Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 7?

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Przywracanie systemu to bardzo przydatne narzędzie Windows, za pomocą którego możemy chronić, a także naprawić oprogramowanie komputera, jeśli pojawi się taka konieczność. Co ważne, skorzystanie z tej funkcji nie jest trudne, nie wymaga to zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki. W jaki sposób można przywrócić fabryczne ustawienia w systemie Windows 7?

Czym jest przywracanie systemu Windows 7?

Przywracanie systemu to funkcja, która jest dostępna w niemal wszystkich wersjach oprogramowania Windows: ME, XP, Vista, 7, 8, a także 10 (takiej opcji nie ma Windows Server 2003). Korzystając z tego narzędzia, możemy przywrócić stare ustawienia, pliki systemowe i zainstalowane programy. Warto pamiętać, że nie jest to sposób na odzyskanie usuniętych plików użytkownika, a więc obrazów, dokumentów czy wiadomości e-mail.

Bardzo często możliwe jest przywracanie systemu Windows 7 (i innych wersji) do konkretnej daty, gdyż pozwala on na samodzielne tworzenie tzw. punktów przywracania. Co więcej, komputer tworzy je też automatycznie i to w różnych sytuacjach:

Przed zainstalowaniem nieopisanego sterownika,

przed zainstalowaniem większości nowych programów,

po 24 godzinach od momentu utworzenia ostatniego punktu, jeżeli komputer nie jest w tym czasie używany,

przed zaktualizowaniem systemu przez Windows Update.

Za pomocą specjalnych programów, np. takich służących do czyszczenia rejestru, możemy też stworzyć punkt przywracania przed wykonaniem innych operacji, co do których nie mamy pewności, że przebiegną prawidłowo. Przywracanie systemu Windows 7, np. do ustawień fabrycznych, może okazać się przydatne w sytuacji, kiedy zainstalowany przez nas program czy sterownik przyczynił się do zmiany sposobu pracy komputera. Z takiej funkcji często korzysta się także wtedy, kiedy za problemy np. z plikami systemowymi odpowiada wirus.

Jak przywrócić system Windows 7?

Żeby przywrócić poprzednie, lepsze naszym zdaniem ustawienia systemu operacyjnego Windows 7, należy kliknąć menu Start i wybrać opcję ‘wszystkie programy’. Następnie przechodzimy do menu ‘aplikacje’, tam klikamy ‘narzędzia systemowe’, a później ‘przywracanie systemu’. Proces przywracania Windows 7 uruchamiamy za pomocą opcji ‘zalecany punkt odzyskiwania’. W ten sposób uda nam się pozbyć z komputera zainstalowanych aktualizacji czy sterowników, a także programów dodanych w ostatnim czasie. Jeśli jest to konieczne, możemy zdecydować się też na przywrócenie systemu z innego, stworzonego znacznie wcześniej punktu. Po wyborze tego odpowiedniego klikamy ‘dalej’, wówczas na ekranie pojawi się okno, w którym należy znaleźć przycisk ‘zakończ’. Wtedy system Windows uruchomi się ponownie, już w wersji przywróconej.

Skorzystania z tego typu funkcji może wymagać nawet najlepszy komputer. Wynika to z tego, że nie zawsze możemy zweryfikować, czy dana aktualizacja lub nowy sterownik nie wpłynie negatywnie na efektywność pracy urządzenia. Istotne jest to, że możliwe jest przywracanie systemu Windows 7 w trybie awaryjnym. Żeby to zrobić, podczas uruchamiania komputera należy wcisnąć przycisk F8, a po pojawieniu się menu na ekranie trzeba wybrać opcję ‘tryb awaryjny’. Możemy też zdecydować się na przywracanie systemu Windows 7 z wiersza poleceń, wtedy wybieramy z listy pozycję ‘uruchom komputer w trybie awaryjnym z wierszem poleceń’. Kiedy już urządzenie się włączy i zobaczymy wiersz, wpisujemy polecenie: ‘%systemroot%\system32\restore\rstrui.exe’. W taki sposób uruchomimy aplikację do przywracania systemu. Jeśli chcemy mieć pewność, że po zmianach komputer będzie działał, jak powinien, należy wybrać punkt wykonany nieco wcześniej niż w dniu, kiedy zauważyliśmy problemy. Wiersz poleceń w Windows 7 to łatwa metoda na przywracanie systemu w trybie awaryjnym, zwłaszcza gdy nie możemy uruchomić go w trybie standardowym.

 

Jak utworzyć punkt przywracania systemu Windows 7?

Jak wygląda samodzielne tworzenie punktu przywracania Windows 7? To bardzo łatwa czynność, która nie powinna potrwać dłużej niż kilka minut. Wchodzimy w menu Start, klikamy ‘komputer’ i wybieramy z listy pozycję ‘właściwości’. Na ekranie pojawi się wtedy okno ‘system i zabezpieczenia’, znajdujemy tam opcję ‘ochrona systemu’, a w kolejnym oknie klikamy ‘ochrona systemu’. Teraz możemy ustalić, dla którego dysku zostanie automatycznie wykonany punkt przywracania. Aby samodzielnie utworzyć taki punkt, wybieramy opcję ‘utwórz’ i wpisujemy własną nazwę, żeby w przyszłości móc go łatwo zidentyfikować. Po chwili na ekranie pojawi się okno informujące o tym, na jakim etapie znajduje się tworzenie punktu przywracania, zwykle trwa to kilkadziesiąt sekund, maksimum kilka minut. Jeśli proces przebiegnie prawidłowo, zobaczymy komunikat: ‘Punkt przywracania został utworzony pomyślnie’.

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 7?

Przywracanie ustawień fabrycznych Windows 7 to zwykle skuteczny sposób na to, aby pozbyć się problemów z nieprawidłowym działaniem komputera. Jednak musimy pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie, tracimy wszystkie zainstalowane programy, pliki, a także skonfigurowane przez siebie ustawienia. Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych w systemie Windows 7? Wchodzimy w menu Start, a później kolejno w: ‘Panel sterowania’ i ‘system i zabezpieczenia’. Przechodzimy do zakładki ‘kopia zapasowa i przywracanie’, wybieramy opcję ‘odzyskaj ustawienia systemu na tym komputerze’, a następnie ‘zaawansowane metody odzyskiwania’. Zwykle na ekranie pojawiają się wtedy dwie możliwości: Przywrócenie ustawień fabrycznych komputera oraz ponowna instalacja systemu. Ta pierwsza sprawia, że z urządzenia usuwane są wszystkie wprowadzone przez nas modyfikacje. Ustawienia fabryczne Windows 7 przywracają komputer do stanu z dnia zakupu. Ponowna instalacja systemu pozwala na uniknięcie skasowania plików czy zainstalowanych programów, ale niekiedy do jej przeprowadzenia niezbędna jest płyta instalacyjna. Ile trwa przywracanie systemu Windows 7 do ustawień fabrycznych? Tak naprawdę zależy to od parametrów naszego sprzętu, a także ilości zainstalowanych programów i wgranych plików.

Reset systemu Windows 7 zwykle wykonuje się po to, aby wyeliminować problemy z obniżoną wydajnością komputera lub usunąć skutki działania wirusów. Jest to także dobry sposób na przygotowanie urządzenia do sprzedaży, bo daje pewność, że osoba niepożądana nie będzie miała dostępu do naszych prywatnych plików. Reset to sprawdzona metoda na to, jak przywrócić system Windows 7 do fabrycznych ustawień w laptopie, a także komputerze stacjonarnym.

Warto pamiętać, że w przypadku urządzeń niektórych marek reset do ustawień fabrycznych przebiega nieco inaczej. Dla przykładu przywracanie systemu Windows 7 w laptopach ASUS do stanu, jak w dniu ich zakupu należy rozpocząć już w momencie uruchomienia sprzętu. Wciskamy klawisz F9, a potem wybieramy opcję ‘Windows Setup EMS Enabled’. Zaznaczamy język, jaki będzie używany w czasie przywracania ustawień, zapoznajemy się z informacjami ASUS Preload Wizard, klikamy ‘dalej’ oraz wybieramy partycję. Jeśli chcemy zachować inne partycje, wybieramy opcję ‘odzyskaj system Windows na pierwszej partycji’. Możemy też zdecydować się na odzyskiwanie oprogramowania na całym dysku z dwoma partycjami, ale wtedy usunięte zostaną wszystkie partycje umieszczone na twardym dysku, a dwie nowe powstaną w układzie: Dysk C 25% i dysk D 75%. 

Jak wrócić do Windows 7 po instalacji nowszej wersji systemu?

Pojawienie się nowej wersji systemu Windows zwykle wzbudza duże zainteresowanie. Jednak może się zdarzyć, że nie przypadnie nam ona do gustu, w efekcie czego korzystanie z komputera stanie się nieco mniej komfortowe. Jak usunąć np. Windows 10 i zainstalować Windows 7? Warto zrobić to jak najszybciej, w ciągu 30 dni od momentu zmiany systemu (po upływie tego czasu z systemowej partycji zniknie automatycznie utworzony backup starszej wersji oprogramowania). Wchodzimy w menu Start, wybieramy ‘ustawienia’, a później ‘aktualizacja i zabezpieczenia’. Klikamy kolejno ‘Odzyskiwanie’ i ‘wróć do Windows 7’. Podajemy powód, dla którego rezygnujemy z nowszej wersji systemu, wybieramy opcję ‘dalej’ i zapoznajemy się z informacjami dotyczącymi powrotu do Windows 7. Kiedy ponownie klikniemy ‘dalej’, rozpocznie się proces przywracania starszej wersji oprogramowania. Komputer prawdopodobnie kilka razy się zrestartuje, a później powinien już działać jak przed aktualizacją do Windows 10.

 

Odzyskiwanie systemu Windows 7 – inne opcje poza przywracaniem

Komputery z oprogramowaniem Windows 7 mają kilka opcji odzyskiwania systemu. Poza przywracaniem poprzez określony punkt, są to:

• Naprawa podczas uruchomienia – pozwala na naprawę określonych problemów uniemożliwiających poprawne uruchomienie systemu, przykładowo uszkodzonych plików systemowych.

• Odzyskiwanie obrazu systemu – wymaga to utworzenia obrazu systemu. To inaczej spersonalizowana kopia zapasowa partycji, na jakiej znajduje się system Windows 7. Obejmuje ona: Nasze dane, obrazy, programy oraz utwory muzyczne.

• Narzędzie ‘diagnostyka pamięci systemu Windows’ – uruchamia skanowanie pamięci urządzenia w celu znalezienia błędów.

Czasami konieczne jest przywracanie systemu Windows 7 przez BIOS czy też reset do ustawień fabrycznych. Wiele osób decyduje się na to w szczególności po aktualizacjach oprogramowania, które negatywnie wpływają na efektywność pracy urządzenia. Jednak okazuje się, że nie zawsze trzeba resetować system czy nawet korzystać z punktu przywracania, zwłaszcza po zaktualizowaniu oprogramowania. Jak inaczej cofnąć aktualizacje Windows 7? Należy pobrać specjalną łatkę udostępnioną przez firmę Microsoft, a następnie ją zainstalować. Wchodzimy w menu Start, wpisujemy w polu wyszukiwania hasło ‘cleanmgr’, wciskamy Enter i czekamy, aż na ekranie pojawi się okno oczyszczania dysku. Wskazujemy partycję, na której znajdują się aktualizacje systemu (najczęściej jest to dysk C), wtedy menedżer oczyszczania zacznie ją skanować i wyszuka zbędne elementy, które można usunąć. Pliki aktualizacyjne znajdziemy w zakładce ‘Windows Update – oczyszczanie’. Zaznaczamy te, których chcemy się pozbyć i wciskamy przycisk ‘ok’. Kiedy system usunie już wszystkie zbędne elementy, komputer uruchomi się ponownie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ