Kilka sposobów na odinstalowanie programu

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Niekiedy zdarza się, że zainstalowany na komputerze program, z którego korzystaliśmy codziennie, po pewnym czasie przestaje być potrzebny. Warto wówczas rozważyć jego odinstalowanie, aby zwolnić miejsce na dysku. Jak to zrobić? To w dużej mierze zależy od systemu operacyjnego, ale nie musisz się obawiać, że usuwanie programów okaże się trudne. Oto wskazówki, które mogą Ci się przydać.

 

Dlaczego odinstalowywanie programów jest ważne?

Deinstalacja programów, które nie są już potrzebne, jest ważna zarówno w przypadku smartfonów, jak i komputerów. W ten sposób zwalniamy miejsce na dysku, w efekcie czego możemy swobodnie zainstalować inne, niezbędne w danym momencie aplikacje czy po prostu zaktualizować system. Usuwanie programów umożliwia utrzymanie porządku na dysku, jak również przyspiesza pracę urządzenia. Komputer działa płynniej i efektywniej, a do tego rzadziej się zacina, dlatego praca staje się bardziej komfortowa. Możemy też zauważyć, że sprzęt uruchamia się nieco szybciej, to samo dotyczy używanych na co dzień aplikacji. Systematycznego usuwania zbędnych plików oraz programów wymagają laptopy, jak i komputery stacjonarne.

Zanim zdecydujemy się na opcję ‘odinstaluj program’, powinniśmy się upewnić, że nie ma w nim ważnych danych, na których nam zależy. Inaczej stracimy je, a ich odzyskanie nie będzie możliwe. Jak odinstalować program z komputera? Nie jest to skomplikowane, zwłaszcza gdy chcemy usunąć aplikację, którą wcześniej samodzielnie zainstalowaliśmy. Poniżej znajdują się instrukcje krok po kroku, co należy zrobić.

 

Jak coś odinstalować – najłatwiejsza metoda

Pytając o to, jak odinstalować program, z pewnością usłyszymy, że najszybciej można to zrobić poprzez panel sterowania. To sposób, który sprawdza się w przypadku komputerów z systemem Windows. Najpierw wchodzimy w menu Start, wyszukujemy ‘panel sterowania’, a później przechodzimy kolejno do zakładek: ‘Programy’ oraz ‘programy i ich funkcje’. Wtedy na ekranie pojawi się lista wszystkich zainstalowanych aplikacji. Musimy znaleźć tę, która nie jest już potrzebna, kliknąć i na górnym pasku zadań zaznaczyć opcję ‘odinstaluj’. Kiedy zobaczymy okienko z pytaniem, czy na pewno chcemy usunąć program, należy to potwierdzić i poczekać, aż cała jego zawartość zostanie usunięta z dysku.

Skorzystanie z panelu sterowania to sprawdzony sposób na to, jak usunąć program w systemie Windows 10, 8, 8.1 i starszych wersjach. Metoda ta jest bardzo łatwa, ale czasami nie można jej wykorzystać, bo pozycja, której szukamy, nie wyświetla się na liście.

Jak usunąć program, którego nie ma w panelu sterowania?

Nawet jeśli nie widzimy konkretnego programu na liście w panelu sterowania, nie oznacza to, że nie można go usunąć. Jak to zrobić? Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Najpierw możemy skorzystać ze specjalnego narzędzia do rozwiązywania problemów z instalowaniem i odinstalowywaniem problemów, dostępnym w systemie Windows. Musimy pobrać je ze strony producenta, a następnie uruchomić i postępować zgodnie z wyświetlającą się na ekranie instrukcją. Jeżeli dany program nie będzie znajdował się w opcjach odinstalowywania, pojawi się komunikat o konieczności podania kodu produktu, który został do niego przypisany. Chcąc uzyskać do niego dostęp, trzeba skorzystać z innego narzędzia, służącego do odczytywania plików MSI, wykorzystują je informatycy. Jak odinstalować aplikacje bez potrzeby wprowadzania kodu? Do tego przydatne okaże odpowiednie oprogramowanie:

Geek Uninstaller – intuicyjne w obsłudze narzędzie, dzięki któremu nie trzeba długo zastanawiać się, jak odinstalować program, który nie chce się odinstalować w panelu sterowania. Co ciekawe, nie wymaga ono instalacji. Po pobraniu aplikacji wystarczy wypakować jej archiwum do konkretnego folderu i kliknąć pozycję ‘geek.exe’ Umożliwia ona usuwanie programów nawet w trybie wymuszonym, jest kompatybilna z większością wersji systemu Windows.

Revo Uninstaller – aplikacja ma trzy tryby odinstalowywania: Bezpieczny, pośredni/rozszerzony i zaawansowany. Wyposażono ją dodatkowo w specjalne narzędzia pozwalające na zacieranie śladów użytkownika oraz optymalizację systemu. To darmowe oprogramowanie, które podczas odinstalowywania programów dokładnie skanuje dysk w poszukiwaniu ich pozostałości.

IObit Uninstaller – bezpłatne narzędzie uznawane za dobrą alternatywę dla opcji dostępnych w panelu sterowania. Wyświetla ono dokładne informacje na temat programów, bibliotek, sterowników i gier, a także umożliwia ich usunięcie. Oprogramowanie daje też możliwość pozbycia się pasków narzędziowych i różnego rodzaju wtyczek w przeglądarkach internetowych.

UninstallView – podobnie jak Geek Uninstaller, narzędzie nie wymaga instalacji, trzeba jedynie je pobrać, wypakować archiwum w odpowiednim folderze i wybrać plik ‘uninstallview.exe’. Po jego uruchomieniu pokaże nam się lista wszystkich programów, które możemy usunąć z dysku.

Absolute Uninstaller – pozwala na odinstalowanie różnego rodzaju aplikacji,w tym gier, sterowników, jak i aktualizacji systemu. Za pomocą narzędzia możemy sprawdzić, co zainstalowaliśmy na komputerze oraz usunąć wpisy związane z daną pozycją.

Jak usunąć aplikacje systemowe?

Coraz częściej pojawiają się pytania: Co zrobić, jeśli nie mogę odinstalować programu w Windows 10, 8, 7 itp.? Taki problem pojawia się w szczególności wtedy, gdy próbujemy usunąć aplikacje systemowe, które są zainstalowane fabrycznie. Przeważnie nie korzystamy z nich za często, a niektóre nie są nam w ogóle potrzebne i jedynie ograniczają wolne miejsce na dysku. Na szczęście są sposoby na pozbycie się tego typu programów, oto instrukcja na przykładzie systemu Windows 10. Po wejściu w menu Start wpisujemy hasło ‘powershell’, klikamy prawym przyciskiem na nazwę aplikacji i zaznaczamy opcję ‘uruchom jako administrator’. Na ekranie pojawi się okno, należy w nim wpisać komendę: Get-AppxPackage | Select Name, PackageFullName, a następnie zatwierdzić Enterem. Wówczas wyświetli się nam pełna lista systemowych aplikacji zainstalowanych na komputerze. Teraz możemy usunąć te, które według nas są zbędne, ale warto przy tym upewnić się, że ich odinstalowanie nie przyczyni się do nieprawidłowego działania całego systemu. Kiedy znajdziemy właściwe pozycje, należy wpisać komendę: Remove-AppxPackage <pełna nazwa aplikacji> (bez znaków < >) i potwierdzić Enterem.

Niekiedy dobrym sposobem na to, jak odinstalować program w systemie Windows 8 i 10, jest użycie programu CCleaner. Nowa wersja narzędzia daje możliwość usunięcia aplikacji, które zainstalowaliśmy samodzielnie, a często także tych wgranych fabrycznie. Jednocześnie możemy zdecydować się na wyczyszczenie rejestrów, a nawet przeglądarek internetowych, aby zwolnić więcej miejsca na dysku i przyspieszyć pracę swojego komputera.

 

Jak odinstalować grę z komputera?

Usunięcie gry z komputera zwykle nie stanowi problemu, zwłaszcza jeśli zainstalowaliśmy ją z płyty. W takim przypadku należy wejść w menu Start, znaleźć na liście odpowiednią pozycję i kliknąć, przeważnie wtedy wyświetli się nam kilka opcji do wyboru, w tym ‘uruchom’ oraz ‘odinstaluj’. Jednak nie wszystkie gry mają narzędzie pozwalające na ich szybkie usunięcie z dysku, więc warto sprawdzić, czy można zrobić to za pomocą panelu sterowania. Jeśli nie, przyda nam się zewnętrzny program do odinstalowywania aplikacji. Później warto sprawdzić, czy na dysku nie zostały wpisy po usuniętej grze, pozbycie się ich pozwoli na zyskanie dodatkowego miejsca. Jak to zrobić? Musimy najpierw uruchomić edytor rejestru za pomocą polecenia ‘regedit’, a następnie zaznaczyć klucz ‘HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Uninstall’. Należy uważnie przejrzeć listę i sprawdzić wartości ‘DisplayName’. Jeżeli zauważymy wpisy z gry, którą odinstalowaliśmy, trzeba je usunąć, w ten sposób dokonamy optymalizacji rejestru. To sprawdzona metoda dla tych co zastanawiają się, jak odinstalować program w systemie Windows 7 i nowszych wersjach, bez ryzyka pozostawienia na dysku niepotrzebnych wpisów.

Jak odinstalować program na Macu?

Przedstawiliśmy sposoby na to, jak usunąć program z komputera z systemem Windows. Jednak nie przydadzą się one osobom, które używają sprzętów z oprogramowaniem macOS. W ich przypadku odinstalowywanie aplikacji wygląda nieco inaczej, ale także nie sprawia dużych trudności. Najłatwiej jest usunąć wybrany program za pomocą Launchpada. Uruchamiamy go, a później wyszukujemy na liście interesującą nas pozycję, klikamy przycisk ‘x’, wybieramy opcję ‘usuń’ i potwierdzamy.

Czasami zamiast Launchpada konieczne jest użycie innego narzędzia do usuwania programów, Findera. Wyszukujemy konkretną aplikację i przeciągamy ją do kosza znajdującego się w dolnym pasku lub wybieramy kolejno opcje: ‘Plik’ i ‘przenieś do kosza’. Czasami wyświetla się komunikat o konieczności podania nazwy oraz hasła konta administratora (zazwyczaj są to dane wykorzystywane do zalogowania się na komputerze), usunięcie programu jest wtedy możliwe po ich wprowadzeniu. Na koniec należy opróżnić kosz.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ