Mikrofon na USB ranking  

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Zepsuł Ci się mikrofon i potrzebujesz pilnie nowego? A może myślisz o zakupie mikrofonu od dawna, ale zniechęca Cię mnogość oferty i nie wiesz, który z modeli wybrać? Możemy Ci przyjść z pomocą. Przeanalizowaliśmy zakupy klientów i ich poziom satysfakcji po dokonanym zakupie. Okazało się, że klienci najchętniej kupują model Novox NC-1. Jest to model, który przy stosunkowo niskim budżecie zaspokaja większość potrzeb osób używających mikrofony. Jest to model, który współpracuje z systemem operacyjnym Windows oraz Mac OS.X. Połączenie z komputerem następuje za pomocą portu USB w trybie Plug&Play. W zestawie dołączono kabel przyłączeniowy o długości 1,8 m oraz uchwyt do montażu na statywie. Parametry tego modelu, to jest pasmo przenoszenia i przetwornik analogowo-cyfrowy, pozwalają na korzystanie z tego mikrofonu do nagrywania różnego typu dźwięku. Spisuje się on tak samo dobrze przy nagrywaniu wokalu, efektów przestrzennych, czy różnego rodzaju instrumentów. Równie dobrym i wszechstronnym modelem, wybranym przez klientów, jako równie ciekawy sprzęt jest Behringer C1. Zapoznaj się również i z jego parametrami.

 

 

Najlepsze mikrofony na USB w 2024 roku

 

Poniżej prezentujemy 5 modeli mikrofonów na USB, które według nas są warte uwagi.

 

Novox NC-1

 

Mikrofon na USB Novox NC-1 to produkt, który zadowoli wielu użytkowników. Przy stosunkowo niskiej cenie ma dobre parametry. Mamy tu przetwornik analogowo-cyfrowy, pracujący w trybie 48 kHz 16-bit, oraz pasmo przenoszenia zakresu 30 Hz-18 kHz. Mikrofon ten jest dedykowany komputerom z systemem operacyjnym Windows oraz Mac OS.X.

Dzięki trybie pracy Plug&Play, zaraz po podłączeniu urządzenia za pomocą portu USB automatycznie instalują się sterowniki i system rejestracji dźwięku jest gotowy do pracy. Dużą zaletą mikrofonu USB Novox NC-1 jest jego mobilność. Możesz zabrać go ze sobą w dowolne miejsce i za pomocą mobilnego komputera stworzyć studio nagraniowe w dowolnym miejscu. Ten wielkomembranowy mikrofon USB pozwala na nagrywanie z równym skutkiem wokalu, jak i dźwięku różnego rodzaju instrumentów, czy też głosu lektora.

A wytrzymała stalowa obudowa powoduje, że model jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Opinie o mikrofonach na USB Novox NC-1 przekazują, że ma on doskonały stosunek jakości do niskiej ceny i w swojej klasie ciężko jest znaleźć model o lepszych parametrach.

 

 

 

 

Behringer C1

 

Zakup studyjnego mikrofonu pojemnościowego USB Behringer C1 – to dobre rozwiązanie dla wszystkich entuzjastów nagrywania domowego. Przy użyciu tego modelu nie potrzeba Ci wielkiego zaplecza sprzętowego, aby utworzyć własne studio nagraniowe. Ten profesjonalny, pojemnościowy mikrofon o paśmie przetwarzania 48 kHz ma wbudowany interfejs USB-audio. W komplecie z mikrofonem użytkownik otrzymuje oprogramowanie Audacity, Kristal i Podifier pozwalające na pełną obsługę wszystkich funkcji zarządzania sprzętem.

Dzięki charakterystyce kierunkowej kardioidalnej sprzęt jest pozbawiony sprzężeń i zapewnia separację dźwięku. Dzięki swoim właściwościom model ten może być wykorzystywany nie tylko w studiu, ale też, jako mikrofon sceniczny główny lub pomocniczy. Model ten zasilanie czerpie z portu USB komputera i jest wyposażony w diodę wskazującą zasilanie. Obudowa wykonana jest z szorstkiej powierzchni, która dobrze trzyma się w dłoni, a jako wyposażenie dodatkowe klient otrzymuje kable USB oraz plastikowy sztywny uchwyt.

Osoby, które Używają tego modelu uważają, że ze względu na wysokie parametry tego sprzętu, ma on atrakcyjną cenę. Przekazują również, że świetnie się on nadaje do rejestracji takich dźwięków, jak wokal czy podcast.

 

 

 

 

Samson Go Mic Direct

 

Samson Go Mic Direct to mikrofon, który doskonale sprawdzi się w komunikatorach internetowych, takich jak Skype czy FaceTime, a także przy używaniu aplikacji VoIP, albo do wykonywania nagrań na YouTube. Z komputerem urządzenie łączymy za pomocą chowanego w obudowę złącza USB. Samson Go Mic Direct bez problemu działa z systemami operacyjnymi Mac OS X i Windows, a także z iPodami i iPhonami.

Do tych urządzeń używasz po prostu przejściówki Apple Lightning USB Camera Adapter lub Camera Connection Kit. Wraz z mikrofonem, użytkownikowi jest dostarczane oprogramowanie, w którym funkcją Samson Sound Deck pracuje nad redukcją szumów i czystym nagraniem. Kompaktowa obudowa mikrofonu czyni go bardziej mobilnym, dzięki czemu możesz go używać z powodzeniem poza domem zarządzając nim z telefonu lub iPoda.

Osoby używające tego modelu twierdzą, że jest on mały i poręczny, a także solidnie wykonany. Mamy również opinie, że Samson Go Mic Direct zbiera dźwięki ze znacznej odległości i są to dźwięki dobrej jakości.

 

 

 

 

TRACER S1

 

Doskonały do telefonii internetowej VoIP jest model TRACER S1, multimedialny, cyfrowy mikrofon wielokierunkowy. Ten dobry i tani mikrofon na USB został wyposażony w wysięgnik, który pozwala na dogodne ustawienie mikrofonu w najbardziej optymalnej pozycji. Bez problemu, po podłączeniu urządzenia, zostanie ono zainstalowane, dzięki funkcji Plug&Play, na każdym komputerze wyposażonym w kartę dźwiękową. Z komputerem mikrofon komunikuje się za pomocą kabla o długości 2 metrów z końcówką na port USB.

Dzięki takiemu podłączeniu do komputera w modelu tym znacząco zostały ograniczone szumy, przez co zbiera on i nagrywa, lub przekazuje czystszy dźwięk. Model ten odznacza się czułością 58 dB i zakresem częstotliwości 100 Hz. Również wzornictwo zastosowane w tym modelu nawiązuje do współczesnych trendów, przez co jest chętnie kupowany przez klientów.

Również wyjątkowo atrakcyjna cena, poniżej 20 złotych przekonuje wielu klientów do zakupu tego modelu. A te osoby, które TRACER S1 kupiły twierdzą, że rzadko trafia się model o tak niskiej cenie i tak wysokiej czułości.

 

 

 

 

Samson Q2U

 

Mikrofon Samson Q2U to model, który sprawdzi się zarówno, jako sprzęt sceniczny, jak również model w domowym studio podłączonym do komputera. Możliwe jest to dzięki złączu wyjściowym XLR, a także portowi USB. Złącze XLR pozwoli na połączenie mikrofonu scenicznymi konsoletami mikserskimi, a port USB z domowym komputerem.

Samson Q2U jest wyposażony w wyłącznik on/off mikrofonu, 3,5 milimetrowe gniazd słuchawek stereofonicznych wyposażanych w kontroler głośności, a także w kardioidalną charakterystykę kierunkowości. Mikrofon bez problemów współpracuje z większością komputerowych, cyfrowych stacji roboczych audio, co pozwala na dopracowanie nagrania za pomocą specjalistycznych narzędzi. Kupując ten model użytkownik wraz z nim otrzymuje oprogramowanie rejestratora Cakewalk Music Creator pozwalające na kompleksową obsługę nagrań.

W wyposażeniu znajdują się także kabel USB i statyw. Według użytkowników ten model stoi wysoko w rankingu mikrofonów na USB. Przy obróbce dźwięku pochodzącego z tego mikrofonu, może powstać wiele atrakcyjnych utworów. Doskonale nadaje się on do wokalu czy podcastu i jest też wytrzymały mechanicznie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki mikrofon na USB kupić?

 

Jak kupić mikrofon to taki, z którego będziemy zadowoleni. Ale jaki mikrofon na USB wybrać? Niełatwo jest przecież rozeznać się w tych mało mówiących parametrach, jak kierunkowość, zakres częstotliwości, zakres dynamiczny czy czułość. Który z tych parametrów decyduje o barwie i brzmieniu nagranego dźwięku? Właśnie o tym będziemy pisać dziś w naszym przewodniku. Postaramy się doradzić, jaki mikrofon na USB kupić, na jakie parametry zwracać uwagę, aby zakup był udany.

Jaki jest najlepszy mikrofon na USB – parametry

Producenci na etykietach mikrofonów wpisują szereg symboli i wartości dotyczących parametrów ich sprzętu. Jednak dla wielu z nas dane te nic nie znaczą, bo nie jesteśmy specjalistami akustykami. Dlatego krótko omówimy najważniejsze parametry występujące w opisach mikrofonów.

Zakres częstotliwości słyszalny dla ludzkiego ucha wynosi od 20 Hz do 20 kHz. Dla zwykłego użytkownika, więc kupowanie mikrofonu z zakresem częstotliwości szerszym niż może wychwycić ludzkie ucho jest pozbawiony sensu. Zatem jeśli Twój mikrofon wyłapie tyle samo dźwięków co Ty, będzie to wartość wystarczająca.

Czułość mikrofonu jest mierzona w miliwoltach na paskal (mV/Pa) i jest mierzona dla częstotliwości 1 kHz, lub jest podawana w decybelowoltach (dBV), jako wartości ujemne. Im większa wartość czułości, tym większa czułość mikrofonu. Czułość to zdolność zamiany fali akustycznej mikrofonu na prąd. Czułość mówi o zdolności zbierania dźwięków przez mikrofon, i nie zawsze najwyższa czułość jest wskazana. Gdy mikrofon jest wykorzystywany w wygłuszonym studiu nagraniowym, gdzie ma do zbierania jedynie dźwięk brzmiący w studiu, to jak najbardziej potrzebna jest wysoka czułość mikrofonu. Natomiast, gdy prowadzisz rozmowę telefoniczną będąc w hałaśliwym miejscu, zbyt duża czułość mikrofonu spowoduje, że Twój rozmówca nie da rady oddzielić Twojego głosu, od głosu osób będących w tramwaju razem z Tobą. Mikrofony dynamiczne na ogół przedstawiają czułość 1 – 3 mV/Pa, natomiast pojemnościowe 5 – 50 mV/Pa.

Szum własny powinien być najniższy z możliwych i jest to napięcie mikrofonu mierzone w absolutnej ciszy. Gdy szum własny jest niski, to mikrofon łatwiej wyłapuje ciche dźwięki. Za dobry wynik uznaje się, gdy szum własny wynosi kilkanaście dB(A), wynik doskonały to poziom 6 – 7 dB(A)

Różnica między napięciem na wyjściu mikrofonu, a napięciem szumów mikrofonu to odstęp sygnału od szumu. Mierzy się go przy ciśnieniu akustycznym równym 1 PA (94 dB) i wartość ta jest wyrażona w decybelach i im jest wyższa tym lepiej. Mikrofony pojemnościowe mają odstęp sygnału od szumu około 60 – 80 dB.

Natomiast maksymalną falę dźwiękową, jaką mikrofon jest w stanie przetworzyć na napięcie bez żadnych zniekształceń to maksymalny poziom ciśnienia akustycznego. Jest to parametr określany w dB. SPL im wyższy tym lepiej, więc gdy spotkasz określenie SPL = 138 dB, znaczy to, że wybrałeś mikrofon z dobrym parametrem.

Również zakres dynamiczny wyrażany w decybelach, im ma wyższą wartość tym lepiej, i jest to wartość wynikowa, która stanowi różnicę maksymalnego SPL i szumu własnego.

Charakterystyka częstotliwościowa najczęściej jest przekazywana klientom, jako pasmo przenoszenia częstotliwości (jest to zakres, w jakim mikrofon rejestruje dźwięk bez zniekształceń), choć cała charakterystyka jest nieco szerszym zagadnieniem. Może ona dedykować mikrofon do konkretnych zastosowań, gdyż mikrofon w zależności od charakterystyki częstotliwościowej może tłumić lub podbijać tony. Niskie tony mają od 20 do 300 Hz, średnie od 300 do 3000 Hz, a wysokie od 3000 do 20000 Hz.

 

Najlepszy mikrofon na USB – membrana

Wielkość membrany ma wpływ na parametry mikrofonu opisane wyżej. Możemy wyróżnić wśród mikrofonów wielkomembranowe i małomembranowe. Pierwsze z nich to takie, których średnica membrany jest większa niż ¾ cala, czyli 19 mm. Mikrofony takie są polecane do studia nagraniowego, ze względu na niski poziom szumów własnych. Mikrofony z taką membraną mają wysoką czułość, a także charakteryzują się przyjemnym, ciepłym brzmieniem.

Małomembranowe to te egzemplarze, których średnica membrany nie przekracza 5/8 cala, czyli 15,9 mm. Bardzo dobrze odwzorowują wysokie tony, a zniekształcenie dźwięku jest tu niewielkie. Mają też stosunkowo szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości, ale też mają stosunkowo wysoki poziom szumów własnych.

Mikrofony na USB w dobrych cenach

Oferta mikrofonów na USB jest bardzo szeroka. Począwszy od bardzo tanich modeli zaczynających się od 10 złotych. Taki model posiada statyw i przewodowe połączenie na USB do komputera. Taki model nadaje się do współpracy z komputerem stacjonarnym, a także z laptopem.

Gdy zdecydujesz się na nieco większy wydatek, to na przykład za około 60 złotych już jesteś w stanie kupić mikrofon dynamiczny z kardioidalną charakterystyką kierunkową, nadający się zarówno do podcastów, do wykorzystania przez muzyków, a także przez dziennikarzy.

Najdroższe mikrofony studyjne, to koszt 2 – 3 tysiące złotych. Takie mikrofony pojemnościowe są zaopatrzone w profesjonalne oprogramowanie, a także mają pasmo przenoszenia na poziomie 30 Hz – 20 kHz, poziom szumów własnych na przykład 22 dBA i czułość 14 mV/Pa.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
2 years ago

Ja długo szukałem mikrofonu, który by spełniał moje oczekiwania i nie kosztował krocie. BE JOE MCU-9, to świetny mikrofon pojemnościowy USB, który jest w bardzo rozsądne cenie.

Zespół RadarTechnologiczny
Admin
Reply to  Karol

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl