Top 8 programów do aktualizacji sterowników

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Każdy komponent komputera ma swoje sterowniki zapewniające mu prawidłowe działanie. Co pewien czas pojawiają się ich aktualizacje, a wiele osób zastanawia się, czy trzeba je zainstalować. Okazuje się, że jest to bardzo istotne, gdyż z powodu przestarzałej wersji sterowników poszczególne podzespoły mogą przestać współpracować z systemem operacyjnym czy konkretnymi programami. Jak dokonać ich aktualizacji? Oto kilka najpopularniejszych programów, które mogą to ułatwić.

Dlaczego aktualizacja sterowników jest ważna?

Efektywność działania komputera, podłączonych do niego urządzeń, a także zainstalowanych programów w dużej mierze zależy od tego, czy zadbaliśmy o najnowsze sterowniki. Pośredniczą one między konkretnymi komponentami a komputerem. O aktualizacjach należy pamiętać w szczególności w przypadku takich podzespołów, jak karta graficzna. Niekiedy zdarza się, że aplikacja lub gra nie działa tak, jak powinna nie ze względu na słabe parametry urządzenia, ale właśnie z powodu nieaktualnego sterownika (który inaczej nazywany jest driverem).

Bardzo często jest tak, że za sprawą najnowszej aktualizacji sterownika dany komponent zyskuje nowe funkcje. Wpływa to także na bardziej stabilną pracę komputera i ograniczenie problemów z jego działaniem, przykładowo zacinaniem się. Jednak samodzielne wyszukiwanie sterowników nie zawsze jest dobrym pomysłem, w szczególności dla osób bez wiedzy i doświadczenia. W ten sposób można przypadkowo pobrać złośliwe oprogramowanie, dlatego najlepiej wykorzystywać w tym celu sprawdzony program do aktualizacji sterowników. Poniżej znajduje się kilka popularnych aplikacji, które warto wypróbować i to bez względu na to, jaki sprzęt wykorzystujemy do pracy: Laptop czy komputer PC.

 

Driver Booster

Według wielu osób Driver Booster to najlepszy program do aktualizacji sterowników dla komputerów z systemem Windows. Jego obsługa nie jest skomplikowana. Narzędzie dokładnie skanuje urządzenie i wykrywa wszystkie przestarzałe sterowniki, co nie zajmuje dużo czasu. Sprawdza ono różne podzespoły, w tym: Układ graficzny, procesor, myszkę, klawiaturę, kartę graficzną. Program wyświetla dane na temat tego, jak przestarzałe są wersje poszczególnych sterowników, a także daje możliwość ich szybkiego zaktualizowania. Co istotne, dotyczy to również tych komponentów, które nie są zidentyfikowane w systemie Windows. IObit Driver Booster to darmowy program do aktualizacji sterowników. Działa on w oparciu o rozbudowaną bazę i gwarantuje wsparcie dla większości producentów sprzętu. Jeżeli podjęta próba zainstalowania nowej wersji sterownika nie zakończy się sukcesem, nie oznacza to, że praca komputera stanie się mniej efektywna. W razie potrzeby możemy przywrócić system do stanu pierwotnego. Co więcej, sami możemy ustalić, jak często będzie przeprowadzana analiza wszystkich sterowników i zdecydować, czy oprogramowanie ma być uruchamiane razem z Windowsem. Opinie o Driver Booster są pozytywne. Program jest chwalony przez użytkowników za intuicyjny interfejs i to, że pobieranie oraz instalacja sterowników nie zajmuje dużo czasu. W dodatku w najnowszej wersji aplikacji zyskujemy dostęp do dodatkowych funkcji, m.in. optymalizacji systemu operacyjnego pod kątem wydajności komputera osiąganej w grach.

DriverMax

Za dobry program do aktualizacji sterowników w systemach Windows uznaje się również DriverMax. Jest on darmowy i łatwy w obsłudze. Podobnie jak Driver Booster, narzędzie najpierw skanuje komputer i jego komponenty, a następnie wyświetla listę sterowników, które należy zaktualizować. Niezależnie od tego, jak dużo musimy ich zainstalować, urządzenie uruchomi się ponownie jedynie raz. Program ma specjalny moduł służący do tworzenia kopii zapasowej sterowników. Możemy je zapisać w archiwum ZIP lub folderze i w razie potrzeby przywrócić, przykładowo gdy wykonamy reinstalację systemu operacyjnego. DriverMax to program do sterowników Win 7, 8 i 10, który niemal wszystko robi za nas.

 

SlimDrivers

Za pomocą narzędzia SlimDrivers możemy swobodnie zarządzać sterownikami w systemie Windows, zarówno starszej, jak i nowszej wersji. Program pozwala na ich odinstalowanie, zaktualizowanie, przywrócenie, a także przygotowanie kopii bezpieczeństwa. Jest on bezpłatny (z wyłączeniem komercyjnych zastosowań), a ze względu na bardzo prosty interfejs z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby bez doświadczenia. Ten program do szukania i aktualizacji sterowników automatycznie pobiera je z Internetu, nie musimy tego robić samodzielnie. Kiedy go uruchomimy, odczyta informacje systemowe dotyczące zainstalowanych komponentów i wyświetli listę wszystkich dostępnych driverów, a my możemy wybrać, które zainstalujemy. To także odpowiedni program do odinstalowania sterowników, które uznamy za zbędne.

 

DriverPack Solution

Dla osób pracujących na co dzień z komputerem z systemem Windows XP, Vista, 7, 8 lub 10 przydatny może okazać się program do sterowników DriverPack Solution. Ma on rozbudowaną bazę, w której znajdują się drivery do komponentów oraz urządzeń podłączonych zarówno do laptopa, jak i netbooka czy komputera stacjonarnego. Są wśród nich sterowniki m.in. do kamery internetowej, karty graficznej, interfejsu sieciowego, modemu, monitora oraz układu dźwiękowego. Ponieważ jest to darmowy program do aktualizacji sterowników po polsku, korzystanie z niego nie powinno okazać się kłopotliwe. Przydaje się on nie tylko do wyszukiwania najnowszej wersji wybranych driverów, ale również do instalowania ich po zmianie systemu operacyjnego.

Wise Driver Care

Coraz bardziej popularny staje się Wise Driver Care. To program do aktualizacji sterowników systemu Windows 10 i starszych wersji, do XP. Pod względem zasady działania nie różni się on znacząco od opisanych wcześniej aplikacji: Dokonuje analizy sterowników komponentów i podłączonych urządzeń, a następnie porównuje je z tymi dostępnymi w bazie. Za pomocą Wise Driver Care możemy szybko zaktualizować kartę graficzną, moduł Bluetooth, touchpad, kartę dźwiękową czy układ sieciowy. To odpowiedni program do instalacji brakujących sterowników nierozpoznanych sprzętów. Dodatkowo daje on możliwość odinstalowania driverów, które uznamy za zbędne, jak również stworzenia kopii zapasowej na dysku lokalnym. Aplikację wyposażono ponadto w przydatne narzędzie do rozwiązywania problemów z urządzeniami, przykładowo interfejsem sieciowym.

 

Snappy Driver Installer Origin

Darmowy program do wyszukiwania sterowników Snappy Driver Installer Origin jest dostępny w polskiej wersji językowej i przeznaczony na komputery z systemem Windows. Jego cechą wyróżniającą jest to, że pozwala na instalowanie nowszych wersji driverów na urządzeniach, które mają ograniczone połączenie z Internetem. Aby móc korzystać z takiej opcji, należy pobrać archiwum ze sterownikami i razem z programem przenieść je na nośnik USB. Snappy Driver Installer Origin to aplikacja rozwijana jako open source, co oznacza, że nie wymaga instalacji na dysku. Poza aktualizowaniem sterowników z bazy, mamy też dostępną opcję pobrania ich z Internetu. Sami decydujemy, w jaki sposób ma działać program, co jest jedną z jego najważniejszych zalet.

 

Ashampoo Driver Updater

Ashampoo Driver Updater to program do ściągania brakujących sterowników, a także aktualizowania tych przestarzałych do najnowszej wersji. Wykorzystuje on bardzo obszerną bazę, w której znajduje się kilkaset tysięcy pozycji dla różnego rodzaju urządzeń i komponentów. To bezpieczne w użyciu narzędzie, za pomocą którego można przygotować najpierw kopię zapasową określonych driverów, a później przywrócić je, jeśli aktualizator sterowników nie zadziała, jak powinien. Program może uruchamiać się razem z systemem, pracować zgodnie z samodzielnie ustalonym harmonogramem, a nawet wyłączać wybrane sterowniki z analizy przed aktualizacją. Nie jest on darmowy, wymaga zakupu licencji. Jednak w razie potrzeby najpierw możemy pobrać Ashampoo Driver Updater w wersji trial i dokonać analizy systemu. Aplikacja jest wybierana m.in. przez osoby, które postanowiły zmienić system operacyjny na nowszy. Szybko wyszukuje ona sterowniki do Windows 10, a klikając opcję ‘pobierz’, możemy z łatwością zainstalować właściwe drivery, aby komputer wciąż działał bez zarzutu.

Driver Magician

Nie wszystkie dobre programy aktualizujące sterowniki są równie popularne. Driver Magician to nieco mniej znana aplikacja w porównaniu np. do Driver Booster, ale znacząco ułatwia zarządzanie wszystkimi driverami. Jest ona dostępna na większość wersji systemu operacyjnego Windows. Driver Magician ma narzędzia niezbędne do obsługi sterowników, a prosty interfejs sprawia, że korzystanie z niego nie jest kłopotliwe. To program pozwalający na aktualizację, przygotowanie kopii zapasowej, a także odinstalowanie sterowników. Jest ciekawą propozycją dla osób, które często testują drivery będące w fazie rozwijania. Aplikacja przydaje się również w sytuacjach, kiedy podejmujemy się reinstalacji systemu operacyjnego i chcemy uniknąć ręcznego instalowania wszystkich niezbędnych sterowników. Nie jest ona bezpłatna, ale na początek możemy sprawdzić jej możliwości w wersji trial (choć wtedy opcja aktualizacji driverów jest zablokowana).

 

Program do pobierania sterowników – czy jest niezbędny?

Jeśli musimy zaktualizować wybrane drivery, nie musimy korzystać ze specjalnego programu. Niemniej jednak dzięki niemu pobieranie sterowników jest łatwiejsze i zmniejsza się ryzyko, że trafimy na złośliwe oprogramowanie lub nieodpowiednią wersję (przykładowo niekompatybilną z naszym komputerem). W niektórych systemach operacyjnych, takich jak Windows 10, aktualizacja sterowników zwykle odbywa się automatycznie i nie musimy nic robić. Może się jednak zdarzyć, że wybrany driver nie zostanie zaktualizowany. Wówczas należy wyszukać w menu Start menedżera urządzeń, wybrać kategorię sprzętów, która nas interesuje, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy sterownik wymagający zaktualizowania i zaznaczyć opcję ‘aktualizuj’. Może być tak, że system nie znajdzie sam nowszej wersji drivera. W takiej sytuacji możemy wyszukać go na stronie internetowej producenta lub włączyć program do sterowników Win 10.

Co zrobić, kiedy po zainstalowaniu najnowszych wersji driverów i ponownym uruchomieniu komputera zobaczymy czarny ekran? Dobrym sposobem jest uruchomienie urządzenia w trybie awaryjnym i przywrócenie sterowników do starszej wersji. To zwykle pomaga w pozbyciu się problemu.

 

Czy musimy aktualizować wszystkie sterowniki?

Część osób uważa, że aktualizowanie sterowników do najnowszej wersji jest koniecznością i trzeba to zrobić jak najszybciej. Jednak jest również grupa, która twierdzi, że czasami warto poczekać, zwłaszcza jeśli komputer pracuje wydajnie i nie zacina się. Trudno jednoznacznie określić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Warto poszukać optymalnej strategii, która najczęściej polega na szybkim aktualizowaniu sterowników uznawanych za najważniejsze, m.in. karty graficznej. To, czy powinniśmy zainstalować nowe wersje pozostałych driverów, należy starannie weryfikować, czytając opinie na ich temat. Niektóre sterowniki najlepiej aktualizować dopiero w momencie, gdy dane komponenty czy urządzenia przestają wydajnie działać lub chcemy zmienić system operacyjny.

Należy mieć na uwadze, że wzrost wydajności komputera jest zauważalny głównie po zaktualizowaniu sterowników karty graficznej oraz chipsetu. To te komponenty najczęściej otrzymują w ten sposób nowe funkcje czy opcje przetaktowania. W przypadku pozostałych podzespołów aktualizacja driverów umożliwia przede wszystkim pozbycie się błędów i luk, a dodatkowo poprawę zgodności z nowoczesnymi sprzętami. Mimo to co pewien czas powinniśmy sprawdzać dostępność nowych sterowników, bo ich instalacja często poprawia bezpieczeństwo naszych danych i pracę komputera. Jeśli wybierzemy sprawdzony, doceniony przez użytkowników program, możemy swobodnie wykorzystywać go do aktualizacji sterowników, bez ryzyka, że wpłynie to negatywnie na pracę sprzętu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ