Ranking 6 najlepszych kamer termowizyjnych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 30.01.23

 

Kamera termowizyjna – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Kamera termowizyjna to przydatne urządzenie nie tylko dla fachowców. Może być wykorzystywana także do sprawdzania instalacji w budynku w poszukiwaniu uszkodzeń lub podczas lokalizowania źródeł utraty ciepła. Jeżeli potrzebujesz niedużego urządzenia, które możesz mieć zawsze przy sobie w czasie pracy, dobrym wyborem będzie kamera termowizyjna Flir C3 Wi-Fi. Sprzęt sprawdza się podczas wykonywania instalacji, naprawiania błędów i wad konstrukcyjnych. Kamera jest bardzo czuła i ma szerokie pole widzenia, co ułatwia zlokalizowanie źródła ciepła. Polecanym produktem jest także model Seek Thermal Compact SK1001A. Kamera współpracuje z urządzeniami przenośnymi obsługiwanymi przez system Android. Sprzęt wyświetla obraz na ekranie smartfona lub tabletu. Dobrze sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy.

6 najlepszych kamer termowizyjnych. Opinie w 2023 roku

 

Kamera termowizyjna to przydatne urządzenie, nie tylko dla fachowców wykonujących prace budowlane, ale warto także mieć ją w domu. Sprzęt umożliwia zlokalizowanie źródła straty ciepła lub znalezienie wadliwego miejsca w instalacji. Dobre urządzenie powinno mieć odpowiednie parametry, być poręczne i wytrzymałe. Przygotowaliśmy ranking kamer termowizyjnych, który pomoże Ci znaleźć model dla siebie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kamera termowizyjna Flir ma szerokie pole widzenia 41 stopni w poziomie i 31 stopni w pionie. Czułość termiczna urządzenia wynosi mniej niż 0,10 stopnia Celsjusza, dzięki czemu wykrywa nawet niewielkie różnice temperatur. Radiometryczne obrazowanie w kamerze umożliwia dokładne zlokalizowanie wad instalacji.

Wady

Niska rozdzielczość obrazu termowizyjnego wynosząca 80 x 60 pikseli pomiarowych, sprawia, że drobne elementy na obrazie są nieczytelne, szczeliny i nieduże przestrzenie między przedmiotami zanikają na ekranie.

Podsumowanie

Kamera termowizyjna Flir ma kompaktowy rozmiar, dzięki czemu można zawsze nosić ją przy sobie. Dobrze sprawdza się podczas prac budowlanych do naprawiania błędów instalacji i wyszukiwania źródeł ubytków ciepła. Kamera ma szeroki kąt widzenia i dużą czułość.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą kamery termowizyjnej jest możliwość podłączenia jej do dowolnego urządzenia przenośnego z systemem Android. Urządzenie ma szerokie pole widzenia wynoszące 36 stopni. Zakres pomiarowy temperatury jest bardzo szeroki, od -40 do 330 stopni Celsjusza. Rozdzielczość matrycy wynosi 206 x 156 px.

Wady

Kamerę montuje się do innego urządzenia przenośnego wyłącznie za pomocą wejścia USB, nie ma innego mocowania. W efekcie trzeba uważać korzystając ze sprzętu, aby nie odłączył się od smartfona i nie zniszczył się, spadając na ziemię.

Podsumowanie

Nieduża kamera termowizyjna, którą można podłączyć do urządzenia z systemem Android, dobrze sprawdza się do samodzielnego zlokalizowania ubytków ciepła lub błędów konstrukcyjnych w domu. Ma szeroki kąt widzenia i duży zakres temperatury pomiaru.

Rozważ też

Zalety

Kamera termowizyjna Flir One ma wyjście micro USB przeznaczone do smartfonów, dzięki czemu można przesyłać obraz na ekran telefonu. Urządzenie umożliwia również generowanie raportów. Kamera wykonuje pomiary w zakresie temperatur od -20 stopni do 400 stopni Celsjusza. Ma szerokie pole widzenia, 55 x 43 stopnie.

Wady

Urządzenie zasilane jest wbudowanym akumulatorem, którego maksymalny czas działania wynosi 1 godzinę. W rezultacie sprzęt szybko rozładowuje się podczas pracy w terenie, gdy potrzebny jest do sprawdzenia kilku źródeł ciepła.

Podsumowanie

Kamera termowizyjna Flir One ma specjalne wyjście micro USB, które można podłączyć do smartfona. Na ekranie telefonu pojawia się obraz z urządzenia, a raport z wykonanych pomiarów można łatwo zapisać. Nieduże wymiary kamery ułatwiają przenoszenie i przechowywanie sprzętu.

 

Kamera termowizyjna Flir

 

1. Kamera Termowizyjna Flir C3 Wi-Fi

 

Poręczna kamera termowizyjna Flir C3 Wi-Fi dobrze sprawdzi się podczas wykonywania prac remontowych i budowlanych. Pomaga zlokalizować straty ciepła, wady konstrukcji lub problemy w instalacjach. Czułość termiczna urządzenia wynosi mniej niż 0,10 stopnia Celsjusza, może więc wykryć nawet nieduże różnice temperatur. Pole widzenia w prostokątnym przetworniku kamery wynosi 41 stopni w poziomie i 31 stopni w pionie. Zakres pomiaru temperatury w urządzeniu wynosi od -10 do 150 stopni Celsjusza.

Kamera termowizyjna Flir ma 3-calowy ekran obsługiwany dotykowo. Urządzenie wyposażono w oświetlenie LED, które może służyć również jako latarka. Kamera pozwala uzyskać radiometryczne obrazy w formacie JPEG, który można łatwo otworzyć na dowolnym urządzeniu. Ulepszony obraz MSX pozwala łatwiej zlokalizować obszar, w którym pojawiły się ubytki ciepła lub wady konstrukcji. Kamera łączy się z innymi urządzeniami przez WiFi, sieć WLAN lub łącze USB.

Konsumenci podkreślają, że model Flir C3 to dobra kamera termowizyjna, którą można zabrać ze sobą wszędzie. Szeroki kąt widzenia i obraz MSX pozwalają szybko zlokalizować źródło problemów w instalacjach.

 

 

 

 

Kamera termowizyjna do telefonu

 

2. Kamera Termowizyjna Seek Thermal Compact SK1001A do Smartfonów Android 

 

Jeżeli szukasz niedużego urządzenia, które pozwoli Ci kontrolować stan instalacji w domu, warto zdecydować się na zakup kamery termowizyjnej Seek Thermal Compact SK1001A. Podłącza się ją do smartfonów za pomocą wejścia micro USB. Dzięki temu obraz wyświetla się bezpośrednio na ekranie telefonu. Kamera termowizyjna do smartfona ma kąt widzenia wynoszący 36 stopni, co w połączeniu z wysoką rozdzielczością matrycy 206 x 156 px zapewnia dobrą widoczność nawet niedużych elementów. Urządzenie wykonuje pomiary w zakresie temperatur od -40 do 330 stopni Celsjusza.

Kamera termowizyjna do telefonu ma zasięg wykrywania ciepła do prawie 300 m oraz identyfikacji przedmiotów do 60 m. Ostrość obrazu w kamerze Seek Thermal Compact ustawia się manualnie. Urządzenie dobrze działa zarówno w dzień, jak i w nocy. Po podpięciu kamery do telefonu można przesyłać obrazy i pliki wideo bezpośrednio do pamięci smartfona.

Wśród komentarzy użytkowników przeważa opinia, że model Seek Thermal to dobra i tania kamera termowizyjna. Ma szeroki kąt widzenia i dużą rozdzielczość, co pozwala dostrzec nawet najmniejsze elementy, które mogą stanowić źródło ubytku ciepła.

 

 

 

 

Kamera termowizyjna Android

 

3. Kamera termowizyjna Flir One for Android PRO MicroUSB 435001103SP

 

Nieduży rozmiar kamery termowizyjnej Flir One PRO MicroUSB 435001103SP sprawia, że dobrze sprawdzi się podczas prac remontowych i budowlanych. Jest także przydatnym urządzeniem w każdym domu. Podłącza się je do smartfonów z systemem Android przez złącze micro USB. Specjalna aplikacja Flir One App pozwala zapisywać raporty i obrazy z przeprowadzonych pomiarów. Model Flir One łączy w sobie kamerę termiczną i kamerę światła widzialnego. Zastosowana w urządzeniu technologia obrazu MSX zapewnia dobrą jakość wszystkich szczegółów.

Kamera termowizyjna Android umożliwia wykonanie pomiaru w zakresie temperatur od -20 do 400 stopni Celsjusza. Pole widzenia urządzenia wynosi 55 stopni w pionie i 43 stopnie w poziomie. Rozdzielczość przesyłanego obrazu to 160 x 120 px. Urządzenie zapisuje pliki w popularnych formatach, obsługiwanych przez większość smartfonów – JPEG oraz MPEG-4. Kamera termowizyjna Flir jest odporna na uszkodzenie i wytrzymuje upadek z wysokości prawie 2 m.

Użytkownicy, którzy wybrali kamerę termowizyjną Flir, są zadowoleni z dokonanego zakupu. Model precyzyjnie oddaje każdy szczegół obrazu, obiektyw kamery jest czuły i działa w każdych warunkach. Kamera jest wytrzymała i poręczna.

 

 

 

 

Tania kamera termowizyjna

 

4. Kamera Termowizyjna Seek Thermal Reveal RW-EAA 

 

Wśród najlepszych kamer termowizyjnych, warto umieścić model Seek Thermal Reveal RW-EAA. Urządzenie ma matrycę o dużej rozdzielczości 206 x 156 px oraz kąt widzenia 36 stopni. W efekcie wszystkie szczegóły są dobrze widoczne, wyraźny obraz pozwala precyzyjnie zlokalizować ubytki ciepła lub błędy w instalacji. Regulacja ostrości w kamerze jest automatyczna. W sprzęcie znajduje się karta microSD, na której zapisywane są obrazy.

Model Seek Thermal Reveal to tania kamera termowizyjna, która zapewnia dobrą jakość obrazu i skuteczne lokalizowanie wszelkich problemów budowlanych, takich jak nieszczelna izolacja, czy wycieki powietrza. Urządzenie zasilane jest przez baterię, której czas pracy wynosi do 10 godz. Z pomocą kamery termowizyjnej można dokonać precyzyjnych pomiarów  w zakresie temperatur od -40 do 330 stopni Celsjusza. Zasięg wykrywania ciepła w urządzeniu wynosi do 150 m. Kamerę można podłączyć do innego urządzenia za pomocą złącza USB.

Przeglądając opinie o kamerach termowizyjnych wystawione przez konsumentów, można zauważyć, że model Seek Thermal Reveal to polecany produkt. Użytkownicy są zadowoleni z precyzyjnych pomiarów i ostrości obrazu.

 

 

 

 

Kamera termowizyjna Bosch

 

5. Kamera Termowizyjna Bosch GTC 400 C 601083101

 

Precyzyjny pomiar temperatury różnych powierzchni zapewni Ci kamera termowizyjna Bosch GTC 400 C. Urządzenie ma matrycę o rozdzielczości 160 x 120 px. Zakres temperatur, w których kamera wykonuje pomiary, wynosi od -10 do 400 stopni. Dzięki temu sprawdza się nie tylko do lokalizowania nieszczelnych instalacji, ale pozwala także kontrolować części maszyn i urządzeń oraz nagrzewające się elementy elektryczne. Kamera termowizyjna Bosch zasilana jest akumulatorem o napięciu 12 V i pojemności 1,5 Ah.

Urządzenie generuje obrazy w formacie .jpg, które można przesyłać bezpośrednio na smartfony z oprogramowaniem Android i iOS. Możliwe jest połączenie kamery termowizyjnej z innymi urządzeniami przez WiFi lub złącze micro USB. Pamięć wewnętrzna modelu Bosch może pomieścić do 500 obrazów. Urządzenie może być wykorzystywane w domach, ale także przez fachowców, czy służby, takie jak straż. Kamera termowizyjna zapewnia szeroką paletę barw, co pozwala rozróżnić temperaturę poszczególnych przedmiotów na obrazie.

Zarówno profesjonaliści, jak i zwykli użytkownicy, którzy przeprowadzili test kamer termowizyjnych podkreślają, że model Bosch to dobry sprzęt. Umożliwia bezdotykowy i precyzyjny pomiar temperatury przedmiotów, podłoża i innych powierzchni.

 

 

 

 

Kamera termowizyjna Fluke

 

6. Kamera termowizyjna Fluke PTI120 9HZ 120X90 5074148 

 

Szybką kontrolę wszelkich instalacji przemysłowych przeprowadzisz dzięki kieszonkowej kamerze termowizyjnej Fluke PTI120 9HZ 120X90. Kąt widzenia urządzenia wynosi 38 stopni w pionie i 50 stopni w poziomie. Zakres pomiaru temperatury w kamerze Fluke to od -20 do 150 stopni Celsjusza. Urządzenie wyposażone jest w złącze USB, dzięki któremu można przesyłać obrazy na inne urządzenia przenośne. Kamera termowizyjna Fluke ma sześć palet kolorów, co sprawia, że można łatwo rozróżnić wartości temperatur poszczególnych przedmiotów na ekranie.

Obudowa kamery jest odporna na uszkodzenia i wytrzymuje upadek z wysokości ok. 1 m. Wyświetlacz LCD ma przekątną 3,5 cala i jest obsługiwany dotykowo. Kamera termowizyjna USB umożliwia rozpoznawanie i przypisywanie kodów kreskowych do termogramów. Odpowiada za to funkcja oznaczania zasobów Fluke Connect Asset Tagging. Urządzenie jest poręczne i lekkie, dla większego komfortu użytkowania dołączono pasek do założenia na rękę.

Opinie użytkowników na temat kamery termowizyjnej Fluke są w przeważającej części pozytywne. Urządzenie jest kompaktowe, umożliwia szybką i łatwą kontrolę instalacji w budynku. Szeroki zakres kolorów ułatwia precyzyjne zlokalizowanie źródła problemu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką kamerę termowizyjną kupić?

 

Kamerę termowizyjną warto mieć w domu, nawet jeżeli nie pracujesz w branży budowlanej. Jest to sprzęt, który pozwoli Ci zlokalizować nieszczelność instalacji, ubytki ciepła w budynku lub błędy w konstrukcji. Dostępne w sklepach produkty są poręczne, łatwe w obsłudze i umożliwiają precyzyjne określenie temperatury różnych przedmiotów. Jeżeli nie wiesz, jaki model urządzenia wybrać, nasz przewodnik podpowie Ci, jaka jest najlepsza kamera termowizyjna i na co zwrócić uwagę dokonując zakupu.

 

Rozdzielczość kamery termowizyjnej

Rozdzielczość matrycy kamery termowizyjnej określana jest podobnie, jak w monitorach komputerów lub ekranach aparatów. Oznacza ilość punktów, czyli pikseli, z których składa się wyświetlany przez urządzenie obraz. W kamerach termowizyjnych matryce mogą mieć rozdzielczość od 60 x 60 px do 640 x 480 px w profesjonalnych modelach. Należy pamiętać, że większość urządzeń ma także ekran, najczęściej LCD, na którym wyświetlany jest podgląd przedmiotu. Jego rozdzielczość może być większa niż rozdzielczość przetwornika, nie wpływa to jednak na jakość obrazu. Dlatego wybierając kamerę termowizyjną, trzeba upewnić się, czy podana wartość odnosi się do przetwornika. Rzadko spotykane rozdzielczości to 80 x 60 px lub 120 x 90 px, najczęściej kamery mają od 160 x 120 px do 240 x 180 px.

 

Czułość kamery termowizyjnej

Zastanawiając się, jaką kamerę termowizyjną wybrać, trzeba zwrócić uwagę na parametr określający czułość danego modelu. Informuje on, jakie najmniejsze zmiany temperatury urządzenie może zarejestrować. W modelach kamer przeznaczonych do codziennego użytku najczęściej czułość urządzenia mieście się w przedziale od 0,1 do 0,15 stopni Celsjusza. Wartość określająca możliwe do zarejestrowania zmiany temperatur jest ważna, jeśli chcesz wykorzystać sprzęt do lokalizowania uszkodzeń i strat ciepła w trudnym środowisku. Wysoka czułość potrzebna jest na przykład przy szukaniu uszkodzonych miejsc na panelach fotowoltaicznych.

 

Pole widzenia kamery termowizyjnej

Pole widzenia kamery termowizyjnej to inaczej obszar, który urządzenie wyświetla na ekranie. Jeżeli przetwornik ma kształt prostokąta, parametr podaje się w dwóch wartościach – pionowej i poziomej. Nawet proste modele kamer termowizyjnych mają zazwyczaj kąt widzenia nie mniejszy niż 30 stopni. Rozmiar obszaru, którego obraz rzutowany jest na przetwornik, zależy także od jego odległości od obiektywu. Podczas przeprowadzania pomiarów kamerą termowizyjną ważne jest, aby sprawdzany przedmiot wypełnił cały obraz. Dzięki temu odczyt będzie precyzyjny.

 

Zakres pomiaru temperatury

Każda, nawet najlepsza kamera termowizyjna, ma ściśle określony zakres pomiaru temperatury. Wskazuje on, w jakich warunkach możliwe jest wykorzystanie urządzenia, uzyskując precyzyjny odczyt. Dolna granica zakresu dotyczy wartości ujemnych, a górna dodatnich. Przedział większości modeli kamer termowizyjnych zaczyna się przy -10 stopniach Celsjusza, niektóre urządzenia mogą działać także przy niższych temperaturach. Wyższa wartość sięga od 150 stopni Celsjusza nawet do 400 stopni Celsjusza. Wybór odpowiedniego zakresu pomiaru zależy od przeznaczenia urządzenia. Szerszy przedział poniżej -10 i powyżej 150 stopni Celsjusza dobrze sprawdza się w pracach budowlanych i w trudnych warunkach.

 

Łączność z innymi urządzeniami

Do samodzielnego kontrolowania instalacji i lokalizowania ubytków ciepła warto wybrać kamerę termowizyjną, która ma możliwość połączenia z innymi urządzeniami. Dzięki temu zapiszesz wszystkie obrazy, wykonane zdjęcia i sporządzone raporty. Aby móc przesyłać pliki z kamery na smartfon lub tablet wystarczy możliwość połączenia kablem USB. Niektóre modele kamer wyposażone są w wyjście micro USB, które podpina się do telefonu lub innego przenośnego urządzenia. W efekcie obraz wyświetla się bezpośrednio na ekranie smartfona.

Rozmiar kamery i wytrzymałość

Kamera termowizyjna wykorzystywana jest najczęściej w czasie prac budowlanych i remontowych. Z tego powodu urządzenie powinno zajmować niedużo miejsca, aby można było łatwo przenosić je z innymi sprzętami. Ważna jest także waga kamery termowizyjnej. Podczas wykonywania pomiaru liczy się precyzja, dlatego, aby uzyskać wyraźny obraz, ręka użytkownika musi być stabilna. Nieduża waga kamery ułatwi wykonanie wyraźnego i precyzyjnego odczytu. Ważną kwestią przy wyborze urządzenia jest materiał, z którego wykonano sprzęt. Powinien być odporny na uszkodzenia, warunki atmosferyczne, a także pęknięcia i zarysowania. Większość producentów informuje także o tym, z jakiej wysokości kamera może upaść bez widocznych zniszczeń.

 

Ceny kamer termowizyjnych

Kamery termowizyjne wykonują precyzyjne pomiary i ułatwiają zlokalizowanie niewidocznych dla ludzi problemów z instalacją. Dlatego koszt zakupu urządzenia może być wysoki, jest to jednak dobra inwestycja, nie tylko dla osób pracujących w sektorze budownictwa. Kamery termowizyjne w dobrych cenach przeznaczone są do smartfonów pełniących funkcję ekranu, na którym wyświetlany jest obraz z przetwornika. Kosztują one ok. 1500 zł. Modele o szerokim zakresie pomiaru temperatury, od nawet -40 stopni Celsjusza dostępne są w cenie ok. 2000 zł. Poręczne modele z wyświetlaczem, przeznaczone zarówno do domu, jak i profesjonalnego użytku kosztują najwięcej. Ich ceny zaczynają się od ok. 3200 zł do ok. 3600 zł. Pozwalają uzyskać precyzyjny pomiar zarówno w dzień, jak i w nocy.

 

 

FAQ

 

P1: Jaka jest zasada działania kamery termowizyjnej?

Kamera termowizyjna wykorzystuje promieniowanie podczerwone, które emituje każde ciało o temperaturze wyższej od zera całkowitego. Im cieplejszy obiekt, tym bardziej intensywna podczerwień. Promieniowanie emituje każde żywe stworzenie, również ludzi oraz wszelkie inne przedmioty o dodatniej temperaturze. Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie i kieruje je na soczewkę. Następnie podczerwień wytwarzana przez obiekty skupia się na matrycy detektora. Cały układ kamery termowizyjnej precyzyjnie przeszukuje obszar, pokazując nieprawidłowości. Wszelkie różnice temperatur są przedstawione na powstałym obrazie za pomocą odpowiednich barw. Pozwala to dokładnie zlokalizować miejsce, w którym znajduje się wyciek ciepłego powietrza, a tym samym utrata ciepła. Wykorzystując technikę rozkładu temperatur, można znaleźć uszkodzone miejsce bez pomocy fachowca.

 

P2: Ile kosztuje kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna to urządzenie, które precyzyjnie pozwala określić różnicę temperatur dowolnych przedmiotów lub powierzchni. Jest więc bardzo przydatna podczas lokalizowania i naprawiania uszkodzonych instalacji. Kamera termowizyjna nie jest jednak tanią inwestycją. Podstawowe, przenośne modele, które trzeba podłączyć do innego urządzenia, aby uzyskać obraz sprawdzanego obszaru, kosztują ponad 1000 zł. Ceny kamer termowizyjnych zwiększają się wraz z dodatkowymi funkcjami lub szerszym zakresem pracy. Modele przeznaczone zarówno dla osób prywatnych, jak i do prac budowlanych i remontowych mogą kosztować od 2000 zł do 4000 zł. Zapewniają jednak precyzyjny pomiar, zapis danych i możliwość tworzenia raportów. Droższe modele są także bardziej odporne na uszkodzenia niż tanie urządzenia. 

P3: Co to jest kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna to urządzenie, które rejestruje energię fal elektromagnetycznych z zakresu od 7 do 14 mikrometrów. Sprzęt służy więc do detekcji niewidzialnego dla człowieka promieniowania podczerwonego, które emitowane jest z każdego ciała o temperaturze przekraczającej zero całkowite. Intensywność wykrywanych fal zależy od temperatury i rodzaju powierzchni. Wykryte przez kamerę promieniowanie przechodzi przez znajdującą się w urządzeniu soczewkę i trafia do detektora. Obraz wygenerowany jest na podstawie różnicy temperatur na danym obszarze. Kamery termowizyjne mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystywane są przez różnego rodzaju służby, takie jak straż czy policja, a także w przemyśle, budownictwie i ogrodnictwie do lokalizacji źródeł ciepła.  

 

P4: Jak oszukać kamerę termowizyjną?

Kamerę termowizyjną wykorzystuje się najczęściej do lokalizacji nieszczelności instalacji i błędów w konstrukcji budynku, które powodują straty ciepła. Może się jednak zdarzyć, że urządzenie o podobnym działaniu będzie wykorzystane w monitoringu. Pozwala to dobrze chronić posesję i budynek, nawet jeśli wokół kamery nie ma żadnego źródła światła. Urządzenie rejestruje wtedy ruch człowieka, przez promieniowanie podczerwone, które jest przez niego emitowane. Aby oszukać kamerę termowizyjną trzeba ukryć ciepło swojego ciała. W tym celu niezbędne jest okrycie się materiałem, który nie przepuszcza ciepła. Dzięki temu kamera termowizyjna nie będzie mogła zarejestrować promieniowania podczerwonego, a tym samym nie „zauważy” przechodzącego obok człowieka. 

 

P5: Co widzi kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie podczerwone, emitowane przez wszystkie przedmioty o temperaturze przekraczającej 0. W efekcie urządzenie przedstawia rozkład i różnice temperatury na określonym obszarze. Na tej podstawie generuje obraz, który pozwala stwierdzić, które elementy są najcieplejsze. Określają to różne kolory, najczęściej od zieleni do intensywnej czerwieni. Im żywsza barwa, tym wyższa temperatura mierzonego przedmiotu. Ludzie również wytwarzają promieniowanie podczerwone, dlatego sylwetka człowieka jest dobrze widoczna na wygenerowanym przez kamerę obrazie. Z tego powodu, urządzenia termowizyjne wykorzystuje się również w monitoringu. W budownictwie i przemyśle kamery stosuje się do lokalizowania nieprawidłowości w konstrukcji, które powodują utraty ciepła. Na obrazie w miejscu usterki pojawia się plama o intensywnej barwie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ