Jak ustawić antenę satelitarną?

Ostatnio aktualizowane: 17.04.25

 

Aby móc odbierać sygnał telewizji satelitarnej, niezbędny jest zakup i montaż anteny. Trzeba pamiętać o tym, aby we właściwy sposób ją ustawić, co nierzadko okazuje się trudne. Wiele osób powierza tego typu prace profesjonalistom mającym wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Jednak samodzielne ustawienie anteny satelitarnej również jest możliwe, o czym przekonasz się po lekturze naszego artykułu.

 

Czym jest antena satelitarna?

Jak sama nazwa wskazuje, antena satelitarna daje możliwość odbierania telewizji satelitarnej w domu. To dzięki niej możemy swobodnie oglądać swoje ulubione kanały i relaksować się przed telewizorem. Zazwyczaj montowane są anteny o średnicy 45 cm, ale warto pamiętać, że dostępne są również większe modele: 60, 90, a nawet 100 cm. Przeważnie ustawia się je na jednego satelitę, to tzw. DBS, czyli direct broadcast satellite.

Im większa jest czasza anteny, tym mocniejszy sygnał można uzyskać, również przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (np. ulewnych opadach deszczu). Większy model daje też możliwość zainstalowania kilku konwerterów, a nie tylko jednego i tym samym odbioru sygnału kilku satelitów. Na elewacji budynków mieszkalnych przeważnie montowane są anteny offsetowe, co oznacza, że elementy mocujące i konwerter nie zasłaniają sygnału, ponadto nie są one skierowane bezpośrednio na obiekt. Dawniej wykorzystywano też modele paraboliczne, ale obecnie nie są już tak popularne. Aby móc odbierać telewizję satelitarną, poza anteną potrzebujemy też kilku innych elementów: Uchwytu mocującego, konwertera, kabla koncentrycznego, a także odbiornika satelitarnego, czyli dekodera. Jak dobrze ustawić antenę satelitarną, aby móc oglądać nadawane programy bez żadnych zakłóceń? Poniżej znajdują się przydatne wskazówki, które mogą to ułatwić.

 

Ustawienie anteny satelitarnej – podstawowe zasady

Osoby zastanawiające się, jak samemu ustawić antenę satelitarną, powinny pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po wyborze miejsca montażu należy upewnić się, że odbiornik sygnału telewizyjnego nie będzie zasłonięty przez wysokie budynki, słupy, drzewa lub inne przeszkody. Trzeba również pamiętać o tym, aby antena była bardzo solidnie przymocowana. Inaczej może dojść do jej przestawienia przy ulewnych deszczach lub silnych podmuchach wiatru, a wtedy odbiór telewizji satelitarnej będzie gorszy. Zadbajmy ponadto o to, aby kabel, który będzie łączył antenę z dekoderem, nie był za długi, gdyż mogłoby to negatywnie wpłynąć na jakość obrazu. Uważa się, że przewód ma być krótszy niż 30 m. Jeśli konieczne jest użycie dłuższego kabla, należy dodatkowo zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału anteny satelitarnej. Wtedy nie powinniśmy narzekać na utrudnienia w odbiorze i ciągłe zakłócenia.

Jak prawidłowo ustawić antenę satelitarną? Na półkuli północnej powinna ona być skierowana w południową stronę. Wynika to z tego, że satelity komunikacyjne znajdują się nad równikiem. Bez względu na to, czy planujemy montaż i ustawienie anteny satelitarnej NC+, Orange, czy innej, ma ona znaleźć się na południowej stronie budynku.

 

Jak zamontować i ustawić antenę satelitarną Orange lub inną?

Ustawienie anteny satelitarnej Orange czy innej telewizji wymaga przygotowania kilku potrzebnych narzędzi oraz przyrządów. Są to: Wiertarka, śruby i klucze, taśma izolacyjna, klej, obcinacz do kabli, zaciskarka do złącz, płaski odcinek przewodu (do przepuszczenia przez okno, wówczas można uniknąć wiercenia w ścianie) i specjalne złączki zapewniające ochronę przed przepięciami. Jeszcze przed montażem sprawdźmy, czy antena telewizyjna ma w komplecie wszystkie niezbędne elementy. Kiedy wybierzemy już miejsce montażu i złożymy odbiornik sygnału telewizyjnego, nie powinniśmy dokręcać do samego końca śrub odpowiadających za regulację. Możemy zrobić to dopiero w momencie, kiedy będziemy pewni, że kierunek ustawienia anteny satelitarnej jest właściwy i znajduje się ona w optymalnej pozycji. 

Montaż anteny należy rozpocząć od przytwierdzenia masztu. To stalowa rura, której średnica mieści się w zakresie od 30 do 40 mm. Jej uchwyt przytwierdzamy do ściany budynku lub innego twardego podłoża. Warto pamiętać, że to właśnie maszt odpowiada za utrzymywanie ciężaru anteny. Po zamocowaniu należy podpiąć go do piorunochronu (jeśli w pobliżu znajduje się tego typu instalacja). Następnie możemy przejść do podłączenia przewodu antenowego. Trzeba poprowadzić go w taki sposób, aby nie był podatny na uszkodzenia i nikomu nie przeszkadzał (nie powinien stwarzać ryzyka np. przypadkowego potknięcia się). Czasami nieuniknione jest dodatkowo założenie na przewód specjalnej uszczelki, która będzie zatrzymywać wodę. Należy zrobić to przed zamontowaniem wtyczki. Wstępny montaż anteny jest już tak naprawdę wykonany, możemy już przejść do jej ustawienia.

Jak wygląda ustawianie anten satelitarnych?

Żeby prawidłowo ustawić antenę satelitarną, należy przede wszystkim być bardzo precyzyjnym. Trzeba przy tym stosować się do instrukcji, jaka została dołączona do kupionego przez nas odbiornika sygnału telewizyjnego. Z pewnością znajdziemy w niej wiele wskazówek i możemy pozbyć się wątpliwości, jak ustawić antenę satelitarną NC+, Orange, Polsatu itp. Zgodnie z informacjami podanymi w instrukcji powinniśmy wstępnie wyregulować kąt konwertera i elewacji, a później ustawić kierunek samej anteny. Bardzo przydatny okazuje się przy tym kompas, który pokaże nam, gdzie znajduje się południe. Warto rozważyć jego zakup, ponieważ tego typu przyrząd do ustawienia anteny satelitarnej znajduje zastosowanie również w innych sytuacjach, przykładowo podczas wędrowania po górach.

Jeśli zastanawiamy się, jak ustawić antenę satelitarną Polsatu czy innej telewizji, warto przyjrzeć się sąsiednim budynkom. W naszym kraju odbiorniki sygnału telewizyjnego przeważnie skierowane są w stronę satelity Eutelsat Hot-Bird 13E, nadaje z niego większość dostawców. W sytuacji, gdy nie mamy kompasu, a sąsiedzi nie zamontowali anten satelitarnych, możemy spróbować skierować swój odbiornik w stronę słońca o godzinie 13:00 (czasu letniego). Gdy uda nam się wstępnie ustawić antenę, możemy przymocować przewody do konwertera, a później podłączyć dekoder do telewizora i włączyć go. Na tym etapie przyda się pomoc innego domownika. Jedna osoba powinna delikatnie poprawiać ustawienie anteny, a druga kontrolować, czy pozwala to na poprawę odbioru sygnału telewizyjnego. Należy przy tym uważnie kontrolować pozycję konwertera, każdorazowo może on przesuwać się maksymalnie o 0,5 cm. Zawsze kiedy przestawimy antenę, powinniśmy chwilę odczekać, żeby sygnał mógł się ustabilizować. To oznacza, że pośpiech nie jest wskazany, musimy zachować cierpliwość. Kiedy znajdziemy odpowiednie ustawienie, możemy przykręcić do końca wszystkie śruby.

Warto pamiętać o tym, że antena satelitarna powinna być przesuwana powoli i zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przydać się może przy tym specjalny miernik ustawienia anteny satelitarnej, który umożliwia sprawdzenie mocy odbieranego sygnału. Jednak nie jest on niezbędny, gdyż możemy poradzić sobie także bez niego. Jak ustawić antenę satelitarną NC+ lub innego dostawcy bez miernika? Okazuje się, że nowoczesne dekodery mają wbudowane funkcje pozwalające na pomiar sygnału odbieranego z satelity. Żeby praca przebiegła sprawnie, nie można zapomnieć o tym, że kierunek anteny należy ustawić zgodnie z kątem azymutu 180 stopni. Jest on liczony od kierunku południowego, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu?

Miernik to nie jedyne urządzenie służące do ustawiania anteny satelitarnej. Możemy do tego wykorzystać także swój telefon, instalując wcześniej odpowiednią aplikację. Pozwala ona na znalezienie właściwego kąta elewacji, a także azymutu odbiornika sygnału telewizyjnego. Jak to jest możliwe? Aplikacja do ustawienia anteny satelitarnej namierza naszą pozycję z GPS, ma też wbudowany kompas oraz bazę programów nadawanych z satelitów. Żeby działała ona prawidłowo, konieczny jest magnetometr (czujnik kompasu), który mierzy natężenie pola magnetycznego. Aplikacja bardzo się przydaje, ponieważ pokazuje ustawienia anteny satelitarnej pod satelitę Hot-Bird, w razie potrzeby można też wybrać inną pozycję, przykładowo Astrę. Pomaga ona zarówno we wstępnym ustawieniu anteny, jak i później, przy jej precyzyjnym regulowaniu.

 

Jak ustawić antenę satelitarną Cyfry lub innego dostawcy – najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas ustawiania anteny satelitarnej jest wybór nieodpowiedniego miejsca montażu. Musimy uważać na to, aby nie była ona zasłonięta przez wysokie drzewa czy inne budynki. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sygnał telewizji satelitarnej może zakłócać nawet balkon czy daszek znajdujący się powyżej anteny. Na drodze od jej miejsca instalacji aż do satelity nie mogą znajdować się żadne przeszkody. Może się również zdarzyć, że za zakłócenia powstające podczas oglądania telewizji odpowiada zły dobór średnicy anteny. Zauważają to w szczególności te osoby, które zdecydowały się montaż modelu poniżej 80 cm. W takiej sytuacji wymiana anteny na większą powinna rozwiązać problem.

Pamiętajmy także o tym, że powinno się kupować sprawdzony i solidny sprzęt. Zadbanie o to, aby kąt ustawienia anteny satelitarnej na satelitę Hot-Bird nie wystarcza, aby swobodnie oglądać telewizję, niezależnie np. od pogody. Jeżeli konwerter jest słabej jakości, prawdopodobnie nie zapewni mocnego sygnału. To samo dotyczy kabla antenowego. Warto zwrócić również uwagę na to, czy lustro stalowej czaszy anteny jest dobrze zabezpieczone. Jeśli nie, szybko pojawi się na nim korozja, a to także pogorszy jakość sygnału.

Kiedy już uda nam się ustawić antenę w odpowiednim kierunku, należy starannie dokręcić śruby łączące ją z masztem. Trzeba robić to naprzemiennie i ostrożnie. Pośpiech nie jest tu wskazany, ponieważ możemy przez nieuwagę zmienić położenie anteny, a tym samym osłabić sygnał. Bardzo istotne jest także to, że kąt jej ustawienia jest zależy od tego, w jakim regionie kraju mieszkamy. To oznacza, że musimy uwzględnić szerokość oraz długość geograficzną, w jakiej się znajdujemy.

Podczas montażu i regulowania ustawienia anteny satelitarnej nie można się spieszyć. Każdą czynność powinniśmy wykonywać uważnie oraz precyzyjnie. To istotne również przy tak pozornie łatwych do wykonania krokach jak zakładanie złączy ‘F’ na kabel antenowy. Jeśli nie będą one dobrze zabezpieczone, do ich wnętrza może przedostać się wilgoć, co doprowadzi do zwarcia. Istnieje również ryzyko, że niewłaściwie zamontowane złącza będą drgać przy silniejszym wietrze, a to utrudni odbiór sygnału telewizyjnego, może też przyczynić się do przestawienia anteny. Trzeba też zwrócić uwagę na to, jak używamy kompasu (jeśli zdecydujemy się po niego sięgnąć). Jego działanie mogą zakłócać stalowe elementy konstrukcji, dlatego należy trzymać przyrząd z dala od nich.

Jeżeli zaczniemy mieć wątpliwości, czy uda nam się samodzielnie ustawić antenę satelitarną w prawidłowy sposób, warto wezwać fachowca. Niemniej jednak dostosowanie się do powyższych wskazówek powinno pozwolić nam na wykonanie tej czynności samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się na ustawienie anteny bez pomocy profesjonalisty, należy pamiętać o zachowaniu precyzji i cierpliwości, a także zadbaniu o bezpieczeństwo. To ważne w szczególności w sytuacji, gdy będziemy pracować na dużej wysokości.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments