Bezpieczne użytkowanie słuchawek

Ostatnio aktualizowane: 22.10.20

 

Mijamy na ulicy osoby ze słuchawkami w lub na uszach. Z jednych w trakcie stania obok danej osoby jesteśmy w stanie usłyszeć, czego słucha. Inni z kolei wolą cieszyć się ulubionymi utworami rozbrzmiewającymi nieco ciszej. Poniższy tekst zawiera informacje na temat różnych aspektów bezpiecznego użytkowania słuchawek.

 

 

Dobre słuchawki na wagę złota

Często słyszymy informacje na temat szkodliwości długiego użytkowania słuchawek dousznych. Z kolei inni twierdzą, że znacznie bardziej szkodliwe jest słuchanie muzyki za pośrednictwem urządzeń, które znacznie intensywniej wytłumiają odgłosy otoczenia. Laryngolodzy potwierdzają: dobre słuchawki to takie, które pozwalają na docieranie do uszu rozproszonego dźwięku. Dobrze, by bas nie był w nich zbyt intensywny, a także by dało się regulować jego poziom. Przede wszystkim dźwięk dochodzący z nich nie powinien być piskliwy ani męczący dla użytkownika – po przesłuchaniu ulubionej płyty lub playlisty nie powinien pojawiać się u nas ból głowy.

 

Kable zmorą słuchających

Słuchawki przewodowe często irytują użytkowników tym, że trzeba bardzo długo rozplątywać kable. Wejścia często się zapychają, a wtyczki potrafią się przełamać choćby od noszenia wielu rzeczy w torbie czy plecaku. Łatwo wówczas o zwarcie, które w ekstremalnych przypadkach może sparzyć część ciała, która jest najbliżej. Niestety, takie przypadki zdarzały się również, gdy osoby zasypiały ze słuchawkami bezprzewodowymi w uszach, w trakcie, gdy te były podłączone do ładowarki. Co więc robić w przypadku, kiedy poczujemy niepokojący zapach palonego plastiku? Postarać się znaleźć jak najszybciej źródło, skąd dochodzi i zaizolować je np. za pomocą taśmy. Nie zasypiajmy też ze słuchawkami w lub na uszach, kiedy te podłączone są do źródła prądu.

 

 

Czyszczenie słuchawek

Problem brudnych słuchawek dotyczy głównie osób, które chętnie używają modeli dousznych. Często dochodzi u nich do nadmiernego wydzielania woskowiny na skutek namnażania bakterii na gumkach lub gąbkach słuchawek. O ile gąbki czyści się trudniej (niektórzy piorą je w pralce umieszczając je w małych woreczkach, żeby się nie zgubiły), to z gumkami jest nieco łatwiej. Wystarczy je namoczyć w miseczce napełnionej wodą z mydłem. Wtedy brud się roztopi, a nam pozostanie delikatne doczyszczenie szczoteczką lub palcami jego ewentualnych pozostałości. Dobrze, aby mydło, którego używamy do tego celu było antybakteryjne. 

Warto również szczególnie zatroszczyć się o higienę uszu, kiedy cały dzień użytkujemy słuchawki douszne. Starajmy się w miarę możliwości często myć uszy – warto czyścić je patyczkiem lub zaopatrzyć się w specjalny płyn przeznaczony do tego celu. Różnego rodzaju spraye dodatkowo zapobiegają zaleganiu woskowiny w uszach, co dodatkowo działa na korzyść naszego zdrowia.

Słuchawki nauszne również trzeba czyścić, jednak nie tak często, jak te douszne. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Czasem w ich zakamarkach gromadzi się kurz, który warto zebrać za pomocą szmatki na wykałaczce.

 

Jak głośno można słuchać muzyki za pomocą słuchawek?

Wcześniej wspomniany przykład, kiedy to ktoś słucha muzyki tak głośno, że przy okazji słyszą ją osoby stojące w pobliżu, wcale nie jest tak rzadki. Pomimo dostępnych informacji, ludziom wciąż zdarza się ignorować ostrzeżenia specjalistów. Niektóre urządzenia są wyposażone w specjalny miernik głośności, który ostrzega słuchającego wibracją oraz tekstem na ekranie urządzenia, że dane materiały są odsłuchiwane zbyt głośno. Dodatkowo wyświetlany jest niebiesko- czerwony pasek, który również ma sygnalizować to, że słuchamy utworów zbyt głośno.

Doniesienia WHO o blisko 43 milionach osób z uszkodzonym słuchem na skutek nadmiernego hałasu, których wiek nie przekracza 35 lat są bardzo niepokojące. Maksymalna głośność emitowana przez odtwarzacz MP3 to ok. 105 dB i przekraczając tę granicę możemy słuchać muzyki tylko 4 minuty. Zatem aby nie nabawić się zbyt wczesnego uszkodzenia słuchu warto użytkować odtwarzacz wykorzystując nie więcej niż 60% możliwości urządzenia.

 

 

Przechowywanie słuchawek

Dobrze, abyś zaopatrzył się w wygodne w użytkowaniu etui na słuchawki, gdzie będziesz mógł ułożyć kabel lub swoje słuchawki bezprzewodowe w taki sposób, by ich poszczególne elementy nie zaginały się. Poza tym przechowując słuchawki w specjalnym etui w torbie lub plecaku, nie narażamy ich na zalanie lub inne uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby bezpowrotnie uszkodzić sprzęt. Dzięki temu również ograniczamy dostęp do naszych uszu groźnych bakterii, które w skrajnych przypadkach mogą powodować zapalenie ucha.

Słuchawki zapewniają nam pewną barierę intymności w najbardziej zatłoczonych miejscach. Dzięki nim możemy delektować się ulubionymi utworami podczas drogi do szkoły lub pracy. Stosuj się do zaleceń zawartych w naszym artykule, a ich użytkowanie będzie jeszcze przyjemniejsze i bardziej bezpieczne, co z pewnością przełoży się na przyjemność ze słuchania ulubionych utworów. Warto dbać o swoje uszy, bo nawet najlepsze słuchawki nie dostarczą nam wspaniałych wrażeń słuchowych, jeśli bezpowrotnie je uszkodzimy.

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments