Jak sprawdzić prędkość Internetu?

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Internet dla wielu osób stanowi niezbędne narzędzie pracy, większości z nas gwarantuje też na co dzień rozrywkę i dostęp do wielu informacji. Aby przeglądanie stron internetowych, granie online czy oglądanie filmów było przyjemne, trzeba wybrać odpowiednią prędkość Internetu. Kluczowe w użytkowaniu jest też testowanie Internetu i sprawdzanie, czy rzeczywiście działa on tak dobrze, jak przedstawia to dostawca. Jak to zrobić? Przeczytasz o tym w naszym artykule.

 

Od czego zależy moja prędkość Internetu?

Pytanie o to, jak szybki mam Internet, zadaje wiele osób. Jego prędkość zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj łącza wykupiłeś od dostawcy. Internet stacjonarny najczęściej ma ograniczoną szybkość do 100 Mb/s, 300 Mb/s, 500 Mb/s i 1 GB/s. Im większa ta wartość, tym Internet szybciej pracuje. To szczególnie ważne dla osób, które wykorzystują komputer do gry online czy pobierania lub przesyłania dużych plików. 

Wpływ na działanie Internetu ma też router Wi-Fi, który może ograniczać łącze. Wybór odpowiedniego urządzenia, a także jego poprawna konfiguracja mają kluczowe znaczenie. Istotne jest też to, w jakim miejscu ustawiasz sprzęt. Warto wybrać centralne miejsce w domu czy mieszkaniu, tak aby możliwie w każdym pomieszczeniu połączenie było dobre. Chcąc poprawić jakość łącza internetu stacjonarnego, warto przeprowadzić aktualizację systemu w routerze i sprawdzić, czy sterowniki do karty sieciowej dobrze działają. Szybkość łącza może być też zaburzona przez komputer i znajdujące się na nim wirusy. Przed podjęciem decyzji o zwiększeniu transferu i przejściu na droższą ofertę u operatora, warto sprawdzić i tę kwestię. Wpływ na szybkość Internetu ma też to, ile osób z niego korzysta. Warte podkreślenia jest to, że nadal łącze kablowe uznawane jest za szybsze i bardziej stabilne od Wi-Fi. 

Sporo osób korzysta z Internetu mobilnego. Co wpływa na jego szybkość? Kluczowy jest zasięg sieci, do której należysz. Warto wybierać takiego dostawcę, który zapewnia dobre połączenie w miejscach, w jakich najczęściej przebywasz. Jeśli np. korzystając z usług obecnego operatora, masz stale problem z ładowaniem stron, pomyśl o przejściu do innej sieci. Sprawdź szybkość Internetu, weryfikując to, jak dobry zasięg masz w telefonie w domu, na uczelni, w szkole czy w pracy (miejscach, w których spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia).

SpeedTest net – łatwy sposób na sprawdzenie szybkości Internetu

Zastanawiasz się, jak sprawdzić prędkość Internetu na komputerze? Jest to bardzo proste, szybkie i bezpłatne. W przeglądarce można znaleźć wiele stron, które pozwalają zweryfikować parametry łącza. Popularny program do sprawdzania prędkości Internetu to SpeedTest. Jest on doceniany za precyzyjność i rzetelne wyniki pomiarów. Nie można zapomnieć o tym, że nie każdy dostępny program mierzy dane w odpowiedni sposób. Warto więc wybierać te aplikacje, które mają certyfikację danych, ich wiarygodność jest potwierdzona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To daje pewność, co do tego, że poprawnie określono prędkość Internetu. Jak sprawdzić ją na stronie? Po wpisaniu w wyszukiwarkę adresu SpeedTest na ekranie pojawi się strona, a na niej w centralnej części duży przycisk ‘start’. Wystarczy go nacisnąć, aby program zaczął sprawdzać łącze.

Jak działa aplikacja SpeedTest? Twórcy zapewniają, że pomiar przeprowadzany jest w taki sposób, aby wykluczyć tzw. wąskie gardło, czyli miejsce na trasie pakietów, które może niekorzystnie wpływać na wydajność łącza, a niekoniecznie wina za tę sytuację stoi po stronie dostawcy. Wykonywany na wspomnianej stronie test jest przeprowadzany z wykorzystaniem portu nr 8080 TCP, dzięki czemu prędkość pomiaru wynosi nawet 1 Gbps. 

 

Jak sprawdzić prędkość Internetu u konkretnych operatorów?

Firmy zajmujące się dostawą Internetu oferują możliwość szybkiej weryfikacji jakości połączenia. Jak sprawdzić prędkość Internetu UPC? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę stosowne zapytanie, a jako pierwszy wynik powinna pojawić się strona tego dostawcy http://app.upc.pl/asystent-predkosci-lacza/test-predkosci-lacza/. Przechodząc na nią, wystarczy nacisnąć przycisk ‘start’ i chwilę poczekać, aż test zostanie przeprowadzony. Na stronie UPC można przeczytać, że poprawność wyników uzależniona jest od wersji posiadanej przez Ciebie przeglądarki. 

Jak sprawdzić prędkość Internetu Orange? Schemat postępowania jest taki sam, jak w przypadku operatora UPC i innych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie zapytanie lub po prostu wejść na stronę https://speedtest.orange.pl/ i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie?

Smartfon jest urządzeniem, z którego korzysta się codziennie nawet przez kilka godzin. Możliwość swobodnego przeglądania stron internetowych, wyszukiwania informacji i znajdowania rozrywki stanowi jeden z głównych atutów sprzętu. Nie dziwią więc pojawiające się pytania o to, jak sprawdzić prędkość Internetu, bo to od niej w dużej mierze zależy komfort użytkowania telefonu. Do tego zadania dobrze sprawdza się aplikacja SpeedTest, o której już wspominaliśmy. Jest ona dostępna dla telefonów z systemem Android, Apple i Windows, a jej pobranie i instalacja są darmowe. Użytkownik w celu sprawdzenia szybkości łącza musi tylko włączyć przycisk ‘start’ i chwilę poczekać. Aplikacja w porównaniu z przeglądarką internetową ma tę zaletę, że zapisuje wyniki poprzednich pomiarów. Tym samym możesz sprawdzić, jak Twój Internet działał kilka dni temu i na tej podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski. Wiesz już, jak sprawdzić jakość Internetu w swoim telefonie. Pamiętaj, aby przystępując do pomiaru, upewnić się, że żadna aplikacja w tym czasie się nie aktualizuje i nie działa w tle, ponieważ może to powodować błędy pomiaru.

 

Pomiar prędkości Internetu – jak go przeprowadzać, aby otrzymać rzetelne wyniki?

Test prędkości Internetu musi być przeprowadzony w odpowiedni sposób, aby pojawiające się na ekranie parametry były miarodajne. Jak sprawdzić szybkość Internetu, aby mieć pewność, że wyniki oddają stan rzeczywisty? Należy się upewnić, że w tle nie działają żadne aplikacje. Warto, przeprowadzając test Internetu, na chwilę wyłączyć program antywirusowy, ponieważ on również może mieć wpływ na wynik pomiarów. Oczywiście podczas weryfikowania wydajności łącza należy przerwać pobieranie plików, rekomendowane jest też wyłączenie poczty elektronicznej. Jest jeszcze kilka zasad, do których warto się stosować. Jeśli sprawdzasz Internet udostępniany przez Wi-Fi, postaraj się robić to jak najbliżej routera. Pamiętaj też o odłączeniu od modemu wszystkich innych urządzeń m.in. telewizora z technologią Smart TV. Jeśli wykonujesz test z poziomu przeglądarki internetowej, zamknij wszystkie inne karty. Specjaliści wskazują, że przeprowadzanie testu na laptopie niepodłączonym do zasilania może wpłynąć negatywnie na wyniki i obniżyć je nawet o 30%.

Pomiar Internetu – jak odczytywać przedstawione przez program dane?

Trzeba wiedzieć, że samo sprawdzenie Internetu bez analizy otrzymanych danych na niewiele się przyda. Trzeba dobrze zweryfikować dane podane przez program i na ich podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski. Program do mierzenia szybkości Internetu pokazuje przede wszystkim 3 parametry. Pierwszy z nich to szybkość ściągania, która określa, z jaką prędkością można ściągać dane na komputer czy smartfona. Mowa tutaj nie tylko o pobieraniu filmów czy zdjęć z wirtualnego dysku, ale też ładowania filmu czy muzyki znajdujących się na serwisach streamingowych. Istotna jest też szybkość wysyłania, która ma szczególne znaczenie dla osób, które np. nagrywają filmy na YouTube albo udostępniają dużo zdjęć czy filmików w tzw. chmurze. Analizując dane, należy też zwrócić uwagę na ping, który pokazuje, ile czasu potrzeba łączu na połączenie się z serwerem. Parametr ten pokazuje opóźnienie, jakie występuje pomiędzy wysłaniem zapytania, a otrzymaniem odpowiedzi od serwera. Na ping powinni zwrócić uwagę przede wszystkim gracze komputerowi, którzy najczęściej wybierają rozgrywki online.

 

Jaka jest optymalna prędkość Internetu?

Jeśli wysyłanie i pobieranie danych kształtuje się na poziomie 512 kb/s, możliwe jest komfortowe przeglądania stron internetowych i oglądanie filmów w serwisach streamingowych, ale w nie najlepszej jakości. Jeśli wspomniane parametry wynoszą 2 Mb/s filmy w jakości SD i 360p i 480p można oglądać bez obaw o zacinanie, możliwe są też gry online bez większych zakłóceń. Jeśli zależy Ci na oglądaniu filmów w jakości HD, łatwe pobieranie i udostępnianie plików online i grę, wybierz Internet oferujący wysyłanie na poziomie co najmniej 2 Mb/s i pobieranie 6 Mb/s. Im większe wartości, tym Internet lepiej działa. Wybierając ofertę danego operatora, zastanów się, do czego wykorzystujesz najczęściej Internet i ile osób zwykle z niego korzysta.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ