. Jedne są mniej, inne bardziej zaawansowane, więc na pewno uda nam się znaleźć taki dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zaletą korzystania ze specjalnego oprogramowania jest dostęp do różnych funkcji, w tym zmiany rozdzielczości wideo, nagrywania pulpitu komputera, a nawet sprawdzenia wydajności komputera (co powinno zainteresować graczy). Przeważnie program do nagrywania ekranu komputera jest łatwy zarówno w instalacji, jak i konfiguracji, dlatego pomoc bardziej doświadczonej osoby nie powinna być konieczna (choć w razie potrzeby bez trudu znajdziemy w Internecie przydatne poradniki).

Nagrywanie ekranu – iPhone i komputer z systemem MacOS

Żeby rozpocząć nagrywanie ekranu na takich urządzeniach jak iPhone czy iPad, należy wejść w ‘ustawienia’, a następnie ‘centrum sterowania’ oraz ‘więcej narzędzi’ (lub ‘dostosuj narzędzia’ w przypadku sprzętów ze starszą wersją oprogramowania). Obok pozycji ‘nagranie z ekranu’ należy stuknąć ikonkę plusa, a później przesunąć palcem od dolnej krawędzi ekranu w górę. Kolejny krok to naciśnięcie ikony odpowiadającej za nagrywanie (charakterystyczne kółeczko) i wybranie opcji mikrofonu. Na wyświetlaczu pojawi się funkcja ‘rozpocznij nagrywanie’, a po jej wybraniu rozpocznie się 3-sekundowe odliczanie. Żeby przerwać tworzenie wideo, wystarczy ponownie stuknąć ikonę nagrywania lub znaleźć opcję ‘zatrzymaj’. Należy przy tym pamiętać, że nie zawsze możliwe jest nagrywanie ekranu razem z dźwiękiem, gdyż niektóre aplikacje na to nie pozwalają.

W przypadku komputerów z systemem operacyjnym MacOS nagrywanie ekranu jest równie proste. Umożliwia to m.in. wbudowana aplikacja QuickTime Player. Po jej uruchomieniu możemy wybrać, czy chcemy stworzyć nagranie z dźwiękiem lub bez niego, a także zaznaczyć kadr. Po zakończeniu nagrywania plik zostanie automatycznie odtworzony, możemy go edytować lub od razu udostępnić wybranej osobie. QuickTime Player to podstawowa aplikacja, która nie ma zaawansowanych funkcji. Jeśli chcemy mieć do nich dostęp, powinniśmy zainstalować dodatkowy program.

 

Nagrywanie ekranu w systemie Android – jak to zrobić?

Nie tylko osoby mające iPhone’a mogą nagrywać i pokazywać to, co dzieje się na ekranie telefonu. Taka opcja dostępna jest również w smartfonach z systemem operacyjnym Android. Obecnie urządzenia ze wspomnianym oprogramowaniem w większości nie mają wbudowanej aplikacji do nagrywania, ale łatwo można ją znaleźć w internetowym sklepie. Należy odszukać go w menu, uruchomić, a następnie wpisać np.: nagrywanie ekranu Samsung (choć podawanie marki telefonu nie jest konieczne) i pobrać jedną z aplikacji, które się wyświetliły. Niektóre smartfony oraz tablety z systemem Android 10 i 11 mają już oprogramowanie do nagrywania, jest widoczne na pasku powiadomień. Aby je uruchomić, trzeba znaleźć ikonkę ‘nagrywanie ekranu’ i ją kliknąć, wtedy uruchomi się automatycznie. Dla ułatwienia na ekranie pojawi się nakładka z czasem nagrywania, która nie będzie widoczna na materiale wideo. Z jej poziomu możemy też przerwać nagrywanie, a gotowy plik znajdziemy w galerii.

Aplikacja do nagrywania ekranu – jaką wybrać?

Wybierając program pozwalający na nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie telefonu lub komputera, należy zwrócić uwagę m.in. na łatwość obsługi. Korzystanie z niego nie powinno sprawiać problemu, inaczej szybko się do niego zniechęcimy i konieczne będzie znalezienie innej aplikacji. Należy pamiętać, że większość tego typu programów nie jest dostępna w polskiej wersji językowej, niemniej jednak podstawowa znajomość języka angielskiego, niemieckiego czy innego pozwala na swobodne nagrywanie wideo i późniejszą edycję (możemy też korzystać z tutoriali). Przed instalacją aplikacji warto dodatkowo sprawdzić, czy daje dostęp do wszystkich funkcji, jakie nas interesują. Często zdarza się, że bardziej zaawansowane opcje stają się aktywne dopiero po zakupie licencji, jej koszt to przeważnie 100 – 200 zł. Niektórzy producenci dają możliwość wypróbowania wersji premium za darmo, na licencji trial, co zmniejsza ryzyko, że wykupimy program, który nie odpowiada w pełni własnym preferencjom.

Szukając odpowiedniej aplikacji do nagrywania, powinniśmy sprawdzić też z pozoru mniej istotne, a tak naprawdę bardzo przydatne opcje. To m.in. rejestrowanie dźwięków systemowych, możliwość przesyłania wideo w formie, jaka nam odpowiada, przykładowo jako link, edycja graficzna nagrania na żywo czy samodzielny dobór kadru. Czasami konieczne jest też upewnienie się, że materiały zarejestrowane za pomocą programu mogą być wykorzystywane do celów komercyjnych (w szczególności, gdy jest to darmowa wersja), a maksymalna długość nagrań odpowiada naszym potrzebom.

Jeśli chcemy, żeby program do screenów i nagrywania ekranu był dobrze dostosowany do indywidualnych potrzeb, warto zastanowić się, do czego będziemy go wykorzystywać. Dostępne są zarówno proste aplikacje do sporadycznego użytku, jak i takie umożliwiające tworzenie dłuższych materiałów wideo, a nawet służące wyłącznie do nagrywania oraz streamowania gier. To oznacza, że wybór programu do nagrywania ekranu w dużej mierze uzależniony jest od jego przeznaczenia.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments