Po zakupie nowego komputera stacjonarnego lub laptopa konieczne jest zainstalowanie systemu. Obecnie w przypadku większości urządzeń jest to Windows 10, czyli oprogramowanie dające dostęp do ciekawych i nowoczesnych funkcji jak np. mówienie zamiast pisania czy tryb wyświetlania nocnego. Czy zainstalowanie wspomnianego systemu jest trudne? Podpowiemy Ci, jak zrobić to krok po kroku.
Czym wyróżnia się system Windows 10?
Microsoft Windows to jeden z najbardziej popularnych systemów operacyjnych i jest polecany m.in. osobom zastanawiającym się, co zainstalować po formacie komputera. Prawdopodobnie każdy z nas miał z styczność z przynajmniej jedną jego wersją. Ta najnowsza to Windows 10, a jej twórcy dążą do tego, aby stała się ona standardem (z tego powodu stopniowo wycofywane jest wsparcie dla starszych wersji, w tym Windows 7). Decydując się na Windows 10, do wyboru mamy kilka różnych edycji:
♦ Home – podstawowa wersja przeznaczona na komputery do użytku domowego. Zapewnia ona dostęp do funkcji, jakie mogą być potrzebne w przypadku urządzeń wykorzystywanych do oglądania filmów, przeglądania stron www czy grania w gry.
♦ Pro – wersja ta jest przeznaczona dla nieco bardziej wymagających osób, w tym użytkowników biznesowych. Jest ona wyposażona w dodatkowe opcje, istotne ułatwienia (m.in. zdalne logowanie) oraz rozbudowany system zabezpieczeń.
♦ Enterprise – najbardziej zaawansowana wersja systemu, znajdująca zastosowanie komercyjne w firmach oraz różnych instytucjach. Daje ona możliwość zdalnego dostępu do sieci lokalnej, sprawowanie nadzoru nad aplikacjami i konkretnymi urządzeniami, a dodatkowo zapewnia ochronę wszystkich ważnych danych.
Kupując sprzęt z systemem Windows 10, możemy zauważyć nie tylko oznaczenie Home, Pro czy Enterprise, ale i BOX lub OEM. W ten sposób producent określa typ licencji, jaką otrzymujemy. BOX to najczęściej oprogramowanie na płycie CD, które po aktywacji nie jest przypisywane do konkretnego urządzenia i specyfikacji. Oznacza to, że to zmianie komputera możemy ponownie zainstalować ten sam system. OEM to licencja dotycząca przede wszystkim laptopów. System nie jest zapisany na zewnętrznym nośniku danych, tylko wgrany w pamięci sprzętu, a więc jest przypisany tylko do niego. Instalacja Windows 10 tak naprawdę nie jest trudna i to niezależnie od tego, na jaką wersję oprogramowania się zdecydowaliśmy. Poniżej znajdują się cenne wskazówki, które przydadzą się zarówno osobom, które kupiły nowego laptopa, jak i komputer stacjonarny.
Instalacja systemu Windows 10 na nowym urządzeniu
Kiedy kupimy nowy komputer, rozpakujemy go i włączymy, należy przejść proces konfiguracji oprogramowania. Pierwszym krokiem jest wybranie właściwego regionu i języka, a następnie wyrażenie zgody na warunki licencyjne, wpisanie nazwy urządzenia, spersonalizowanie wyglądu i połączenie z Internetem. W razie potrzeby możemy zdecydować się na ekspresowe ustawienia domyślne lub dostosowanie ich do własnych potrzeb, wówczas instalacja Windows 10 zajmie nieco więcej czasu. Co istotne, niezbędne jest też stworzenie swojego konta użytkownika (możemy się też po prostu zalogować, jeśli już je mamy). Zaleca się, aby konfigurację przeprowadzić właśnie za pomocą identyfikatora Microsoft. Co prawda instalacja Windows 10 bez konta Microsoft jest możliwa, gdyż możemy wybrać profil lokalny, ale wtedy tracimy możliwość przechowywania danych w chmurze OneDrive oraz pobierania aplikacji ze sklepu Microsoft Store.
Kiedy komputer już się uruchomi, warto zostawić go na kilka minut, aby prowadzony w tle proces konfiguracji mógł się zakończyć. Następnie powinniśmy sprawdzić, czy wersja naszego systemu jest aktualna. Wymaga to wejścia w ‘ustawienia’, a potem zakładki: ‘aktualizacje i zabezpieczenia’, ‘Windows Update’ oraz ‘sprawdź aktualizacje’. Jeśli okaże się, że dostępna jest aktualizacja, należy ją zainstalować, gdyż dotyczy ona nie tylko samego systemu, ale i sterowników poszczególnych komponentów komputera. Później możemy już przejść do instalacji potrzebnych programów i usunięcia tych, które zostały wgrane razem z systemem, ale nie zamierzamy z nich korzystać.
Jak zainstalować Windows 10 bez płyty?
Instalacja Windows 10 bezpośrednio z płyty czy skonfigurowanie systemu wgranego do pamięci laptopa to nie wszystkie dostępne opcje. Możliwe jest też zainstalowanie oprogramowania na urządzeniu bez systemu lub takim ze starszą wersją, pozbawioną już wsparcia technicznego producenta. Wymaga to przygotowania drugiego komputera z dostępem do Internetu oraz pendrive’a. Najpierw należy pobrać instalator Windows 10 i utworzyć nośnik instalacyjny poprzez narzędzie Media Creation (nośnikiem będzie pendrive). Może to zająć kilka minut lub dłużej, w zależności od prędkości internetowego łącza i samego komputera. Następnie uruchamiamy instalator na urządzeniu, które ma mieć nowy system, podłączamy nośnik, czyli bootowalny pendrive Windows 10 i dokonujemy konfiguracji. Proces ten wygląda różnie, ponieważ wszystko odbywa się w BIOS-ie lub UEFI, w razie potrzeby możemy zajrzeć do instrukcji obsługi komputera lub poprosić o pomoc bardziej doświadczoną osobę. Po skończonej konfiguracji i ponownym uruchomieniu sprzętu zobaczymy ekran instalacyjny Windows 10. Należy wybrać odpowiedni język, a następnie wprowadzić klucz licencyjny składający się z ciągu liter i cyfr. Jeśli kupiliśmy oprogramowanie przez Internet, klucz znajdziemy w wiadomości e-mail. Instalacja Windows 10 bez klucza jest możliwa, jeśli ponownie instalujemy oprogramowanie, w takiej sytuacji należy wybrać opcję ‘nie mam klucza produktu’. Wówczas kopia systemu zostanie automatycznie aktywowana później.
Kiedy wprowadzimy klucz licencyjny, musimy wybrać dysk, gdzie zostanie zainstalowany Windows 10. Klikając opcję ‘dalej’, rozpocznie się instalacja, co trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Ostatnim krokiem jest skonfigurowanie systemu i dostosowanie go do swoich potrzeb. Należy pamiętać, że aby utworzyć nośnik instalacyjny Windows 10, pendrive powinien mieć pojemność minimum 8 GB. Nie mogą znajdować się na nim inne pliki, ponieważ zostaną usunięte. Zamiast pendrive’a możemy wykorzystać płytę DVR, ale tylko wtedy, gdy oba urządzenia mają odpowiedni napęd. Obecnie laptopy i komputery stacjonarne coraz rzadziej są w niego wyposażone, dlatego częściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest instalacja Windows 10 z USB.
Jak przeinstalować Windows 10?
Nawet jeśli mamy już system Windows 10 na komputerze i używamy go od dłuższego czasu, możemy go przeinstalować, aby pozbyć się fabrycznie wgranych aplikacji, które nie są nam potrzebne. Jak to zrobić? Jeżeli nie chcemy stracić ważnych danych oraz ustawień, czysta instalacja Windows 10 powinna rozpocząć się od zrobienia kopii zapasowej. Poza wgraniem całego oprogramowania od podstaw, do wyboru mamy też inne, nieco mniej radykalne rozwiązanie: Aktualizacja lub naprawa bieżącej instalacji. Żeby uniknąć problemów z aktywowaniem zainstalowanego na nowo oprogramowania, powinniśmy powiązać jego numer seryjny ze swoim kontem Microsoft. Aby to zrobić, należy wejść w ‘ustawienia’, a potem kolejno: ‘aktualizacje i zabezpieczenia’ i ‘aktywacja’. Gdy na ekranie pojawi się komunikat: ‘System Windows został aktywowany przy użyciu licencji powiązanej z Twoim kontem Microsoft’, nic nie musimy już robić. W innym przypadku musimy ponownie przejść do menu ustawień, a później zakładek: ‘konta’ i ‘twoje informacje’, aby wybrać opcję ‘zaloguj się kontem Microsoft’. Chcąc rozpocząć proces ponownej instalacji systemu, w ustawieniach trzeba znaleźć zakładkę ‘aktualizacje i bezpieczeństwo’, a następnie ‘odzyskiwanie’. Po kliknięciu opcji ‘resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego’ wyświetli się menu pozwalające na określenie, w jaki sposób zostanie odświeżone oprogramowanie Windows. Znajdziemy tu też odnośnik ‘dowiedz się, jak rozpocząć od czystej instalacji Windows’, który umożliwi rozpoczęcie instalacji systemu od początku. Należy wspomnieć, że zrobienie kopii zapasowej to zalecany krok zarówno przy wgrywaniu oprogramowania na nowo, jak i odświeżaniu. Co prawda instalacja Windows 10 z poziomu systemu mająca na celu głównie naprawę błędów nie powinna spowodować utraty plików, ale jest to możliwe, dlatego nie warto ryzykować.
Jeśli chcemy zainstalować od początku Windows 10 na komputerze, który się nie uruchamia, konieczne jest stworzenie bootowalnego nośnika z instalatorem poprzez narzędzie Media Creation na drugim urządzeniu, mającym połączenie z Internetem. Instrukcja dotycząca tego, jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a, znajduje się wyżej. Trzeba mieć na uwadze, że stosunkowo dużo czasu może zająć już przygotowanie Media Creation Tool, gdyż będzie ono sprawdzać m.in. bieżącą instalację oprogramowania Windows. Co ważne, przeprowadzona w taki sposób reinstalacja Windows 10 wymaga wystartowania komputera z BIOS-a, aby to z pendrive’a, a nie dysku twardego został wczytany system.
Jak zainstalować Windows 10 na SSD?
Osoby, które kupiły nowy dysk SSD do swojego komputera, aby przyspieszyć jego działanie, mogą zainstalować na nim system Windows 10, a dokładniej stworzyć kopię oprogramowania. Jednak najpierw trzeba się upewnić, że stary i nowy dysk mają taki sam system partycji. Jeśli tak nie jest, problem rozwiążemy za pomocą wbudowanego narzędzia DiskPart, dzięki niemu szybko dostosujemy nowy nośnik do wybranego standardu. Do sklonowania Windows 10 potrzebny nam będzie specjalny program, w Internecie jest ich sporo do wyboru, w tym darmowe. Przeważnie kopiowanie systemu może odbywać się na dwa sposoby: Automatycznie (wtedy program robi niemal wszystko za nas) lub ręcznie. Klonowanie zwykle trwa kilkanaście minut. Kiedy proces ten dobiegnie końca, należy wybrać, która wersja systemu będzie uruchamiana jako pierwsza. Wymaga to ponownego włączenia komputera i przejścia do BIOS-u, gdzie zaznaczymy nowy dysk SSD. Kiedy odepniemy stary nośnik, warto od razu go schować, bez formatowania i czyszczenia. W ten sposób będziemy mieć zabezpieczenie, jeśli system na nowym dysku nie będzie działać, jak powinien.
Jak zainstalować czcionkę w Windows 10?
Okazuje się, że wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, jak zainstalować Windows 10 z USB czy innego nośnika, ale też jak wgrać czcionki. W najnowszej wersji oprogramowania Microsoft odbywa się to nieco inaczej, gdyż narzędzie ‘czcionki’ w panelu sterowania przestało być jedyną dostępną opcją. W Windows 10 możliwe jest zarządzanie czcionkami bezpośrednio z ustawień. Ponadto dostępne jest pobieranie nowych ze Sklepu Microsoft, wystarczy kliknąć polecenie ‘uzyskaj więcej czcionek’. Tam znajdziemy wiele różnych propozycji, zarówno darmowych, jak i płatnych. Po znalezieniu odpowiedniej czcionki należy ją pobrać, zostanie zainstalowana na dysku twardym. Istotne jest, że system Windows zainstaluje tylko te czcionki, które są używane dla danego języka.