Sposoby na przyspieszenie komputera

Ostatnio aktualizowane: 13.10.24

 

Każdy komputer po kilku latach intensywnego użytkowania zaczyna wolniej chodzić. Oprogramowanie uruchamia się w bardzo wolnym tempie. Przeglądarki internetowe spowalniają, kiedy zasypujesz je za dużą ilością otwartych kart. Jedną z opcji na poprawę efektywności działania komputera jest zakup nowego sprzętu, jednak nie każdego stać na kosztowną inwestycję. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki przydatne do tego, aby przyspieszyć pracę Twojego komputera. 

 

Jak zoptymalizować komputer

Aktualnie nierealne jest, aby 10-letni komputer działał w taki sposób, jaki to miało miejsce na samym początku. Powodów dotyczących problemu powolnego działania naszego sprzętu informatycznego jest wiele, z częścią z nich możemy się samodzielnie uporać, inne natomiast będą wymagały porady specjalisty. Zadajesz sobie pytanie, co spowalnia komputer? Jednym z głównych problemów, który zdarza się najczęściej, jest za mała ilość miejsca na dysku twardym. Podobnie jest w przypadku dużej ilości plików tymczasowych. W obu przypadkach zjawiska te wpływają negatywnie na pracę systemu. Istotne są także aplikacje, które otwierają się w momencie włączenia komputera. Swoją uwagę powinniśmy zwrócić także na działanie podzespołów. Ich wymiana często pozwala na przywrócenie komputerowi stanu fabrycznego. Jednak opcję tę zwykle traktuje się jako całkowitą ostateczność. Najlepiej zastosować ją po przetestowaniu wszystkich, innych możliwych sposobów. W dalszej części artykułu znajdziesz sporo informacji na temat tego, co należy zrobić, w sytuacji, kiedy nasz komputer spowalnia. 

 

Defragmentacja

Nie wiesz, jak wyczyścić i przyspieszyć komputer? Najprostszym sposobem jest defragmentacja dysku. Możliwe jest to za pomocą funkcji systemu Windows (klikamy kolejno ikonę dysku twardego i wybieramy opcję “właściwości”. Kolejnym krokiem jest wejście w zakładkę “narzędzia” i wybranie opcji “defragmentuj”). Przebieg tego procesu może zająć od kilkunastu minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Wszystko zależy od stopnia, w jakim nasz dysk jest zapełniony różnego rodzaju plikami. Defragmentacja polega na uporządkowaniu systemu nośnika informacji. Proces ten jest w stanie ułożyć wszystkie dane w taki sposób, aby były one lepiej dostępne dla użytkownika. Aby nasz komputer stacjonarny mógł jak najlepiej funkcjonować, zaleca się, aby defragmentacja była przeprowadzona przynajmniej jeden raz w ciągu dwóch miesięcy. 

Czyszczenie rejestru

Nie wiesz, jak sprawdzić co spowalnia komputer? Podczas wielu lat użytkowania komputera rejestr systemu zapełnia się dużą ilością wpisów. Bardzo dużą część stanowią pozostałości po różnego rodzaju programach, które pobieraliśmy w tym czasie, a aktualnie ich nie używamy. Uporządkowanie całego rejestru pozwoli na przyspieszenie Twojego komputera. Z tego względu specjaliści zalecają zainstalowanie dobrego programu, który będzie w stanie dokładnie oczyścić nasz komputer. Przykładowy program do czyszczenia komputera to CCLeaner. Na rynku jest także taki produkt jak darmowy program do czyszczenia komputera Avast Cleanuo.

 

Jak zwiększyć wydajność komputera z oprogramowaniem Windows 7?

Oprogramowanie Windows 7 wyposażone zostało w efektowny interfejs aero, który czasami spowalnia pracę. Aby przyśpieszyć system, naciśnij prawym przyciskiem na pulpit. Wyświetlają nam się opcje menu. Wybieramy “personalizuj”, a następnie “kompozycje podstawowe i o dużym kontraście”. Klikamy opcję “podstawowy Windows 7”. Bardziej skromna wersja interfejsu może przyśpieszyć komputer, uwalniając zablokowane zasoby mocy obliczeniowej.

 

Zmiana planu zarządzania energią

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć laptopa? W modelach systemu Windows domyślnym planem zarządzania energią jest plan zrównoważony. Zapewnia on długą pracę baterii. Jednak ma on także swoje minusy. Jednym z nich jest znaczne zmniejszenie wydajności komputera. Jeżeli komputera używasz głównie w domu, gdzie masz stały dostęp do źródła zasilania, powinieneś wybrać opcję “wysoka wydajność”. Po wykonaniu wszystkich wymienionych punktów i zapisaniu zmian, po kilku chwilach powinieneś odczuć znaczne przyspieszenie pracy Twojego komputera. 

 

Jak oczyścić komputer, żeby szybciej chodził?

Bardzo często zdarza się, że spadek wydajności urządzeń elektrycznych spowodowany jest nadmiernym przegrzewaniem się sprzętu. Zwykle taką nieprawidłowość wywołuje niedrożność otworów, które znajdują się w wyjściu wentylacyjnym oraz samego wiatraka. Nieefektywna wentylacja może skutkować wzrostem temperatury naszego komputera. W takiej sytuacji procesor oraz pozostałe elementy odpowiedzialne za cyrkulację powietrza, chcąc spowodować spadek temperatury, ograniczają swoją wydajność. Rzadko zdarza się, że komputer nagrzeje się do takiego stopnia, że sam się wyłączy. Z tego względu bardzo istotne jest to, aby pamiętać o tym, że co pewien okres należy odkręcić obudowę, a następnie dokładnie oczyścić wentylator. Do tego celu bardzo pomocne będzie wykorzystanie sprężonego powietrza. Przy jego pomocy będziesz mógł bardzo sprawnie pozbyć się kurzu. Rzadko zdarza się, że dodatkowo konieczna jest także wymiana pasty termoprzewodzącej w miejscu procesora oraz karty graficznej. 

Przyśpieszenie na starcie

Odpowiednia optymalizacja komputera ma także wpływ na znaczne skrócenie czasu ładowania się systemu. W systemie Windows proces ten wykonujemy, klikając kolejno “start”, “wyszukaj pliki i programy”, a następnie wpisujemy polecenie „msconfig”. Kolejnym etapem jest kliknięcie zakładki “uruchamianie”. Przedstawiona zostaje cała lista aplikacji, które uruchamiane są w momencie włączania systemu. W tym miejscu możemy odznaczyć te, których nie używamy, lub są nam zbędne. 

 

A może jednak nowy sprzęt?

Często okazuje się, że wyczyszczenie samego komputera nie jest wystarczające. Przeglądarki internetowe pobierają coraz większą ilość dostępnych zasobów, a oprogramowanie, pomimo optymalizacji wciąż wolno pracuje. W takiej chwili z pewnością zastanawiasz się, jak przyśpieszyć komputer. Gdy żaden sposób już nie działa, jedyną radą  polecaną przez programistów, jest zakup dodatkowego RAM-u lub dysku SSD (oczywiście można kupić także oba). W momencie, kiedy zwiększymy ilość pamięci podręcznej, otrzymamy wiele korzyści, m.in. znacznie szybszą oraz płynniejszą pracę peceta. Istotne jest to, aby pamiętać, że płyty główne często mają bardzo duże ograniczenia dotyczące ilości dostępnej pamięci RAM. Dlatego, przed zakupem sprzętu, warto dokładnie sprawdzić jej specyfikację. Nieprawidłowe działanie komputera może być też spowodowane przez przestarzałe 32-bitowe oprogramowanie. 

Chcąc zoptymalizować nasz sprzęt informatyczny nie zapominajmy także o dysku SSD. Jest to nośnik danych, którego budowa oraz funkcjonowanie zbliżone jest do działania powszechnie znanych i użytkowanych pendrive’ów. Zakup tego dysku pozwoli przyspieszyć nasz komputer. Największym minusem tego rozwiązania jest bardzo wysoka cena.

 

Sprawdzenie podzespołów

Przyczyną powolnego działania Twojego komputera może być także awaria, w którymś z istniejących podzespołów. Często zawieszający się system może oznaczać, że nasz dysk twardy został uszkodzony. Kiedy zauważymy niepokojące sytuacje dotyczące prawidłowego działania komputera, nie ignorujmy ich, ponieważ w najgorszym wypadku możemy utracić część bardzo istotnych dla nas danych. Poszczególne podzespoły możemy dokładnie sprawdzić przy pomocy specjalistycznego programu, np. HDDlife. Wolny komputer oraz ciągle zawieszający się system może mieć związek także z niepoprawnie działającym, a nawet niesprawnym zasilaczem. Duża część użytkowników nie przywiązuje dużej wagi do tego podzespołu. Skutkuje to tym, że ludzie decydują się na zakup produktów nieznanych firm. Skoki w napięciu bardzo często są przyczyną poważnych uszkodzeń naszego komputera.

Zmiana systemu operacyjnego

W przeważającej części przypadków najlepszą opcją poprawy działania oraz płynności urządzenia jest całkowita zmiana systemu operacyjnego. W tym przypadku przydatny będzie program do optymalizacji systemu. Wybór oprogramowania jest naprawdę szeroki. Część z nich dostępna jest dla wszystkich użytkowników za darmo (Linux).

 

Programy antywirusowe spowalniające komputer 

Twój komputer wolno chodzi i nie wiesz, co jest tego przyczyną? Być może, że zainstalowany przez Ciebie program antywirusowy, pochłania bardzo dużą ilość zasobów systemowych. W takiej sytuacji wielu osobom nasuwa się pytanie: Jak przyśpieszyć komputer z systemem Windows 10, na którym jest aktywny program odpowiedzialny za usuwanie wirusów? Jedną z opcji jest usunięcie bieżącego programu i zastąpienie go takim, który będzie w mniejszym stopniu oddziaływał na funkcjonowanie naszego komputera. W Internecie możemy znaleźć wiele informacji oraz porad użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup danego oprogramowania. Warto wszystko dokładnie przeanalizować, a następnie dokonać odpowiedniego wyboru. Najczęściej wybierane są takie programy, których funkcjonowanie opiera się na działaniu w tle. Takie rozwiązanie sprawia, że nie zajmują one dużej powierzchni pamięciowej oraz nie angażują w dużym stopniu działania wbudowanego w komputer procesora.

 

Adware – dobry czy zły wybór?

W wielu przypadkach powodem tego, że nasz komputer jest spowolniony, są adware oraz spyware. To pewnego rodzaju złośliwe oprogramowania, które mają na celu wyświetlanie niepotrzebnych reklam oraz śledzenia nas. Tego typu programy bardzo często pracują w tle, zabierając znaczną część mocy obliczeniowej. Duża część aplikacji włącza się w momencie uruchamiania systemu. Tym samym powoduje duże opóźnienia w starcie, często nawet o kilkadziesiąt sekund, a nawet parę minut. W takim przypadku bardzo istotne jest odpowiednie oczyszczanie komputera.

 

Czyszczenie komputera z niepotrzebnych aplikacji

Nie wiesz jak poprawić wydajność komputera? Chcesz przyspieszyć swój komputer bez dokonywania całkowitego przeinstalowania systemu? Aby tego dokonać, musisz pozbyć się wszystkich zbędnych aplikacji. Zebrane przez ekspertów dane wykazały, że pusty komputer charakteryzuje się bardziej płynną pracą, niż ten, który załadowany jest całą masą różnych aplikacji. Aby zapobiec zaśmiecaniu komputera, powinniśmy rozsądnie gospodarować zasobami naszego dysku. Jeżeli jest już o wiele za późno, musisz zrobić dokładne porządki na dysku twardym. W tym momencie przyda Ci się oprogramowanie, które służy do usuwania pozostałości aplikacji. 

Zmiana rozmiaru pamięci wirtualnej

Kolejnym sposobem na przyspieszenie pracy naszego komputera jest zwiększenie rozmiaru pamięci wirtualnej. Aby tego dokonać, postępuj zgodnie z wymienionymi wskazówkami: Wejdź w menu “start”, wybierz opcję “panel sterowania”, a następnie “system i zabezpieczenia”, później kolejno “system”, “zaawansowane ustawienia systemu”. Przechodząc do sekcji “wydajność”, Powinniśmy wybrać opcję “ustawienia”, następnie “zaawansowane”. Przechodzimy do “pamięci wirtualnej”. W tym miejscu odhaczamy opcję “automat” i wybieramy “przypisaną wartość”.

 

Zmniejsz czas zamykania aplikacji przy wyłączaniu komputera

Wylogowanie z komputera często trwa długo, Z tego względu zastanawiamy się, co ma na to wpływ. Programiści zauważają, że jest to spowodowane domyślnym sposobem zamykania aplikacji. Jednak mamy dobrą wiadomość. Można to bardzo szybko zmienić. W pasku “wyszukaj” wpisujemy “regedit”. Wybieramy polecenie “uruchom”. Otwieramy “HKEY_LOCAL_MACHINE_SYSTEM”, “CurrentControlSet”, a następnie wskazujemy na opcję “Control”. Po prawej stronie wybieramy “WaitToKillServiceTimeout” oraz wybraną wartość (1/1000 sekundy). Klikamy “OK” i wychodzimy z okienka. Teraz przechodzimy do resetowania komputera. 

 

Włącz opcje odzyskiwania systemu

Opcja ta nie jest odpowiedzialna za przyspieszenie pracy komputera, ale oszczędza miejsce na naszym dysku. Poprawa wydajności komputera jest możliwa dzięki wykreowaniu dodatkowego miejsca na pliki. Osoby, które znają prawo Murphy’ego, mogą przewidzieć, że opcja przywracania systemu, pomimo tego, że do tej pory nie była przez nich użytkowana, to od tej chwili jest dla nich niezastąpiona. Opcję możemy z łatwością odnaleźć we “właściwościach systemu”. Wybieramy “komputer”, a następnie wskazujemy na opcję “właściwości”. Klikamy kolejno “ochrona systemu”, “konfiguruj”, a następnie wskazujemy na opcję “wyłącz ochronę systemu”. Ostatnim etapem jest wybranie “OK” oraz zapisanie. 

Bardzo często specjaliści zalecają stosowanie bezpieczniejszego rozwiązania, którym jest zmniejszenie maksymalnej przestrzeni, której można użyć w celu zapisania punktów przywracania. Możemy ją z łatwością wyszukać w oknie “ochrona systemu”. Zostawiamy domyślny wybór opcji. Przy użyciu suwaka zmniejszamy obszar maksymalnej przestrzeni, która jest wykorzystywana do zapisu punktów przywracania.

Wyłącz procedurę logowania

Proces uruchamiania komputera możemy przyspieszyć, usuwając procedurę logowania. Wciskamy jednocześnie klawisz WIN+R, a następnie w okienku “uruchamianie” wpisujemy: “Control userpassword2”. Następnie wchodzimy do karty “użytkownicy” oraz usuwamy zaznaczoną opcję, “aby używać tego komputera użytkownik, musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło”. Klikamy “Ok”. Przechodzimy do etapu wpisywania własnego hasła oraz nazwy użytkownika. Akceptujemy.

Warto zauważyć, że takie działanie zmniejsza Twoje bezpieczeństwo. Z tego sposobu powinniśmy korzystać, jeżeli używamy laptopa tylko w domu i jesteśmy jego jedynymi użytkownikami. W przeciwnym razie możemy nieoczekiwanie utracić ważne dane.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments