Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Sieć jest ogromnym medium. Większość ludzi korzysta z niej każdego dnia. Nie każdy jest w pełni świadom tego, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać w Internecie. Z tego względu skomponowaliśmy artykuł, w którym zawarte są najczęstsze formy ryzyka, które mogą grozić każdemu z nas. Warto także pomyśleć, w jaki sposób się przed nimi zabezpieczyć.

 

Bezpieczeństwo w sieci – definicja

Wiele osób zastanawia się, czy Internet jest bezpieczny? Odpowiedź na to pytanie chyba nikogo nie zaskoczy – NIE. Bezpieczeństwo w sieci definiowane jest jako stopień kontroli ryzyka związanego z działalnością w sieci. W przypadku bezpieczeństwa w Internecie bardzo istotnym aspektem jest szeroko rozumiana prywatność. Bardzo często zdarza się, że w sieci, głównie w serwisach społecznościowych (Facebook, Instagram), publikujemy swoje zdjęcia oraz wiele innych informacji na nasz temat. Często zdarza się, że chwaląc się wakacjami czy zakupami, uważamy, że podawane przez nas informacje są mało istotne. Nie ma nic bardziej mylnego. Z takich z pozoru mało ważnych fragmentów naszego życia, po upływie pewnego czasu, osoba, która bacznie obserwuje nasze poczynania, może ułożyć sobie nasz dokładny profil. Takie nasze zachowanie może przysporzyć nam wiele kłopotów. Cyber-przestępstwa mają miejsce codziennie, dlatego za każdym razem udostępniając coś publicznie, zastanów się dwa razy nad konsekwencjami swoich poczynań. 

 

Zagrożenia mobilne w sieci

Eksperci zalecają, aby wszystkie urządzenia, nawet smartfon powinny być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem niepożądanych osób. W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas nawet małe dzieci ma przy sobie telefon komórkowy, na którym gromadzone są ogromne ilości danych na nasz temat. Cyberprzestępcy doskonale wiedzą o tym. Z tego względu smartfony są zagrożone w podobnym stopniu co nasze komputery, czasem nawet znacznie większym. Bardzo niebezpieczne jest wykradanie danych, czy też kradzież naszej tożsamości.

Bezpieczeństwo firm w sieci

Sieci dużych firm są najbardziej narażone na różnego rodzaju ataki hakerskie. Dane firmy powinny być chronione oraz odpowiednio zabezpieczane przed ewentualnymi zagrożeniami. Dlatego tego typu sieć warto zabezpieczać nie tylko przed ewentualnymi atakami z zewnątrz, ale również tymi wewnętrznymi. Bardzo często zdarza się, że sami użytkownicy oraz pracownicy firmy chcą ukraść pewne dane. 

 

Bezpieczeństwo w sieci dla dzieci

Na zagrożenia związane z Internetem najbardziej narażone są dzieci. Z tego względu rodzice powinni mieć pełną kontrolę nad tym, co robi ich dziecko. Powinni stale pilnować jego aktywności oraz w razie potrzeby odpowiednio wcześnie reagować. Warto porozmawiać z nim i wyjaśnić, co może robić, a czego nie. W dzisiejszych czasach coraz młodsze dzieci nawet w wieku 2 – 3 lat mają dostęp do Internetu. Z tego względu istotne jest to, aby rodzice korzystali z możliwości blokad rodzicielskich. Blokują one m.in. przed wejściem na strony dla dorosłych. 

Należy także regularnie rozmawiać z dzieckiem i przypominać mu, aby informowało Cię w sytuacjach, kiedy coś go niepokoi. Szybka reakcja może uchronić przed najgorszym. Nie powinniśmy pozwalać dzieciom na kontaktowanie się z obcymi ludźmi oraz nawiązywanie z nimi znajomości. Obecność dziecka w sieci jest nieunikniona. Korzystamy z niej m.in. w szkole. Z tego względu rozmawianie z dzieckiem o potencjalnych zagrożeniach jest szczególnie istotne.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci – programy

Ochrona dziecka przed niedozwolonymi treściami zamieszczonymi w sieci to obowiązek każdego rodzica. Pomimo tego, że Internet jest ogromną kopalnią wiedzy, bez której dzisiejsza edukacja byłaby niemożliwa to stopień zagrożenia, jaki towarzyszy uczestnictwu najmłodszych w wirtualnym świecie jest bardzo duży. Zadanie, które dziecko dostaje w szkole, bardzo często wymaga wyszukania dodatkowych informacji w Internecie. Z tego względu na rodziców spada obowiązek zabezpieczenia niedozwolonych treści. Mogą to zrobić za pomocą takich narzędzi jak Norton Online Family, które pozwalają śledzić poczynania naszej pociechy. Program działa w takich oprogramowaniach jak Windows oraz Mac OS X. Należy go zainstalować na komputerze dziecka, aby mieć podgląd, do jakich treści w Internecie ono sięga. Rodzice monitorują wszystko przy pomocy aplikacji Norton Safety Minder.

 

Zasady bezpieczeństwa w Internecie

Internet jest miejscem, które może dla wielu z nas być bardzo niebezpieczne. Z pozoru niewinne przeglądanie stron, dodawanie zdjęć oraz informacji o sobie może nieść wiele negatywnych konsekwencji. W dalszej części artykułu przytoczyliśmy parę zasad bezpiecznego poruszania się po Internecie.

 

Przede wszystkim hasła

Portale społecznościowe, strony banków, sklepy internetowe i wiele innych stron wymaga od użytkowników posiadania kont zabezpieczonych hasłem. Jest to nie tylko jedno z podstawowych, ale również jedno z najbardziej istotnych zabezpieczeń. Niebezpieczeństwo w sieci dotyczy każdego z nas. Dlatego tworząc hasło, nie powinniśmy iść na łatwiznę. Nie popełniaj tego błędu i nie stosuj wszędzie tego samego hasła. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ haker, odkrywając jedno hasło, będzie miał dostęp do wszystkich Twoich kont. Hasłem nie powinna być data naszego urodzenia, czy imię psiaka. Stosowanie silnych, długich i skomplikowanych haseł to gwarancja bardzo dobrego zabezpieczenia. Rodzice często zastanawiają się, jaki wybrać router do domu? Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie, które zabezpieczymy za pomocą hasła.

Zastanów się, zanim klikniesz link

Sposobem, który coraz częściej jest stosowany, aby kraść prywatność użytkowników sieci, oraz wyciągać od nich tzw. miękkie dane, jest rozsyłanie na skrzynki pocztowe, oraz wiadomości SMS dziwnych załączników, których treść nakazuje wejście w podany link. Pod żadnym pozorem nie klikajmy w niepewne linki. Jest to bardzo niebezpieczne. Stosowanie tak zwanego phishingu jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod hakowania. Nie opracowano jeszcze jednego sposobu, który mógłby w pełni zniwelować niebezpieczeństwo w Internecie, zapewniając pełną ochronę. Najlepiej być czujnym i nie wchodzić w podejrzane wiadomości. 

 

Szyfrowanie plików na dysku

Jak być bezpiecznym w sieci? To i inne podobne pytania codziennie nurtują każdego z nas. Na dysku naszego komputera znajduje się bardzo duża ilość danych oraz informacji o nas samych. W celu odpowiedniego zabezpieczenie warto zastanowić się nad specjalistycznym szyfrowaniem. Jest to możliwe przy pomocy takich narzędzi jak: Bitlocker oraz VeraCrypt.

 

Bezpieczny Internet – weryfikacja dwuetapowa

Większość banków stosuje weryfikację dwuetapową. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie wykorzystywane głównie podczas logowania się na konto oraz wykonywania płatności internetowych. Dwuetapowość polega na tym, że oprócz tradycyjnego zalogowania się na stronie internetowej, wymagane jest także wpisanie kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie. Złodziej, który złamie Twoje hasło, nie będzie w stanie zrobić przelewu bez specjalnego kodu.

Protokół HTTPS

Wchodząc na strony internetowe, zwracamy uwagę na to, czy są one odpowiednio zabezpieczone przed różnego rodzaju atakami z zewnątrz. Strony, które nie mają protokołu HTTPS, który powinien znajdować się przed właściwym adresem, mogą być niebezpieczne. Kiedy chcemy w  nie wejść, powinniśmy wykorzystać wtyczkę HTTPS Everywhere. Jest ona odpowiedzialna za wymuszenia połączenia na danej stronie. Stosowanie tego rozwiązania jest istotne głównie w przypadku, kiedy chcesz podać swoje dane.

 

Tryb incognito

Część osób uważa, że używając tryby incognito, jest w pełni bezpieczna i niewykrywalna. Jest to jednak bardzo mylne rozumowanie. Naszą aktywność może zobaczyć np. dostawca Internetu. Wybór tego trybu ma jedynie wpływ na to, że w historii naszej wyszukiwarki nie są rejestrowane poszczególne zapisy odwiedzanych przez nas portali. Dodatkowo tryb incognito nie jest w stanie zlokalizować miejsca, w którym w danej chwili przebywamy.

 

Oprogramowania antywirusowe oraz pakiety bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo istotne. Dlatego zastosowanie odpowiedniego oprogramowania jest jednym z podstawowych kroków mających na celu zabezpieczenie naszych danych, przed niebezpieczeństwem kradzieży, której bardzo trudno uniknąć w Internecie. Aplikacje antywirusowe odpowiedzialne są za ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem, które może ułatwić włamanie się do systemów informatycznych naszych urządzeń, a także rejestrować znaki wpisywane na klawiaturze.

Virtual Private Network

VPN jest to narzędzie, które umożliwia użytkownikom w pełni bezpieczne przesyłanie różnego rodzaju danych bez konieczności rejestrowania naszej lokalizacji.

 

DuckDuckGo

Jest to jedna z wyszukiwarek internetowych. Jej głównym atutem w porównaniu do innych tego typu aplikacji jest to, że jest ona w stanie dobrze zabezpieczyć wszelkie dane użytkownika. Jednak niesie to za sobą pewną niekorzyść, ponieważ jej wyniki wyszukiwane są mniej precyzyjnie.

 

Szyfrowanie rozmów tekstowych

Dla osób, które lubią bardzo dużo pisać przy pomocy różnego rodzaju komunikatorów internetowych, dobry rozwiązaniem będzie korzystanie z takich aplikacji, które są w stanie szyfrować przesyłane przez użytkowników wiadomości tekstowe. Przykładem takiego komunikatu jest Signal. Używając go, masz 100-procentową pewność, że treść Twoich rozmów z bliskimi Ci osobami nie wpadnie w niepowołane ręce. 

Bezpieczeństwo danych w sieci – wylogowywanie się oraz stosowanie różnego rodzaju pseudonimów

Kończąc pracę na danym portalu czy stronie internetowej wymagającej logowania, pamiętaj o tym, aby się wylogować, nie tylko z wybranej strony, ale także z komputera. Jest to szczególnie istotne dla osób, które często korzystają z komputerów w kafejkach internetowych lub bibliotekach. W tych miejscach dostęp do urządzeń ma niemalże każdy i nigdy nie wiemy, kto będzie po nas korzystał z danego komputera. W Internecie powinniśmy korzystać z pseudonimów, które utrudniają naszą identyfikację oraz nie ujawniają o nas dużej ilości informacji. Pamiętaj: Nigdy nie podawaj swoich danych. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ