Ranking 15 najlepszych routerów WiFi w 2023

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Router Wi-Fi – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

TP-Link TL-MR6400 to jeden z najczęściej polecanych routerów Wi-Fi wśród wszystkich tego typu urządzeń na rynku. Wystarczy umieścić w nim kartę SIM i włączyć, aby móc go używać, nie ma potrzeby przeprowadzania skomplikowanej konfiguracji. Sprzęt zapewnia prędkość przesyłania danych do 300 Mb/s. Przydaje się on nie tylko w domu i biurze, ale także podczas podróży. Router ma kompaktowe wymiary, dlatego można go spakować do walizki. Kolejny godny uwagi model to

Huawei E5573 LTE, który ma wbudowany akumulator. On także może być używany poza domem, co zwiększa jego praktyczność. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, ponieważ do sterowania służy jeden przycisk umieszczony na obudowie.

15 najlepszych routerów WiFi. Opinie w 2023 roku

 

Wybór odpowiedniego routera jest ważny, ponieważ to od niego zależy jakość sieci internetowej w Twoim domu. Jeżeli nie jesteś pewien, który produkt jest najlepszy, z pomocą przychodzi poniższy ranking routerów Wi-Fi. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie nie wymaga konfiguracji. Wystarczy włożyć kartę SIM i włączyć router. Połączy się on automatycznie z siecią operatora. Model ma kompaktowe wymiary i możemy używać go w domu, jak również poza nim.

Wady

Wielu osobom przeszkadza to, że sprzęt nie został wyposażony w port USB. Z tego względu nie możemy podłączyć do niego urządzenia, które nie wyposażono w moduł Wi-Fi, przykładowo drukarki.

Podsumowanie

Router ma kompaktowe wymiary i można zabrać go ze sobą na wakacyjny wyjazd czy podróż służbową. Maksymalna prędkość przesyłania danych to 300 Mb/s, a pobierania – 150 Mb/s. Urządzenie zostało wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, więc nie należy obawiać się ataku hakerów.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt ma tylko jeden przycisk, dlatego każdy z nas poradzi sobie z jego obsługą. Wyposażono go w jedną, bardzo czułą antenę wewnętrzną. Urządzenie można podłączyć do komputera przez kabel, ma port USB.

Wady

Router jest zasilany przez wbudowany akumulator. Nie ma on bardzo dużej pojemności, dlatego może niespodziewanie się rozładować. Aby tego uniknąć, należy mieć przy sobie kabel USB.

Podsumowanie

Urządzenie może obsługiwać do 16 różnych sprzętów jednocześnie, dlatego sprawdza się w domu i niewielkiej firmie. Router działa w sieci 4G LTE i zapewnia prędkość przesyłania danych do 150 Mb/s. Obudowa jest solidna, a tym samym niepodatna na uszkodzenia mechaniczne.

Rozważ też

Zalety

Router ma 6 anten (po 3 wewnętrzne i zewnętrzne), co gwarantuje brak zakłóceń w odbiorze sygnału. Obsługuje on nowoczesny standard Wi-Fi. Ponadto model daje możliwość korzystania z dwóch oddzielnych sieci – na częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Wady

Obudowa jest wykonana z błyszczącego tworzywa. Jak zauważyli niektórzy użytkownicy, urządzenie szybko pokrywa się kurzem, zostają na nim również nieestetyczne ślady palców.

Podsumowanie

Sprzęt ma cztery porty LAN, dwa USB i jeden WAN. Maksymalna prędkość transmisji danych to 1300 Mb/s. Konfiguracja urządzenia nie zajmuje dużo czasu. Zewnętrzne anteny w razie potrzeby można zdemontować. Router może być używany w domu lub biurze.

 

Router wifi na kartę sim

 

1. Router Tp-link TL-MR6400 4G Lte WiFi


TP-Link TL-MR6400 to urządzenie, które nie wymaga żadnej konfiguracji. Dlatego podczas montowania zaoszczędzisz swój czas. Rozpoczęcie pracy routera polega na włożeniu do niego specjalnej karty SIM oraz włączenie sprzętu. W rezultacie sieć danego dostawcy będzie od razu udostępniona. Przypominamy, że router najlepiej ustawić w centralnej części domu. Wtedy sygnał jest rozsyłany najlepiej. Sprzęt ma wbudowany modem i jest wyposażony w dwie anteny. 

Warto zaznaczyć, że anteny można odczepić. Użytkownikom podoba się to, że prezentowany model można ze sobą wszędzie zabrać. Jest to zasługa bardzo łatwej konfiguracji oraz niewielkich wymiarów, które wynoszą 3 cm x 20 cm x 14 cm. Sprzęt działa, jeżeli tylko masz kartę SIM i gniazdko zasilające. Dane są przesyłane z szybkością 300 Mb/s. Oznacza to, że ten router Wi-Fi na kartę SIM pozwala Ci na oglądanie wideo HD oraz granie w gry online. 

Prędkość pobierania wynosi 150 mb/s. Wielu osobom podoba się to, że dzięki routerowi można dzielić sieć z wieloma urządzeniami. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeśli operujesz większą liczbą sprzętów. Router obsługuje sieci 4G i 3G. Jest on wyposażony w podstawowe zabezpieczenia, dlatego nie musisz się obawiać, że zostanie zhakowany. 

 

 

 

 

Router wifi LTE

 

2. Router mobilny Huawei E5573Cs-322


Jeżeli szukasz urządzenia, które nie tylko dobrze pracuje, ale też atrakcyjnie wygląda, to polecamy LTE Huawei E5573 LTE. Jego nowoczesny wygląd sprawia, że będzie on dobrze komponował się w każdym pomieszczeniu, nie burząc przy tym jego stylistyki. Szybkość przesyłu danych to 150 Mb/s, co jest wystarczające, aby płynnie otwierać strony i oglądać filmy. Ten dobry router W-Fi ma wbudowany modem i jest wyposażony w jedną antenę. 

Na obudowie znajduje się kilka diod pokazujących, czy dane parametry routera są prawidłowe, w efekcie masz kontrolę nad działaniem sprzętu i w razie problemu wiesz, który parametr nie działa. Wiele osób chwali router Wi-Fi LTE, że połączenie z innymi urządzeniami jest możliwe za pośrednictwem Wi-Fi. Jeżeli chcesz, to możesz też podłączyć go do komputera z pomocą kabla USB, router ma też port USB. 

Użytkownikom podoba się łatwa obsługa, a jest to zasługa obecności wyłącznie jednego przycisku. Nie musisz więc za długo zastanawiać się, jak sterować routerem. Osoby korzystające z urządzenia uważają za zaletę aplikację, która pozwala zarządzać routerem. Z jej pomocą możesz sprawdzić stan naładowania baterii, jaka jest siła jego sygnału, a także, jaka jest prędkość transmisji danych. Sprzęt waży 75 g, a jego wymiary to: 1,3 cm x 9,8 cm x 5,8 cm. 

 

 

 

 

Router wifi TP Link

 

3. Router TP-LINK Wireless Archer C7

 

TP-Link Archer C7 to router Wi-Fi bez modemu, wyposażony w 6 anten (3 zewnętrzne i 3 wewnętrzne), które dobrze wychwytują sygnał i go rozprzestrzeniają. Niezależnie, w jakim miejscu umieścisz router, będziesz mógł korzystać z Internetu. Dzięki antenom potencjalne zakłócenia są redukowane. Dlatego sieć działa niezawodnie i nie musisz się obawiać, że Internet nie będzie czasem działać. Warto wspomnieć, że 3 anteny zewnętrzne mogą być odłączane, a dzięki nim ten router Wi-Fi TP Link może służyć nawet w biurze oraz w dużym domu. 

Dane są przesyłane z prędkością 1300 Mb/s, więc nie musisz się martwić, że wideo będzie się zatrzymywać, a strony nie będą dostatecznie szybko ładować. Możesz również bez problemu grać w różne gry online. Prezentowany sprzęt tworzy dwie sieci bezprzewodowe. Jedną możesz wykorzystywać do codziennego przeglądania Internetu, a drugą do bardziej wymagających zadań. 

Inne urządzenia można podłączać do routera z pomocą Wi-Fi. Jeżeli nie ma takiej opcji, to możesz wykorzystać również 2 porty USB. Opinie o routerach Wi-Fi tej marki są pozytywne. Wielu osobom podobają się gigabitowe porty LAN i WLAN, to właśnie dzięki nim sieć działa szybko. Użytkownicy doceniają też łatwą konfigurację, która nie trwa więcej niż kilka sekund. Instalacja jest darmowa i dostępna na każdym komputerze. Wymiary urządzenia wynoszą 3 cm x 24 cm x 16 cm. 

 

 

 

 

Przenośny router wifi

 

4. Huawei Router Huawei mobilny E5577CS-321 

 

Huawei E5577CS-321 to przenośny router Wi-Fi z wbudowanym modemem, obsługujący sieci 3G i 4G. Szybkość przesyłu danych wynosi 150 Mb/s, więc odtwarzanie filmów, a także przeglądanie stron internetowych będzie płynne. Dzięki takiej szybkości możesz również bez problemu grać w gry online oraz pobierać różne pliki. Router jest odpowiednio zabezpieczony, dlatego ryzyko zaatakowania go jest bardzo niskie. Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo Twojej sieci.

Wiele osób docenia to, że z pomocą prezentowanego sprzętu można utworzyć Hot Spot dla 10 użytkowników. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Urządzenie można podłączyć do gniazdka. Jego zaletą jest to, że pracuje ono poprzez zasilanie bateryjne, a czas pracy wynosi około 6 godzin. Możesz korzystać z modelu nawet wtedy, kiedy aktualnie nie masz zasilania w domu.

Do routera mogą być podłączone wszystkie sprzęty z dostępem do Wi-Fi. Jego wymiary to: 9 cm x 5 cm x 1 cm. Obudowa jest czarna, a na jej środku znajduje się wyświetlacz LCD, który pokazuje siłę sygnału i inne informacje. Sprzęt jest wyposażony w jedną antenę, którą na czas przewozu można odczepić. Model ma jeden port WAN i obsługuje WPS. Urządzenie pobiera około 3,5 W.

 

 

 

 

Router wifi Huawei

 

5. Router mobilny Huawei mobilny E5785Lh-22c

 

Jednym z częściej wybieranych routerów jest Huawei E5785, a jest on popularny nie bez powodu. Docenianym elementem produktu jest jego wyświetlacz, który jest na tyle duży, że można bez problemu odczytać z niego wiele informacji, takich jak poziom naładowania, moc sygnału oraz rodzaj obsługiwanej sieci. Dzięki tym informacjom możesz zawsze kontrolować pracę routera. Sprzęt ma wbudowany akumulator, dlatego będzie działał, pomimo że zabierzesz go ze sobą na zewnątrz.

Obecność akumulatora oznacza też, że w przypadku awarii prądu wciąż będziesz mógł korzystać z Internetu. Kolejną zaletą urządzenia jest to, że gwarantuje bardzo szybkie połączenie z Internetem, prędkości 300 Mb/s. Wszystkie strony internetowe będą działać płynnie. Ten router Wi-Fi Huawei pozwala na połączenie się z aż 16 różnymi urządzeniami, więc sprawdzi się zarówno w domu, jak i w niewielkim biurze.

Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Na obudowie znajduje się duży przycisk on/off, z pomocą którego możesz włączyć i wyłączyć router. Instalacja modelu nie zajmuje dużo czasu i jest opisana w instrukcji obsługi. Sprzęt ma wejście USB, dzięki któremu możesz bezpośrednio połączyć go z danym urządzeniem.

 

 

 

 

Router wifi bezprzewodowy

 

6. Asus router RT-AC1200GPlus Wireless AC1200

 

Osoby, które często oglądają na komputerze filmy w wysokiej rozdzielczości i je pobierają, powinny zainteresować się ASUS RT-AC1200G+. Jest to bezprzewodowy router Wi-Fi o bardzo dużej mocy, z 4 antenami zewnętrznymi, a każda z nich umieszczona jest na jednym z boków sprzętu. Ich łączna moc wynosi aż 867 Mb/s. To daje pewność, że podczas oglądania filmu, nie będzie się on zacinał, a gra online będzie działała płynnie.

Mieszkając w dużym domu, najlepiej sięgnąć po mocne urządzenie, jakim jest przedstawiony router. Z pewnością sprawdzi się on również w biurach. Sprzęt ma wzmocnioną siłę sygnału, a test routerów Wi-Fi pokazuje, że dotrze on w każde miejsce. W rezultacie każde urządzenie w danym budynku może korzystać z sieci routera. Użytkownicy są zadowoleni z tego, że nawet w momencie, gdy jednocześnie do routera podłączonych jest wiele sprzętów, prędkość pobierania pozostaje stabilna.

Korzystanie z routera jest łatwe, co przyznaje wielu konsumentów. Urządzenie można traktować również jako access point, a przełączanie pomiędzy różnymi trybami nie jest skomplikowane. Ma ono 4 porty LAN i 1 port WAN. Router wykorzystuje różne zabezpieczenia, dzięki którym nikt poza użytkownikami nie może skorzystać z sieci. Warto dodać, że model ma ciekawy design, więc z pewnością będzie dobrze wyglądał w każdym pomieszczeniu.

 

 

 

 

Router wifi USB

 

7. TotoLink A3002RU router WiFi AC1200

 

TOTOLINK A3002RU to router, którego konfiguracja nie zajmuje więcej niż kilka minut. Nawet jeżeli nie znasz się za bardzo na technologii, to instalacja sprzętu jest na tyle łatwa, że z pewnością dasz sobie radę. Użytkownikom podoba się zastosowanie wielu zabezpieczeń, które zapewniają, że sieć jest zupełnie bezpieczna. Ten router Wi-Fi USB przesyła informacje z prędkością około 300 MB. Przeglądanie stron internetowych będzie więc przebiegać płynnie.

Ten dobry i tani router Wi-Fi ma kilka przycisków, a wszystkie są odpowiednio oznaczone. Warto dodać, że w zestawie znajduje się dobrze opisana instrukcja obsługi, która tłumaczy wszystkie funkcje, jak skonfigurować router oraz przeznaczenie konkretnych przycisków. Za najciekawszą opcję użytkownicy uznają Multi SSID, która pozwala na utworzenie wielu identyfikatorów SSID.

Przycisk WPS ułatwia połączenie danego urządzenia z Wi-Fi, zajmuje to niewiele więcej niż sekundę. Router ma 4 porty LAN i 1 port WAN. 4 anteny zewnętrzne sprawiają, że moc sygnału jest bardzo duża. Kontrolki LED na obudowie pokazują, jaka jest siła sygnału, czy sprzęt jest naładowany oraz, czy działa. Wymiary routera wynoszą 18 cm x 13 cm x 2,5 cm. 

 

 

 

 

Router wifi mobilny

 

8. Router TP-Link M7350 4G LTE

 

Jesteś często poza domem, lecz nie chcesz rozstawać się z dostępem do Internetu? Możesz zainwestować w mobilny router Wi-Fi tak jak TP-Link M7350. To małe urządzenie może Ci towarzyszyć podczas wyjazdów biznesowych czy wakacyjnych. Sprzęt możesz używać nawet bez dostępu do gniazdka, ponieważ jego mocna bateria wystarcza na 10 godzin pracy. Jeżeli będziesz musiał w końcu naładować router, to wystarczy, że połączysz go przez USB z laptopem, możesz też wykorzystać ładowarkę do smartfona.

Wielu użytkownikom podoba się praktyczny wyświetlacz, który pokazuje wszystkie informacje dotyczące urządzenia. Wśród nich znajduje się limit pobierania. Obsługa routera jest łatwa. W centralnej jego części znajduje się przycisk menu, z którego pomocą możesz zmienić sieć oraz pasmo częstotliwości. Na sprzęcie znajduje się zapisane hasło oraz to, jak nazywa się sieć, więc możesz ją łatwo znaleźć.

Router działa od razu po umieszczeniu w nim karty SIM 4G. Warto dodać, że sieć może być udostępniana nawet 15 różnym urządzeniom bez obaw, że Internet będzie wolniejszy. Taka opcja bardzo podoba się konsumentom. Prędkość pobierania danych to 150 Mb/s. W rezultacie możesz płynnie oglądać filmy, a nawet korzystać z gier online. Zabezpieczenia WPA i WPA-2 sprawiają, że nie musisz się martwić o bezpieczeństwo utworzonej sieci. Router jest wyposażony w 1 antenę.

 

 

 

 

Mini router wifi

 

9. Router Nighthawk M1 4GX Gigabit LTE Mobile MR1100

 

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Netgear Nighthawk M1, mini routera Wi-Fi o wymiarach: 10 cm x 10 cm x 2 cm. Sprzęt jest niewielki i lekki, więc nie zabiera dużo miejsca w torbie i tym samym można go łatwo przenosić. Urządzenie ma 2 złącza antenowe. Ładuje się go z pomocą kabla USB, który podłącza się do ładowarki. Router odczytuje karty microSD.

Sprzęt jest przeznaczony do obsługiwania sieci 3G i 4G. Użytkownicy doceniają wyraźny wyświetlacz LCD. Można z niego łatwo odczytać wszystkie informacje. Pokazuje on, ile Internetu zostało już zużyte, a także ile dni zostało do ponownego doładowania gigabajtów. Router ma dwa pasma sieci, czyli 2,4 GHz i 5 GHz. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a dla konsumentów najważniejsze jest to, że jego konfiguracja zajmuje jedynie kilka sekund.

Instrukcji obsługi jest napisana po polsku, więc nie będziesz miał problemu, aby skonfigurować sprzęt. Urządzenie ma 1 port LAN i 1 WAN. Użytkownikom podoba się to, że router jest solidnie wykonany. Nie powstają na nim rysy ani pęknięcia. Poza tym model ładnie się prezentuje, jest cały czarny, a wyświetlacz zmienia kolor w zależności od tego, ile Internetu pozostało do wykorzystania. Na początku jest niebieski, a potem, gdy kończy się limit na karcie, staje się pomarańczowy.

 

 

 

 

Router wifi 5ghz

 

10. Router Tenda AC18 WiFi AC1900 Dualband Gigabit 3.0

 

Tenda AC18 to jeden z tych routerów, których konfiguracja zajmuje tylko kilka sekund. Nie martw się, jeżeli technologiczne sprawy Cię przerażają, poprawne zainstalowanie sprzętu to tylko kwestia wybrania odpowiednich opcji. Wygląd routera jest inspirowany słynnym bombowcem. Jest to więc idealny produkt dla osób, które interesują się takimi nowinkami. Router może być ciekawym prezentem. 

Oglądanie filmów, granie w gry oraz otwieranie stron odbywa się płynnie.  Użytkownikom podoba się to, że sygnał jest przesyłany bardzo szybko. Najbardziej cenioną funkcją jest możliwość ustawienia timera. Wi-Fi zostanie włączone i wyłączone dokładnie wtedy, kiedy chcesz. Dlatego możesz stworzyć swoim dzieciom bezpieczne środowisko do korzystania z Internetu. Chwalone są również 4 anteny, które utrzymują wysoką jakość sygnału przez cały czas.

Dodatkow technologia Beamforming poprawia zasięg Wi-Fi i sprawia, że urządzenia lepiej odbierają sygnał. Sprzęt ma 4 porty LAN i 1 port WAN. Warto wspomnieć o chipie procesora, który został wykonany wyjątkowo solidnie. Jest to najważniejszy element każdego routera, więc warto na to zwrócić uwagę. Poza tym obudowa modelu jest wytrzymała i wygląda estetycznie przez długi czas. Pomimo dość niespotykanego kształtu, router jest stabilny i można go umieścić w dowolnych punktach w domu. 

 

 

 

 

11. TP-LINK ARCHER C6 AC1200 

 

Osoby chcące zwiększyć zasięg bezprzewodowego Internetu w domu i zlikwidować tzw. martwe strefy powinny zastanowić się nad zakupem routera TP-LINK ARCHER C6 AC1200. To model wyposażony w jedną antenę wewnętrzną i cztery zewnętrzne. Z tego względu zapewnia on stabilne bezprzewodowe połączenie z Internetem.

Sprzęt obsługuje standard 802.11ac, a także tryb AP pozwalający na utworzenie dostępowego punktu Wi-Fi. Co ważne, to model umożliwiający korzystanie z Internetu nie tylko w paśmie 2,4 GHz, ale również 5 GHz. Za sprawą specjalnej aplikacji TP-Link Tether można z łatwością zarządzać swoją domową siecią. Urządzenie ma wymiary: wysokość – 3,5 cm, szerokość – 23 cm i głębokość – 14,4 cm.

Router zdobył wiele pozytywnych recenzji konsumentów. To model, który nie zajmuje dużo miejsca na biurku, a do tego nowocześnie się prezentuje. Po zainstalowaniu urządzenia korzystanie z Wi-Fi staje się przyjemniejsze, ponieważ komputery i inne sprzęty nie tracą nagle zasięgu. Istotne jest też to, że router jest kompatybilny z większością systemów operacyjnych.

Sprzęt TP-LINK ARCHER C6 AC1200 ma wymiary: 3,5 cm x 23 cm x 14,4 cm. To model, który pozwala na połączenie z Internetem w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.

 

 

 

 

12. Asus RT-N18U

 

Kolejnym modelem opisywanym jest Asus RT-N18U. Posiada on wydajny procesor w technologii TurboQAM™ o standardzie 802.11 b/g/n i prędkości wynoszącej 600 Mbps. Technologia ta wpływa na zwiększenie pasma 2.4 GHz o 33%. Mamy tu również 128 MB pamięci flash oraz 256 MB pamięci RAM., co pozwala na jednoczesne działanie wielu sesji transferu.

Dlatego router ten doskonale sprawdza się przy grach on-line, gdzie jest duże obciążenie sieci. Porty Turbo NAT i Gigabit Ethernet potrafią zwiększyć przepustowość łącza, w stosunku do tradycyjnych routerów z obsługą NAT, nawet pięciokrotnie.

Dzięki temu nie tylko gry, ale pobieranie plików czy strumieniowanie odbywa się sprawnie i szybko. Asus RT-N18U został wyposażony w 4 porty LAN RJ45, 1 port WAN RJ45, a także posiada 2 wejścia USB o standardzie 3.0 i 2.0. Wejścia te umożliwiają podłączenie wielu rozmaitych urządzeń, takich jak skanery, drukarki, etc. Z przodu urządzenia jest umieszczony port USB 3.0, dzięki temu jest do niego lepszy dostęp.

Jest to także port 10 razy szybszy od USB 2.0 i umożliwia łatwe udostępnianie plików, strumieniowania muzyki i filmów HD.  Dla użytkowników właśnie istnienie tego portu USB okazało się kluczową cechą. Ponadto uważają oni, że jest to router, który łatwo skonfigurować, a do tego posiada duży zasięg.

Asus RT-N18U to router o wadze 0,5 kg. Jego dokładne wymiary to: wysokość – 3,6 cm, szerokość – 20,4 cm i głębokość – 15 cm. Szybkość sieci Wi-Fi wynosi 600 Mbps.

 

 

 

 

13. Netgear R6400

 

Najdroższy model, jaki chcieliśmy opisać to Netgear R6400. Jest to router dostępny za nieco więcej niż 450 zł. Ale też jest to sprzęt o najnowszym standardzie 802.11ac i prędkości transferu 450 + 1300 Mbps.

Router pracuje w dwóch pasmach 2,4 i 5 GHz. Aby też wykorzystać jego możliwości zaleca się, aby karta sieciowa laptopa nie miała mniej niż 3×3 450 Mb/s, albo była to karta o standardzie 802.11ac. Posiadając ten router będziesz miał dostęp do własnego adresu URL i będziesz mógł skonfigurować własny serwer FTP.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia przed włamaniami to router ma podwójna ochronę Firewall SPI i NAT, zapobieganie atakom DoS (Denial of Service), a także ochronę Wi-Fi WPA/WPA2—PSK. Router oferuje również usługę bezpiecznego, zdalnego dostępu VPN.

Model ten został także wyposażony w szereg wyjść/wejść: 1 x USB 3.0 Typ A , 1 x WAN (RJ-45) , 4 x 10/100/1000 Mbit/s , 1 x USB 2.0 Typ A. Użytkowników sprzęt ten niezmiennie zaskakuje swoimi możliwościami. Posiada mnóstwo przydatnych funkcji, jak na przykład odtwarzanie filmów, czy muzyki na telefonie, czy telewizorze. Ma bardzo czytelny i intuicyjny interfejs i jest łatwy w konfiguracji.

Netgear R6400 to router, którego szybkość sieci Wi-Fi jest równa 1750 Mbps. Urządzenie waży ok, 0,7 kg. Jego wymiary są następujące: wysokość – 6,5 cm, szerokość – 20 cm i głębokość – 19 cm.

 

 

 

 

14. D-Link DWR-116 

 

Ostatni z prezentowanych modeli to D-Link DWR-116. Jest to router, który możemy nabyć za kwotę do 100 złotych. Jest to urządzenie w standardzie 802.11 n i prędkością do 300 MB/s.

Pracuje ono w paśmie przesyłania 2,4 GHz. Router pozwala na równoczesne używanie Internetu przez wiele urządzeń w domu, takich jak tablet, smartfon, komputer czy telewizor. Istnieje również możliwość podłączenia szerokopasmowego dostępu do Internetu przy użyciu kabla Ethernet.

W kwestii bezpieczeństwa zostały podłączone następujące funkcje: Firewall SPI, filtrowanie adresów MAC, a także standardy szyfrowania WEP 64/128 bit WPA, WPA2 WPS NAT. Aby skonfigurować z siecią nowe urządzenie wystarczy nacisnąć przycisk WPS, a zostanie nawiązane bezpieczne, szyfrowane połączenie. Również konfiguracja całego routera jest prosta, dzięki kreatorowi konfiguracji D-Link.

Konsumenci, którzy nabyli ten sprzęt przekazują, że łatwo się go uruchamia i konfiguruje. Router daje silny sygnał wystarczający dla całego mieszkania i ma bardzo atrakcyjny stosunek ceny do jakości.

D-Link DWR-116 to router o wymiarach: wysokość – 14,8 cm, szerokość – 11,3 cm i głębokość – 2,5 cm. Waga urządzenia wynosi 0,3 kg. Prędkość sieci Wi-Fi wynosi 300 Mb/s.

 

 

 

 

15. TP-Link TL-WR1043ND

 

Pierwszy z modeli, jaki postanowiliśmy opisać to P-Link TL-WR1043ND. Jest to model bezprzewodowy, zgodny ze standardem IEEE 802.11n i prędkością 300 Mb/s. Standard N pozwala na wysoką jakość transmisji, dzięki której zapewnia przesył wolny od opóźnień.

Zapewnia on przekaz na duże odległości, bo moc nadajnika wynosi 20 dBm, dzięki czemu w całym domu będzie sygnał jednakowo dobry. Router wykorzystuje technologię Signal Sustain Technology (SST), która wpływa na zwiększenie przepustowości łącza, a także wpływa na redukcję strat transmitowanego sygnału.

Ponadto Technologia Clear Channel Assessment (CCA) stosując metodę nasłuch przed nadawaniem, precyzyjnie określa pasmo potrzebne do łączenia kanałów. Również unika konfliktów kanałów wykorzystując funkcję wyszukiwania wolnego kanału. Dzięki temu zwiększa się wydajność całej sieci bezprzewodowej.

Obok złącza zasilającego, producent umieścił tu 1 złącze WAN, 4 złącza LAN i jeden port USB.  W zakresie bezpieczeństwa mamy tu protokół WPA2, WPA, WEP, a także możliwość filtrowania adresów URL i MAC. Klienci twierdzą, że jest to najlepszy router w tym przedziale cenowym. Ma bardzo dobry zasięg, dobrą wydajność, a do tego oferuje możliwość rozbudowy.

TP-Link TL-WR1043ND to bezprzewodowy router działający z prędkością 300Mb/s. Wysokość modelu wynosi 2,8 cm, zaś jego głębokość to 14 cm.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki router Wi-Fi kupić?

 

Router Wi-Fi to urządzenie, które zapewnia zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe połączenie z Internetem w domu. Dzięki niemu smartfony, tablety, laptopy i inne sprzęty mogą łączyć się z wybraną siecią. Zanim kupisz router, zapoznaj się z informacjami umieszczonymi w poradniku. To ułatwi Ci dokonanie wyboru.

Typ łącza

Aby znaleźć najlepszy router Wi-Fi, musimy najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób Internet jest dostarczany do naszego domu. Jest kilka typów łącza:

operator telewizji kablowej – Internet jest dostarczany przez łącze światłowodowe lub kablowe, na końcu którego znajduje się modem wyposażony w port RJ-45. Router powinien obsługiwać technologię xDSL;

operator komórkowy – Internet jest dostarczany poprzez kabel telefoniczny, dlatego sprzęt powinien mieć gniazdo RJ-11 oraz wbudowany modem ADSL2+;

Internet mobilny – gdy Internet jest dostarczany przez operatora sieci komórkowej, router powinien obsługiwać technologię 3G lub 4G LTE. Do tego będzie nam też potrzeby modem, do którego podłączymy zakupione urządzenie. Innym wyjściem jest znalezienie routera działającego z wykorzystaniem karty SIM. Taki model może być używany w domu, a także poza nim, np. w podróży;

Internet radiowy – Internet jest dostarczany radiowo, to metoda znajdująca zastosowanie na terenach o niewielkiej gęstości zaludnienia, gdzie nie ma dostępu do kablówki. Router musi mieć gniazdo SMA i kabel z wtyczką RP-SMA, konieczne jest ponadto zamontowanie zewnętrznej anteny (na dachu lub elewacji budynku).

 

Obsługiwany standard Wi-Fi

To, jaki standard Wi-Fi obsługuje urządzenie, wpływa na szybkość połączenia. Najnowszym jest 802.11ac, który obsługuje częstotliwość 5 GHz i zapewnia prędkość do 2,6 Gb/s. Powszechnie stosowany jest też standard 802.11n obsługujący częstotliwość 2,4 GHz i 5 GHz. Jego maksymalna prędkość to 600 Mb/s. Nieco mniej popularny jest standard 802.11a, który obsługuje częstotliwość 5 GHz. Prędkość maksymalna to 54 Mb/s. Są też standardy 802.11b i 802.11g, które wykorzystuje się coraz rzadziej. Ich prędkość maksymalna to odpowiednio 11 Mb/s i 54 Mb/s.

Warto pamiętać, że standardy Wi-Fi pracujące na tej samej częstotliwości są wstecznie zgodne ze sobą. To oznacza, że nowoczesny sprzęt wykorzystujący połączenie 802.11ac może współpracować z urządzeniami bazującymi na standardzie 802.11a.

 

Obsługiwana częstotliwość

Niektóre sprzęty wykorzystują tylko jedną częstotliwość, a inne dwie, w efekcie czego można je swobodnie przełączać. Jaki jest najlepszy router Wi-Fi? Urządzenie powinno działać niezawodnie przez cały czas, dlatego wiele osób uważa, że lepszym wyborem jest model obsługujący dwie częstotliwości. Trzeba pamiętać, że w paśmie 2,4 GHz działa wiele różnych urządzeń, także RTV i AGD, co może zakłócać sygnał. To ryzyko wzrasta, jeśli mieszkamy w bloku i stosunkowo niedaleko od siebie znajduje się kilka routerów. Zwykle wystarczy zmienić częstotliwość z 2,4 GHz na 5 GHz, aby pozbyć się problemu zanikającego sygnału internetowego. Z drugiej strony nie wszystkie komputery, czy laptopy obsługują częstotliwość 5 GHz, dlatego przed przełączeniem jej trzeba się upewnić jakie wymagania ma nasz sprzęt.

Anteny

Urządzenia takie jak routery mają przynajmniej jedną antenę, która odpowiada za przesyłanie sygnału. To od niej zależy zasięg sprzętu, dlatego trzeba zwrócić na nią uwagę. Są modele wyposażone w anteny zewnętrzne, a także takie z antenami wewnętrznymi. Uważa się, że routery zaliczane do drugiej grupy są bardziej efektywne, ale kosztują nieco więcej. Bardzo często istnieje możliwość wymiany anten na mocniejsze, jeśli okaże się, że zasięg urządzenia jest za mały.

 

Złącza

Podstawowym złączem, jakie powinien mieć sprzęt, jest port USB. Można do niego podpiąć np. drukarkę, a czasami nawet pendrive’a, aby móc go wykorzystać jako serwer. Routery są ponadto wyposażone w złącze WAN i kilka LAN. Jak już zostało wspomniane, osoby korzystające z Internetu mobilnego powinny poszukać sprzętu z dodatkowym slotem na kartę SIM.

 

Bezpieczeństwo połączenia

Bezprzewodowe połączenia Wi-Fi są najbardziej narażone na ataki hakerów, dlatego router powinien mieć kilka ważnych zabezpieczeń. Do nich zalicza się:

WPA/WPA2 – szyfruje transmisję, wymaga podania zabezpieczającej frazy. Obecnie jest to najwyższy stopień ochrony domowej, bezprzewodowej sieci internetowej;

uwierzytelnianie MAC – w sieci mogą działać tylko wskazane urządzenia, o określonym adresie MAC;

WEP – szyfruje transmisję, wymaga podania zabezpieczającej frazy.

Większość routerów Wi-Fi wykorzystuje dodatkowo zaporę ogniową (Firewall). Żeby mieć pewność, że każdy z domowników korzysta z Internetu w bezpieczny sposób, możemy poszukać modelu dającego możliwość filtrowania stron internetowych, np. po słowach kluczowych czy kategoriach. W domu zamieszkiwanym przez małe dzieci dobrze sprawdzi się sprzęt z blokadą rodzicielską, utrudniający maluchom dostęp do niepożądanych, nieodpowiednich dla ich wieku treści.

 

Dodatkowe funkcje

Choć konfiguracja routera nie jest bardzo trudna, część osób może mieć z tym problem. Z tego względu coraz więcej urządzeń ma polski interfejs, a także przycisk WPS. Pozwala on na szybkie zabezpieczenie domowej sieci, bez potrzeby poszerzania swojej wiedzy technicznej i tracenia czasu na konfigurację. Jeśli w naszym domu często pojawiają się goście, a nie chcemy podawać hasła do domowej sieci, poszukajmy urządzenia dającego możliwość stworzenia dla nich osobnego połączenia. Dzięki temu osoby z zewnątrz nie będą miały dostępu do prywatnych danych. Dodatkową funkcją routerów jest też DLNA, czyli standard komunikacji, który pozwala na współdzielenie multimediów w wybranej sieci. To daje możliwość np. obejrzenia na ekranie telewizora zdjęć przechowywanych w pamięci smartfona czy tabletu.

Wymiary i design

Przeważnie router stoi na biurku lub półce. Nie powinien on zajmować zbyt dużo miejsca, dlatego sprawdźmy jego całkowite wymiary. Na szczęście tego typu urządzenia w większości są niewielkie i niemal niezauważalne, zwłaszcza te z wewnętrznymi antenami. Chociaż design jest nieco mniej ważny niż obsługiwany standard i częstotliwość czy ilość zabezpieczeń, także może pomóc w podjęciu decyzji, jaki router Wi-Fi wybrać. Urządzenie powinno elegancko się prezentować.

 

Routery Wi-Fi w dobrych cenach

Routery Wi-Fi nie są zbyt drogie, również te wykorzystujące nowoczesne technologie. Za taki sprzęt zapłacimy od 100 zł do 600 zł. Cena zależy m.in. od ilości i rodzaju anten, standardu sieci bezprzewodowej, zastosowanych zabezpieczeń oraz samej marki. Czasami lepiej jest zainwestować w nieco droższe urządzenie, które np. może działać na dwóch częstotliwościach. To znacząco zmniejsza ryzyko powstawania zakłóceń utrudniających komfortowe korzystanie z bezprzewodowego połączenia z Internetem.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć router Wi-Fi?

Sposób podłączania routera może się różnić. Sporo zależy od tego, na jakiej marki sprzęt się zdecydowaliśmy. Wszystkie potrzebne informacje powinny znaleźć się w dołączonej do urządzenia instrukcji. Pierwszym krokiem do prawidłowego podłączenia routera jest umieszczenie wtyczki zasilacza w gniazdku. Gdy sprzęt się uruchomi, należy podłączyć kabel sieciowy do złącza podpisanego WAN, DSL/ADSL, ewentualnie Internet (zależnie od modelu oraz typu łącza). Zaleca się, aby pierwszą konfigurację routera przeprowadzić przy użyciu przewodu sieciowego, a nie Wi-Fi. Co ciekawe, w przypadku niektórych sprzętów jest to konieczność, opisuje to nawet instrukcja. Dzięki wykorzystaniu kabla podłączenie do sieci nastąpi automatycznie.

P2: Jak ustawić router Wi-Fi?

Wiele osób twierdzi, że dobór miejsca, w którym znajdzie się router Wi-Fi, jest znacznie trudniejszy niż sama konfiguracja. Od tego, gdzie umieścimy urządzenie, uzależniony jest zasięg bezprzewodowego Internetu. Starajmy się nie ustawiać sprzętu w kącie, gdzie będzie mocno przysłonięty meblami, elementami dekoracyjnymi czy innymi obiektami. Specjaliści radzą, aby umieścić router na środku mieszkania, bo wtedy emitowany przez niego sygnał będzie równomiernie rozprowadzany na wszystkie strony. Jednak często nie jest to możliwe i w dodatku okazuje się mało praktyczne. Pamiętajmy, że router powinien stać z dala od kuchenki mikrofalowej i innych urządzeń wykorzystujących wysokie częstotliwości fal. Niezalecane pomieszczenia to kuchnia, jak również łazienka.

 

P3: Jak zresetować router Wi-Fi?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje resetu routera Wi-Fi, czyli miękki i twardy. Ten pierwszy pozwala na szybkie zresetowanie urządzenia, bez ryzyka utraty ważnych danych. Aby przeprowadzić miękki reset, należy odłączyć sprzęt od zasilania na kilka lub kilkanaście sekund. Po ponownym podłączeniu routera do gniazdka stopniowo powinny zaświecać się kolejne diody, potem możemy spróbować nawiązać połączenie z siecią. Twardy reset to przywrócenie fabrycznych ustawień urządzenia, co wiąże się z utratą wszystkich danych. Aby go wykonać, należy wykorzystać przycisk RESET umieszczony na obudowie. Do tego przeważnie trzeba użyć szpilki, wykałaczki lub innego, cienkiego przedmiotu. Guzik należy wcisnąć na kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, a potem zalogować się, używając w tym celu fabrycznego loginu i hasła.

 

P4: Przenośny router Wi-Fi – jak działa?

Zwykły router przeznaczony do używania w domu ma złącze, do którego należy podłączyć odpowiedni przewód. Z kolei model przenośny tego nie wymaga. Mobilne urządzenia mają slot, w którym umieszcza się kartę SIM. To ona pełni funkcję źródła sygnału. Routery przystosowane do użytku poza domem, np. w długiej podróży, są zasilane akumulatorowo. Mają one wbudowaną baterię, która po naładowaniu zapewnia kilka czy kilkanaście godzin pracy. Aby móc korzystać z mobilnego routera Wi-Fi, wystarczy umieścić w nim kartę SIM od wybranego operatora sieci komórkowej i naładować akumulator. Konfiguracja urządzenia nie jest trudna, zwykle zajmuje to kilka minut.

P5: Ile kosztuje router Wi-Fi?

W kwestii ceny routery Wi-Fi są zróżnicowane. W sklepach z łatwością znajdziemy sprzęty, które kosztują 300 zł złotych lub znacznie mniej (nawet ok. 100 zł), jak również znacznie droższe modele. Za sprzęt oferowany przez znanego producenta trzeba zapłacić średnio 500-800 zł. Co ciekawe, cena za niektóre routery przekracza kwotę 1000 zł. Są to urządzenia wyposażone w bardzo czułe anteny i nowoczesne technologie. Najczęściej mają one dodatkowo wbudowany modem. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko producent czy ilość dostępnych funkcji ma wpływ na to, ile kosztuje router Wi-Fi. Znaczenie może mieć także liczba i rodzaj anten czy obsługiwany standard Wi-Fi.

 

 

Jak skonfigurować router Wi-Fi?

 

W odpowiedzi na pytanie: jaki router Wi-Fi jest polecany do zapewnienia dostępu do bezprzewodowego Internetu, zwykle usłyszymy, że jest to sprzęt łatwy w konfiguracji. Sam zakup urządzenia to nie wszystko. Aby móc używać routera, trzeba go we właściwy sposób podłączyć i zmienić ustawienia. Jak to zrobić?

Uruchomienie routera

Pierwszym krokiem do skonfigurowania routera jest uruchomienie go. Musimy podłączyć urządzenie do prądu, a następnie do komputera. Do tego będzie potrzebny przewód RJ-45. Złącze na obudowie routera, w którym trzeba umieścić jeden z jego końców, jest podpisane WAN, DSL/ADSL lub po prostu Internet. Ponieważ jest to urządzenie Wi-Fi, trzeba w odpowiedni sposób skonfigurować ustawienia, aby zapewnić w domu dostęp do sieci bezprzewodowej.

 

Jak skonfigurować router Wi-Fi?

Bardzo często konfigurację routera przeprowadza fachowiec, na zlecenie wybranego przez nas operatora Internetu. Jednak możemy też zrobić to samodzielnie, nawet jeśli nie mamy zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii. W tym pomoże nam instrukcja, która jest dołączona do sprzętu. Wykonując wszystkie umieszczone w niej polecenia, na pewno uda nam się prawidłowo ustawić router, aby działał bez zarzutu.

Sposób konfiguracji urządzenia może się różnić, bo to zależy od producenta i wykorzystywanych technologii. Niemniej jednak przeważnie trzeba włączyć komputer, uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać adres IP routera w sieci wewnętrznej. Najczęściej jest to: 192.168.01 lub 192.168.1.1. Po wciśnięciu przycisku Enter na ekranie monitora powinno pokazać się okienko logowania. Wówczas musimy podać login i hasło – może to być kombinacja: admin i admin, administrator i administrator lub samo hasło admin (pole login należy wtedy zostawić puste). Po wpisaniu danych możemy dowolnie zmieniać ustawienia routera, np. przekierowanie portów, zdefiniować nowe hasło lub zmodyfikować działanie firewalla. Możliwości mamy sporo, ale stopień zaawansowania konfiguracji sprzętu zależy od naszych potrzeb oraz umiejętności.

Jak zabezpieczyć router Wi-Fi?

Po pierwszym uruchomieniu routera i wpisaniu adresu IP prawdopodobnie na ekranie monitora pojawi się komunikat o połączeniu z niezabezpieczoną siecią. Wiele osób obawia się, że używana przez domowników sieć nie jest dobrze chroniona i osoby z zewnątrz mogą z łatwością zyskać do niej dostęp. Na szczęście nie musimy się o to martwić, bo możemy sami zabezpieczyć router, aby zapobiec ewentualnym atakom z zewnątrz. Jak to zrobić? W panelu konfiguracji należy znaleźć zakładkę Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej i wybrać tryb zabezpieczenia WPA2 Personal. Następnie należy wpisać hasło dostępu do sieci.

Bardziej zaawansowane osoby mogą dodatkowo włączyć blokadę wskazanych urządzeń, umożliwia to zakładka Filtr adresów MAC. Pamiętajmy, że każdy sprzęt podłączony do Internetu ma indywidualny adres MAC (Media Access Control). Kiedy smartfon, tablet, laptop czy inne urządzenie będzie próbowało połączyć się z domową siecią, router sprawdzi, czy nie jest na liście zablokowanych sprzętów. To zmniejsza ryzyko, że osoby niepożądane będą korzystać z naszej sieci.

 

Co zrobić, gdy pojawią się problemy z konfiguracją routera?

Choć konfiguracja routera Wi-Fi nie jest bardzo trudna, czasami pierwsza próba może zakończyć się niepowodzeniem. W takiej sytuacji należy ponownie przejrzeć instrukcję obsługi i upewnić się, że wszystkie czynności wykonaliśmy właściwie. W razie wątpliwości możemy też skontaktować się z dostawcą Internetu lub poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Niekiedy wystarczy zresetować sprzęt i skonfigurować ustawienia drugi raz, aby zaczął działać.

 

 

Wolny Internet. Jaki router wybrać?

 

 

W większości domów korzystamy z bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Obecnie każdy smartfon ma wbudowaną opcję połączenia bezprzewodowego, co daje dużo możliwości. Nie musimy korzystać z danych pakietowych, jeśli tylko znajdujemy się w miejscu, gdzie jest otwarte Wi-Fi. Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji łącze, ale Internet jest bardzo powolny? Ranking routerów Wi-Fi pozwala wybrać dobry sprzęt, ale czy na pewno wiesz, jakie urządzenie wybrać, aby Internet był szybki?

 

Router przenośny 

Routery przenośne oferowane są przez operatorów sieci komórkowych. Niewielkie urządzenia mają wbudowany slot na kartę SIM, dzięki której mamy połączenie z siecią. Obecnie wszyscy operatorzy oferują łącze LTE, pozwalające na uzyskanie dobrej jakości połączenia bezprzewodowego. Routery Wi-Fi różnią się od zwykłych sieciowych tym, że zamiast światłowodu czy gniazda telefonicznego stosuje się kartę SIM. Zaletą takiego urządzenia jest łatwa konfiguracja. Wystarczy tylko uruchomić router, a ten sam połączy się z siecią. Dodatkową zaletą jest wyświetlacz LCD, z pomocą którego możemy na bieżąco monitorować stan baterii, siłę sygnału oraz liczbę podłączonych użytkowników. 

Mobilny router daje możliwość podłączenia kilku urządzeń w jednym czasie. Możemy udostępnić Internet swoim znajomym czy osobom znajdującym się w zasięgu sieci. Ważne jest jednak, aby zabezpieczyć sieć hasłem. Otwarte łącze to zwiększone ryzyko włamania do konta bankowego czy Facebooka. 

Urządzenia przenośne dają możliwość utrzymania stabilnego połączenia z Internetem. Można z nich korzystać z dowolnego miejsca na Ziemi, ponieważ zostały wyposażone w akumulator litowo-jonowy, który pozwala na intensywne użytkowanie do 6 godzin. W pełni naładowana bateria to 300 godzin pracy w trybie stand-by. Mobilne routery obsługują Internet w sieci LTE, 4G oraz 3G. W miejscach, gdzie zasięg danej sieci komórkowej jest słaby, możemy połączyć się z siecią H+, co daje możliwość równie szybkiego przesyłania informacji bez przerwy. Routery przenośne obsługują częstotliwość 2,4 GHz, co pozwala udostępnić sieć na większym obszarze. 

Routery dają możliwość korzystania z sieci za pomocą USB. Oznacza to, że możemy podpiąć go do laptopa czy komputera, który nie ma wbudowanej karty sieciowej. W zestawie dołączona jest ładowarka, za pomocą której naładujemy urządzenie, aby móc bez przeszkód z niego korzystać. Pojedyncze modele mają również wejście na kartę microSD do 32 GB. Zaletą urządzeń tego typu jest prosta obsługa. Zazwyczaj obsługuje się router jednym przyciskiem. 

 

Router przewodowy 

Modele przewodowe polecane są do użytku domowego. Możemy je również spotkać w restauracjach, hotelach, kawiarniach czy galeriach handlowych. Dają możliwość podłączenia kilkunastu urządzeń jednocześnie, bez straty na sile sygnału. Przewodowe routery są łatwe w obsłudze. Z tyłu znajdziemy minimum 3 gniazda LAN, zwane inaczej Ethernet, do których wpina się kabel sieci przewodowej. Do gniazd LAN można również wpiąć telewizor, konsolę do gier, komputer czy laptop bez karty sieciowej. Zaletą używania routera z połączeniem kablowym jest szybka praca bez zakłóceń, co zdecydowanie przyda się podczas częstych rozmów przez Skype czy inny komunikator wideo. 

Przewodowe routery pracują na dwóch częstotliwościach, 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pomaga to bez przeszkód używać sieci w miastach, gdzie można znaleźć dostęp do lepszej jakości połączenia. Równie dobrze, taki router sprawdza się na wsi, gdzie często bywa trudno o dobry zasięg. Sprzęt, który pozwala bez przeszkód łączyć się z siecią, powinien być wyposażony w co najmniej trzy anteny pracujące jednocześnie na dwóch różnych pasmach. 

Który router wybrać? 

Zastanawiając się nad zakupem routera, należy brać pod uwagę miejsce, w którym będziemy z niego korzystać. Jeśli poszukujemy mobilnego urządzenia, które z łatwością przeniesiemy z miejsca na miejsce, warto zdecydować się na wybór sprzętu z kartą SIM. Idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które wynajmują mieszkania lub często podróżują. Wiele modeli nie ma założonego SIM-locka, co pozwala włożyć do urządzenia kartę zagranicznej sieci komórkowej. To bardzo przydatna funkcja, która ratuje w sytuacji, kiedy nie chcemy korzystać z danych pakietowych w telefonie komórkowym, a sieć Wi-Fi jest niedostępna. 

Osoby, które na stałe mieszkają w domu lub własnym mieszkaniu powinny zdecydować się na router przewodowy. Zapewni on stabilne łącze i pozwoli cieszyć się z szybkiego dostępu do Internetu. Na router przewodowy powinni zdecydować się również przedsiębiorcy, poszukujący dobrego łącza do swojego biura. Szczególnie jeśli w biurze są urządzenia takie jak drukarki czy skanery z funkcją Wi-Fi. Wydrukowanie pliku dokumentów i słabe łącze Internetowe nie idą nigdy w parze. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na zakup dobrego pakietu internetowego, mamy zagwarantowane, że router przewodowy spełni oczekiwania.

 

 

Gdzie ustawić router Wi-Fi? 

 

Większość z nas ma w domu czy biurze router Wi-Fi, dzięki któremu można bez przeszkód korzystać z sieci bezprzewodowej. Jednak problemy zaczynają się w momencie, kiedy pomimo zakupu najlepszego pakietu internetowego, łącze jest wyjątkowo powolne, a strony słabo się ładują. Jak się okazuje, często problemem jest złe ustawienie routera. Jak sobie z tym poradzić?

 

Obszar zasięgu sieci bezprzewodowej

Nie wszystkie routery są sobie równe, a rozmiar i układ domu określi, jakiego rodzaju sieci bezprzewodowej potrzebujesz, aby uzyskać dobry sygnał. W przypadku większości mieszkań i mniejszych domów wystarczy jeden punkt dostępu bezprzewodowego. Jeśli jednak router ma już kilka lat, warto rozważyć uaktualnienie do nowszego modelu z obsługą bezprzewodowej łączności dwuzakresowej. Zapewni to najszybsze możliwe połączenie bezprzewodowe i o wiele lepszy zasięg. W przypadku większych, wielopoziomowych domów warto rozważyć zakup dwóch routerów, które zostaną umieszczone na różnych piętrach i po przeciwnych stronach domu. 

Gdzie umieścić router?

Wszyscy wiemy, że najwięcej zakłóceń powodują przewody elektryczne oraz grube mury pomieszczenia, w którym się router znajduje. Większość z nas ma ustawiony router w rogu pokoju na parapecie czy za szafą. Jednak najlepszą opcją jest znalezienie miejsca w centralnym punkcie mieszkania. Idealnie byłoby, gdyby sprzęt znajdował się tam, gdzie siedzisz i korzystasz z Internetu najczęściej. Wiadomo również, że metal skutecznie rozprasza energię elektromagnetyczną, dlatego też nie należy stawiać sprzętu w kuchni, gdzie mamy pełno metalowych przedmiotów. Routery Wi-Fi emitują fale radiowe, które rozprzestrzeniają się i przemieszczają od źródła sygnału. Przymocowanie routera do ściany lub ustawienie go na wysokiej półce może dać lepszy sygnał, zwłaszcza jeśli mieszkasz w dwupiętrowym domu i chcesz mieć dobre połączenie na obu piętrach.

 

Co powoduje pogorszenie zasięgu? 

Ciekawostką może okazać się to, że na pogorszenie zasięgu wpływa działająca kuchenka mikrofalowa. Jeśli zauważyłeś, że Internet zwalnia, gdy podgrzewasz coś w kuchence mikrofalowej to znak, że stoi on za blisko niej. Mikrofale działają na tej samej częstotliwości co routery bezprzewodowe, a nawet niewielkie promieniowanie, które ucieka z kuchenki mikrofalowej, może powodować zakłócenie sygnału, którego siła zależy też od tego, z jakiego materiału wykonane są ściany pomieszczenia. Zamknięcie routera w betonowym lub ceglanym pomieszczeniu spowoduje, że sygnał nie dotrze do najdalszych zakątków domu.  Ponadto, podłogi i sufity są bardziej przepuszczalne niż ściany.

 

Jak polepszyć zasięg? 

W domu wielopiętrowym ustawienie anteny routera na bok może pomóc w uzyskaniu lepszego sygnału na górze. Ustawienie anteny w górę pozwala na zwiększenie sygnału.

Jeśli urządzenie ma dwie anteny, zbadaj wszystkie możliwości, np. kierując jedną antenę w górę, a drugą w bok. Jeśli masz router bez żadnych anten, upewnij się, że stoi na swoich podstawkach, a nie bokiem. Kupując sprzęt, upewnij się, że będzie on wystarczający dla Twoich potrzeb. Zastanawiając się, jaki router wybrać, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże i zarekomenduje odpowiednie urządzenie. 

Aplikacje pomagające polepszyć sygnał z routera

Sieci bezprzewodowe wykorzystują określone kanały w zakresie widma bezprzewodowego. Przepełniony kanał bezprzewodowy powoduje problemy z przepustowością lub łącznością w sieci. Warto wtedy użyć aplikacji o nazwie Wi-Fi Analyzer, aby zobaczyć, które kanały są w użyciu i zidentyfikować najlepszy kanał do ustawienia na routerze. 

Jak krok po kroku korzystać z aplikacji? Po pierwszym uruchomieniu Wi-Fi Analyzer przechodzi bezpośrednio do widoku wykresu kanału. Aby przełączyć na widok Ocena kanału, naciśnij klawisz “Menu” na urządzeniu z Androidem i wybierz Wyświetl. Następnie z listy dostępnych kanałów należy wybrać “Ocena kanału”. Gdy chcesz wybrać punkt dostępu (sieć bezprzewodową), naciśnij lokalizację na ekranie, na której jest napisane: „Kliknij tutaj, aby ustawić punkt dostępowy”. Po wybraniu punktu dostępu zobaczysz listę kanałów ocenionych przez gwiazdki. W górnej części ekranu zobaczysz wymieniony kanał, z którego aktualnie korzysta twoja sieć. Wi-Fi Analyzer zarekomenduje inne kanały, jeśli stwierdzi, że są one mniej zatłoczone. Pamiętaj, że nie wszystkie routery używają 14 kanałów. Niektóre wykorzystują tylko 11. Ponadto, niektóre z nich automatycznie skanują kanały, aby wybrać najlepszy. Jeśli twój router nie może wykonać automatycznego skanowania lub nie robi tego poprawnie, możesz ustawić kanał ręcznie.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Router LTE

 

Avm FRITZ!Box 6820 Lte router WiFi 4G

 

Warto zainteresować się modelem FRITZ!Box 6820 LTE Edition International, który obsługuje Internet ze wszystkich sieci komórkowych i ma slot na karty SIM. Produkt może być używany w każdym kraju Europy. Sprzęt zajmuje niewiele miejsca, dlatego można go używać w różnych pomieszczeniach, a także w podróży. Wymiary urządzenia są równe: 6,4 cm x 9,9 cm x 13,4 cm. Router obsługuje Internet 2G, 3G i 4G, dlatego można mieć pewność, że uzyska się dużą prędkość działania.

Istnieje możliwość bezprzewodowego podłączenia różnych urządzeń do modelu, dlatego wiele osób może jednocześnie korzystać z Internetu w telefonie, telewizorze czy komputerze. Sprzęt ma funkcję kontroli rodzicielskiej, która umożliwia decydowanie o czasie użytkowania Internetu przez dziecko. Ten router LTE zaprojektowano tak, aby odbierał najlepszy sygnał.

Użytkownicy twierdzą, że model jest łatwy w obsłudze, a jego konfiguracja nie jest kłopotliwa. Wi-Fi jest obsługiwane w standardzie N, co pozwala na przesyłanie plików z prędkością 450 Mbit/s. Sprzęt ma wbudowane porty: LAN i Gigabit LAN. W urządzeniu zastosowano system ochrony przy użyciu szyfrowania WPA2 lub WPA z WPA2, skutecznie zabezpieczający dane przed zniszczeniem i wykradnięciem. Router ma tryb Eco WLAN, dzięki któremu podczas użytkowania zużywa małą ilość prądu (poniżej 6 W).

 

 

Router TP-Link

 

Router Dual-Band Wireless AC1750 TP-Link WiFi Archer C7 Gigabit

 

Model TP-Link Archer C7 polecamy do użytku w domach, firmach, a także w restauracjach czy kawiarniach. Urządzenie jest łatwe w obsłudze: bez problemu można je skalibrować i sparować z nim różne sprzęty. Router wyróżnia bardzo płynna i szybka praca, co jest szczególnie ważne podczas częstych rozmów wideo prowadzonych przez Internet, a także gdy prowadzi się działalność.

Urządzenie pracuje na częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz, co jest jednoznaczne z tym, że może działać z różną prędkością, więc przydaje się w miastach, gdzie można uzyskać szybsze przesyłanie danych. Jednocześnie model można używać na wsi, gdzie często nie ma dobrze rozwiniętych systemów połączeń z Internetem. Sprzęt jest wyposażony w trzy anteny, pracujące na wspomnianych dwóch pasmach, które dają dobry zasięg, dlatego można go używać w większych domach. Konsumenci doceniają to urządzenie za szybkie łączenie oraz bardzo wysoką prędkość przesyłu danych.

Router TP-Link ma 4 gniazda LAN, czyli tzw. gniazda Ethernet, do których można podłączyć różne urządzenia, takie jak telewizor i laptop. Model zapewnia Internet podłączonym sprzętom i wymianę danych między nimi w obrębie stworzonej sieci. Produkt obsługuje sieć Wi-Fi, dlatego można łączyć z nim także bezprzewodowo telefon czy laptop i korzystać ze stron www i aplikacji. Wymiary routera są równe: 24,3 cm x 16 cm x 3,25 cm.

 

 

 

TP-Link Archer C6 AC1200 Wireless Dual Band Router

 

Wielu konsumentów chętnie korzysta z modelu TP-Link Archer C6, ponieważ umożliwia on dostęp do szybkiego Internetu, a także jest łatwy w obsłudze. Sieć można obsługiwać i konfigurować przy użyciu aplikacji TP-Link Tether, więc można nią łatwo zarządzać zdalnie. W trybie AP urządzenie automatycznie podłącza laptopy, tablety czy telefony komórkowe do sieci. Model szyfruje dane, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z sieci, chroniąc przed hakerami.

Router TP-Link działa na dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz, co sprawia, że ma bardzo dobry zasięg i może być używany w dużych budynkach. Model ma łączną przepustowość na poziomie 1200 Mb/s. Sprzęt jest wyposażony w 4 anteny zewnętrzne i 1 wewnętrzną, co zapewnia duży zasięg sieci oraz stabilne połączenie dla wszystkich podłączonych urządzeń. Router ma port WAN, który umożliwia podłączenie Internetu i stworzenie punktu Wi-Fi (hotspot).

W sprzęcie zastosowano technologię MU-MIMO 2×2, czyli ma on  2 nadajniki, umożliwiające manipulowanie sygnałem i zwiększanie prędkości działania ponad 2-krotnie. Wymiary modelu są równe 23 cm x 14,4 cm x 3,5 cm. Urządzenie jest kompatybilne z systemami Windows, Mac, Unix i Linux. W routerze zastosowano kontrolę rodzicielską, umożliwiającą ograniczenie korzystania z niektórych stron internetowych oraz ustawienie czasu korzystania z nich.

 

 

 

 

 

 

Router Huawei

 

Router Huawei B618s-22d 4G Lte Cat.11 600Mb/s Fv23

 

Duże zainteresowanie wzbudza model Huawei LTE Ultra B618S-22D, ponieważ jest odpowiedni do dużych lokali i biur. Istnieje możliwość podłączenia do niego aż 64 urządzeń w tym telefonów, tabletów, komputerów czy telewizorów. Router działa na dwóch pasmach tj. 2,4 GHz i 5 GHz, gdzie do każdego podłącza się 32 sprzęty. Każda częstotliwość ma nieco inny zasięg i stabilność działania, więc można z nich korzystać w zależności od potrzeb. Wymiary modelu są równe: szerokość – 9,5 cm, wysokość – 20,8 cm i głębokość – 9,5 cm i waży on 700 g.

Akcesorium ma port USB, do którego można podłączyć np. drukarkę, aby móc drukować przez Wi-Fi. Sprzęt ma dwa złącza antenowe, których podłączenie umożliwia uzyskanie bardzo dużego zasięgu. W urządzeniu zastosowano złącze Ethernet, które pozwala na podłączenie np. dysku zewnętrznego. Kupujący są zadowoleni, że LTE Ultra B618S-22D ma bardzo dobry zasięg, nawet na obrzeżach miasta czy na wsi, a do tego można go łatwo skonfigurować.

Ten router Huawei nie ma blokady sim-lock, dlatego bez problemu obsługuje wszystkich operatorów polskich sieci. Model może korzystać z Internetu 2G, 3G i 4G LTE. Sprzętem można zarządzać przy użyciu aplikacji na telefon HiLink, co nie jest trudne. Dodatkowo urządzenie można łatwo obsługiwać, ponieważ ma polskie menu. Na obudowie znajduje się przycisk WPS, który umożliwia szybkie sparowanie telefonu z routerem.

 

 

 

Router na kartę SIM

 

TP-Link M7450 mobilny router LTE SIM Hot Spot

 

Interesującym modelem, który przydaje się w dużych domach, a także biurach, jest TP-Link M7450. Wielu konsumentów używa sprzętu w podróży i na wakacjach, ponieważ działa bezprzewodowo. Bateria ma pojemność 3000 mAh, co pozwala na ok. 15 godzin działania oraz 900 godzin czuwania, dlatego wygodnie używa się ją w autobusie czy pociągu. Sprzęt dostarcza stabilny Internet, chociaż zasięg często zależy od operatora.

Ten router na kartę SIM może być używany w dowolnej sieci. Urządzenie ma wejście na kartę microSD, a pamięć można zwiększyć do 32 GB, udostępniając wszystkim użytkownikom sieci wybrane pliki. Na wyświetlaczu, o średnicy 1,44 cali, znajdują się informacje dotyczące pracy sprzętu, co ułatwia sterowanie, z czego są zadowoleni kupujący. Model obsługuje dwie częstotliwości tj. 2,4GHz i 5 GHz (pierwsza ma większy zasięg, a druga działa stabilniej).

Prędkość pobierania jest równa 300 Mb/s, a wysyłania to 50 Mb/s. Sprzęt obsługuje szybki Internet 3G i 4G LTE. Istnieje możliwość podłączenia do routera 32 różnych urządzeń bezprzewodowych, więc można go używać jako przenośny hotspot LTE. Wejście USB pozwala na podłączenie komputera lub drukarki przy pomocy kabla. Model można obsługiwać przy użyciu aplikacji tpMiFi, którą ściąga się na telefon.

 

 

Router mobilny

 

D-Link Router mobilny Wi-Fi HSPA DWR-730

 

Router mobilny D-Link DWR-730 obsługuje Wi-Fi i pozwala na bezprzewodowe podłączenie do niego urządzeń mobilnych. Sprzęt obsługuje Internet 3G, który umożliwia uzyskanie dobrych prędkości. Obudowa modelu jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Wymiary akcesorium są równe: szerokość – 9 cm, wysokość – 1,2 cm i głębokość – 5 cm, a jego waga sięga 0,1 kg, więc jest bardzo lekki i można go bez problemu nosić przy sobie. Router ma antenę 3G oraz Wi-Fi, dzięki czemu ma dobry zasięg i zapewnia stabilne połączenie z siecią w podróży.

Prędkość pobierania wynosi 21,6 Mb/s, a szybkość wysyłania sięga 5,76 Mb/s. Urządzenie obsługuje częstotliwości GSM tj. 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz i 1900 MHz. Router ma wygodny przycisk WPS, który umożliwia szybkie parowanie ze sprzętami. Kontrolki LED pozwalają kontrolować pracą sprzętu: połączeniem z Internetem i zasięg.

Model ma wejście na kartę SIM i co ważne, obsługuje on większość operatorów. Dodatkowo sprzęt ma wejście na kartę microSD, która umożliwia udostępnienie wszystkim użytkownikom sieci wybrane pliki np. zdjęcia z wakacji. Dodatkowo złącze Micro-USB pozwala przesłać pliki na kartę, a także naładować baterię. Kupujący są zadowoleni, że model ma duży zasięg, szybko działa i doceniają jego niewielkie gabaryty.

 

 

 

Router ADSL

 

Router ADSL Netgear D1500-100PES

 

Modelem odpowiednim do domu jest NETGEAR N300 D1500. Sprzęt można bardzo łatwo zamontować w pokoju, w miejscu, które zapewnia najlepszy zasięg w całym domu. Ten router ADSL działa na paśmie częstotliwości 2,4 GHz, które jest najczęściej używane i zapewnia dobry zasięg na duże odległości. Urządzenie umożliwia uzyskanie asymetrycznego, szerokopasmowego dostępu do sieci, co oznacza, że pobieranie danych jest szybsze niż wysyłanie. Model łączy się z Internetem przez analogowe linie telefoniczne.

Do sprzętu można bezprzewodowo podłączyć urządzenia mobilne oraz komputery. Istnieje także możliwość podłączenia jednostki centralnej do routera przez kabel, co dostarcza stabilniejsze połączenie. Router wymaga zainstalowania sterowników, które znajdują się na płycie CD, co można wykonać na komputerze. Model obsługuje VPN, czyli umożliwia stworzenie wirtualnej sieci prywatnej w domu dla wszystkich użytkowników.

Ten dobry i tani router ma dwie zewnętrzne anteny, które zwiększają zasięg. Urządzenie jest wyposażone w 4 MB pamięci. Waga sprzętu jest równa 141 g, a jego wymiary to: 16,6 cm x 10 cm x 2,8 cm. Kupujący uważają, że model ma dobre oprogramowanie i zasięg, a do tego wyróżnia go stabilna praca (nie rozłącza się i nie gubi zasięgu). Router jest wyposażony w dwa wejścia RJ-45 i jedno RJ-11.

 

 

 

Router Cisco

 

Router Cisco RV110W Wireless N VPN Firewall

 

Wygodnym modelem do mieszkania jest Cisco SMB RV110W, ponieważ jest niewielki, elegancki, zapewnia odpowiedni zasięg i łatwo się go konfiguruje. Urządzenie zostało wyposażone w dwie anteny, które zapewniają odpowiednią łączność dla telefonów i komputerów. Sprzęt ma kontrolki LED świecące się na zielono i czerwono, co umożliwia łatwe skontrolowanie stanu pracy Internetu.

Router Cisco obsługuje Internet na częstotliwości 2,4 GHz, a jest to najpopularniejsze pasmo, które ma daleki zasięg i jest stosunkowo stabilne. Wymiary modelu są równe 15 cm x 15 cm x 3 cm. Prędkość transferu może sięgać 100 Mbps. Sprzęt został wyposażony w szyfrowanie WPS, WEP, WPA, które zabezpiecza przed włamaniem się do sieci obcych osób i wykradaniem informacji z podłączonych urządzeń. Dodatkowo zastosowano protokoły zabezpieczeń takie jak: SNMP v3, HTTP, HTTPS wymagające uwierzytelniania osób korzystających i zapewniające szyfrowanie danych oraz ochronę przed niebezpieczeństwami z sieci.

Sprzęt umożliwia stworzenie sieci prywatnej VPN, która pozwala na bezprzewodowe podłączenie się do Wi-Fi. Urządzenie ma 4 porty Gigabit Ethernet (LAN) i port RJ45 (WAN), które umożliwiają przesyłanie dużych plików. Konsumenci twierdzą, że model jest dobrze zbudowany, wykazuje odporność na uszkodzenia.

 

 

 

Router ZTE

 

Router ZTE MF910

 

ZTE MF910 jest bardzo stabilnie działającym modelem, który można używać w domach, mieszkaniach, akademikach oraz różnego rodzaju lokalach i biurach. Router pozwala na podłączenie nawet do 32 urządzeń. Sprzęt umożliwia włożenie do środka karty SIM i korzystanie z Internetu dostarczanego przez operatora mobilnego i obsługuje wszystkie dostępne na polskim rynku sieci. Model można podłączyć do Internetu za pośrednictwem sieci LAN.

Router ZTE nie jest trudny w obsłudze, szczególnie że menu jest przygotowane w języku polskim. Sprzęt ma wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają się informacje dotyczące działania sieci. Urządzenie obsługuje Internet 2G, 3G oraz LTE. Model ma 2 wejścia SMA na anteny zewnętrzne, których podłączenie umożliwia zwiększenie zasięgu sieci i przydaje się, gdy napotyka się problemy z działaniem Internetu.

Model jest wyposażony w 4 porty LAN mające prędkość transferu 100 Mb/s umożliwiający wysłanie większych plików. Szybkość sieci bezprzewodowej może osiągać nawet 300 Mb/s. Sprzęt można kontrolować, korzystając ze strony internetowej producenta. Wymiary modelu są równe: 19,5 cm x 15 cm x 5,5 cm, więc nie jest zbyt duży, ale ma wydłużony kształt, aby można było uzyskać dobre połączenie z Internetem.

 

 

Top 5 firm produkujących routery WiFi

 

 

Współcześnie, prawie w każdym domu i biurze jest łatwy dostęp do Internetu. Ułatwia to nie tylko pracę, ale także dostarcza rozrywki i usprawnia komunikację. Jednak, aby Internet działał prawidłowo, a dostęp do niego miały wszystkie sprzęty elektroniczne w domu, potrzebny jest router WiFi. Prezentujemy listę najlepszych producentów urządzeń, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni model.

 

TP-Link

Firma TP-Link zajmuje się produkcją urządzeń, które pozwalają połączyć się z siecią bezprzewodową z każdego miejsca. Przedsiębiorstwo łączy innowacyjne rozwiązania z wytrzymałymi materiałami, co sprawia, że wszystkie modele są trwałe i mogą pracować przez wiele godzin. W rezultacie firma zyskała zaufanie konsumentów na całym świecie, a wysoką jakość produktów podkreśla ranking routerów.

TP-Link to jeden z największych producentów urządzeń, które sprawdzają się w firmach i domach prywatnych. Szybko rozwijająca się branża komputerowa stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy produkują sprzęty sieciowe. Jednak TP-Link z łatwością przystosowuje się do zmieniających się realiów i nieustannie ulepsza swoje produkty. Routery WiFi zapewniają dostęp do Internetu dla każdego urządzenia z dowolnego miejsca w budynku. Mają one mocny zasięg i wysyłają silny sygnał.

W efekcie sieć działa szybko, co umożliwia płynne wykonywanie wielu czynności, od pracy po oglądanie filmów i seriali. Urządzenia sieciowe TP-Link są nie tylko wydajne, ale mają także elegancki i estetyczny design, dzięki czemu mogą stać w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

 

Huawei

Huawei to chińska firma założona w 1987 roku. Zajmuje się produkcją urządzeń elektronicznych i sieciowych, jak również dostarcza Internet i usługi telefoniczne w wielu krajach na świecie. Swoje produkty kieruje nie tylko do prywatnych użytkowników, ale także do małych i dużych firm.

Od ponad 30 lat firma Huawei obecna jest na światowych rynkach i nieustannie ulepsza swoje urządzenia. W procesie produkcyjnym wykorzystywane są wytrzymałe materiały, które zapewniają długotrwałe użytkowanie każdego modelu. Firma stara się inwestować w różne dziedziny i robi wszystko, aby nadążyć za szybko rozwijającym się rynkiem technologicznym.

W swojej ofercie Huawei ma także różne modele routerów WiFi, co pozwala dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Sprzęty Huaweir są jednymi z najczęściej wybieranych na całym świecie i korzysta z nich wiele operatorów sieci. Routery były wielokrotnie nagradzane, między innymi na targach Interop organizowanych w Japonii.

 

Asus

Firma Asus to szybko rozwijające się przedsiębiorstwo, które zajmuje wysoką pozycję na rynku urządzeń elektronicznych i technologii cyfrowych. Jest to przede wszystkim producent sprzętów, które ułatwiają codzienną pracę, od komputerów po routery WiFi. Asus to firma, która nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, stara się rozwijać innowacyjne pomysły i usprawnić życie swoich konsumentów.

W efekcie produkty przedsiębiorstwa są często wybierane przez użytkowników na całym świecie. Asus zyskało zaufanie konsumentów, ponieważ stosuje wysokiej jakości materiały i dba o precyzyjne wykończenie każdego urządzenia, zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym.

Routery WiFi charakteryzują się wysoką mocą działania, szerokim zasięgiem i łatwością obsługi. Większość modeli wyprodukowanych przez firmę Asus sprawdzi się zarówno w domach prywatnych, jak i w biurach małych i dużych firm. Szeroki wybór urządzeń pozwala dobrze dopasować router do indywidualnych preferencji.

 

TOTOLINK

TOTOLINK to marka, która działa jako część chińskiego przedsiębiorstwa ZIONCOM. Zajmuje się produkcją urządzeń sieciowych, przede wszystkim routerów WiFi. Wszystkie modele marki dostępne są w niskich cenach, zapewniają jednak wysoki standard użytkowania.

Routery mają daleki zasięg, dzięki czemu Internet działa płynnie i szybko nawet w pewnym oddaleniu od urządzenia. W ofercie TOTOLINK można znaleźć różnego rodzaju modele, przede wszystkim wersje bezprzewodowe. Minimalistyczny wygląd routerów pozwala na ustawienie ich w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwiło marce TOTOLINK stworzenie wielofunkcyjnych urządzeń do biur i domów prywatnych. Wysoka moc routerów zapewnia stały dostęp do sieci, a sygnał, który jest przez nie wysyłany jest stabilny. W rezultacie można wykorzystywać urządzenie do wielu czynności, od pracy w biurze po oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości i granie w gry online bez zakłóceń.

 

Netgear

Firma Netgear projektuje i wytwarza urządzenia sieciowe, przeznaczone dla firm i prywatnych użytkowników. Podczas procesu produkcyjnego stosowane są innowacyjne technologie, co sprawia, że każdy model działa szybko i wydajnie.

Routery WiFi firmy Netgear przesyłają silny sygnał sieciowy do każdego urządzenia w domu lub biurze. W efekcie wszystkie osoby korzystające z Internetu mogą to robić jednocześnie, bez strat na mocy przesyłania danych. Różnorodność modeli routerów umożliwia dobranie odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb, niezależnie czy ma ono służyć w niewielkim domu jednorodzinnym, czy w dużym biurze.

Sprzęty Netgear ułatwiają pracę z komputerem, a także zapewniają rozrywkę dla całej rodziny. Duża moc routerów umożliwia płynną grę lub oglądanie bez przeszkód ulubionego serialu.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ