Jak podłączyć amplituner do innych urządzeń?

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Amplituner to urządzenie, które łączy w sobie cechy wzmacniacza i standardowego radia. Kupują go zarówno osoby lubiące gadżety, jak i wszyscy ci, którzy chcą polepszyć jakość dźwięku w swoim stereo lub kinie domowym. Jeżeli chcesz podłączyć zakupiony przez siebie amplituner do innych urządzeń w domu, ale nie wiesz jak to zrobić, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Odtwarzacz DVD i Blu-ray

Niektóre odtwarzacze Blu-ray sprzedawane są z wbudowanymi amplitunerami. Jeżeli jednak masz dwa osobne urządzenia, które chcesz połączyć, można to zrobić bardzo łatwo. W przypadku większości modeli można uzyskać lepszą jakość dźwięku przez podpięcie odtwarzacza łączem HDMI do telewizora, wzmacniacz z kolei audio kablem optical. Inną możliwością jest wykorzystanie kabla coaxial do podłączenia amplitunera. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio przestawić ustawienia w telewizorze, żeby dźwięk nie wydobywał się z wbudowanych głośników, a z przeznaczonego do tego wzmacniacza.

 

Komputer stacjonarny lub laptop

Amplitunery często stanowią dodatkowy element, w który wyposażone są systemy kina domowego, dzięki czemu z głośników wydobywa się wysokiej jakości dźwięk. Takie urządzenie można jednak wykorzystać inaczej, podłączając je do innych sprzętów elektronicznych w domu. Jeżeli chcesz podnieść jakość dźwięku podczas oglądania filmu lub słuchania muzyki na komputerze, możesz podpiąć do sprzętu amplituner. Niezależnie czy jest to laptop czy komputer stacjonarny większość wzmacniaczy można podłączyć poprzez zwykły kabel USB, tak samo, jak myszkę i klawiaturę. Można wykorzystać również kartę dźwiękową i podpiąć do niej amplituner za pomocą popularnych złączy RCA, wpinanych do odpowiednich gniazd. Innym sposobem na przesłanie dźwięku z komputera do urządzenia wzmacniającego jest użycie karty graficznej. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni kabel, który umieszcza się w wejściu HDMI. Dzięki takiemu połączeniu niektóre amplitunery są w stanie dodatkowo dekodować sygnał wideo w jakości 4K. Przy podłączeniu do wystarczająco dużego ekranu zapewnia to niepowtarzalne doznania, zarówno dźwiękowe, jak i wizualne, podczas oglądania filmów, a nawet programów dokumentalnych.

Internet

Większość dostępnych na rynku modeli amplitunerów daje możliwość połączenia urządzenia z Internetem. Dzięki temu można z łatwością odtwarzać ulubioną muzykę w najlepszej jakości. Jeżeli urządzenie wyposażone jest w złącze WiFi, łączy się ono z siecią w sposób bezprzewodowy. Niweluje to potrzebę inwestowania w odpowiednie kable, a tym samym umożliwia ustawienie amplitunera w dowolnym miejscu, bez „plątaniny” licznych przewodów, które zostały do niego podłączone. Jeżeli jednak Twój model nie ma możliwości połączenia z WiFi, można doprowadzić do niego Internet za pomocą standardowych kabli. Najczęściej wykorzystuje się do tego złącze RJ-45, które nie tylko podłącza urządzenie do Internetu, ale także umożliwia jego pracę w domowej sieci LAN. Takie rozwiązanie pozwala na komunikację między poszczególnymi urządzeniami, zainstalowanymi w różnych pomieszczeniach. Jednak, żeby całość działa prawidłowo, trzeba zainstalować na domowym komputerze oprogramowanie DLNA. Dzięki temu można puszczać muzykę z popularnych platform i serwisów internetowych poprzez amplituner, uzyskując najlepszą jakość dźwięku odtwarzanego na zestawie stereo.

 

Gramofon

Analogiczny dźwięk płyt winylowych doceniany jest nawet współcześnie, w dobie muzyki cyfrowej. Lepszą jakość utworów odtwarzanych na gramofonie można uzyskać, podłączając urządzenie do amplitunera. Jeżeli chce się uzyskać jak najlepszy efekt, trzeba jednak zaopatrzyć się dodatkowo w przedwzmacniacz gramofonowy. Bez niego, dźwięk wydobywający się z urządzenia będzie słaby i pozbawiony basu. Niektóre modele gramofonów mają wbudowany przedwzmacniacz, można go także dokupić osobno. Najbardziej zaawansowane wersje amplitunerów mają wejścia gramofonowe PHONO, co umożliwia wzmacnianie dźwięku z gramofonu bezpośrednio w urządzeniu do tego przeznaczonym, bez potrzeby inwestowania w dodatkowy przedwzmacniacz. Oba urządzenia można łatwo połączyć złączem USB, aby cieszyć się ulubioną muzyką w jak najlepszej jakości.

 

Bluetooth

Amplitunery, które wyposażone są w popularne łącze Bluetooth, pozwalają na połączenie sprzętu z innymi urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefon komórkowy, tablet lub laptop. Dzięki temu można puszczać ulubioną muzykę w wysokiej jakości, którą docenią nawet najbardziej wymagające osoby. Takie połączenie z telefonem i tabletem sprawdzi się szczególnie podczas spotkań towarzyskich czy domowych przyjęć, gdy nieodłącznym elementem tworzonego klimatu jest właściwa muzyka płynąca z głośników. Efekt ten można uzyskać dzięki amplitunerowi, który wygodnie steruje się niewielkim, poręcznym urządzeniem z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

Słuchawki

Zakup słuchawek, nawet tych „z wyższej półki”, ale nie wyposażonych w odpowiedni wzmacniacz dźwięku, może niewystarczająco spełniać oczekiwania osób pasjonujących się muzyką. Jednak większość modeli amplitunerów ma standardowe wejścia słuchawkowe typu jack, do którego można podłączyć słuchawki. Wzmocniony dźwięk pozwala na pełne wykorzystanie ich możliwości, dzięki czemu można cieszyć się doskonałą jakością muzyki bez dokuczliwego dla innych domowników hałasu.

 

Radio

Nawet najtańsze amplitunery zazwyczaj mają w zestawie antenę AM/FM. Instalując ją w urządzeniu, podłączając przy tym zestaw głośników w systemie wielokanałowym bądź stereo, możesz słuchać stacji radiowych, ciesząc się głośnym, przestrzennym dźwiękiem. Można także stworzyć domowy system audio, w którym odpowiednio rozmieszczone głośniki z amplitunerem pozwolą słuchać ulubionych stacji radiowych, niemal w każdym pomieszczeniu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ