Jak zaktualizować BIOS?

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Kiedy po wymianie niektórych podzespołów, przykładowo procesora, komputer przestanie je widzieć, konieczna staje się aktualizacja BIOS-u. Powinno to rozwiązać problem, jednak wiele osób nie wie, jak zrobić to krok po kroku. Przygotowaliśmy artykuł pełen wskazówek, który może okazać się przydatny.

 

BIOS – co to jest?

BIOS, czyli Basic Input/Output System, to inaczej podstawowy system wejścia/wyjścia. Odpowiada on za przeprowadzenie serii testów podzespołów komputerowych zaraz po uruchomieniu urządzenia. Można powiedzieć, że BIOS pośredniczy pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem komputerowym. Ma on własną pamięć, w której przechowuje informacje dotyczące poszczególnych komponentów, daty i czasu, jest zapisany w płycie głównej. Dostęp do BIOS-u zapewnia zarówno laptop, jak i komputer stacjonarny. Co ciekawe, to przeważnie w nim przechowywany jest klucz instalacyjny do systemu Windows.

Pierwszą fazą pracy BIOS-u jest procedura POST, czyli test wszystkich zainstalowanych podzespołów pod kątem ich prawidłowego działania. Są komponenty, które nie są mu poddawane, mowa tu o pamięci operacyjnej i procesorze, czyli elementach niezbędnych do uruchomienia systemu operacyjnego. Druga faza to wprowadzenie ustawień, a kolejną jest procedura Bootstrap-loader. Polega ona na sprawdzeniu napędów i wyszukaniu sektora startowego, odpowiadającego za wczytywanie systemu.

 

Co daje aktualizacja BIOS-u?

Aktualizacja BIOS-u sprawia, że nowe komponenty w komputerze działają w prawidłowy sposób. Bardzo często nie można tego uniknąć, nawet jeśli bez problemu zainstalowaliśmy podzespoły na płycie głównej i zadbaliśmy o aktualną wersję sterowników. Jeśli BIOS jest w przestarzałej wersji, nie będzie z nimi współpracował. Aktualizacja pozwala także na naprawienie błędów oraz zapewnienie komputerowi bardziej wydajnej i stabilnej pracy. Zanim zdecydujemy się na update BIOS-u, warto upewnić się, że jest to niezbędne. Specjaliści radzą, aby przejrzeć tzw. changelog (dziennik zmian), bo w ten sposób można się przekonać, czy nowa wersja rzeczywiście wprowadza istotne poprawki i umożliwia rozwiązanie zaistniałych problemów. Jak aktualizować BIOS?

Sprawdzenie płyty głównej

Przeglądając dowolną instrukcję o tym, jak zaktualizować BIOS, znajdziemy w niej informację o konieczności sprawdzenia płyty głównej swojego komputera. To ważny krok, którego nie powinniśmy pomijać. Musimy poznać nie tylko typ płyty, ale i jej pełną nazwę. Dzięki temu na stronie internetowej producenta będziemy mogli bez trudu znaleźć właściwą wersję aktualizacji. Jak sprawdzić płytę główną komputera? Najłatwiejszym sposobem jest zapoznanie się z dokumentem jej zakupu lub instrukcją obsługi, tam bez trudu wyszukamy informacje na ten temat. Inną metodą jest skorzystanie ze specjalnego oprogramowania lub po prostu rozkręcenie obudowy, znalezienie płyty głównej i odczytanie nazwy modelu z naklejki.

 

Pobranie najnowszej wersji BIOS-u

Po przejściu na stronę internetową producenta płyty głównej należy wyszukać najnowszą wersję BIOS-u. Zazwyczaj wystarczy wpisanie nazwy i dodanie słowa ‘update’, pliki przeważnie znajdują się w zakładce ‘wsparcie’ lub ‘support’. Przeglądając wyświetlone wyniki, powinniśmy zwrócić uwagę na datę wydania aktualizacji. Jak sprawdzić swoją wersję BIOS i porównać ją do tych dostępnych na stronie producenta? Pierwszym sposobem jest wejście do menu Start, wybranie polecenia ‘uruchom’, wpisanie komendy ‘dxdiag’ i przejście do zakładki ‘system’. Można również wpisać w okienku ‘uruchom’ polecenie ‘cmd’. Po naciśnięciu klawisza Enter wprowadzamy ‘systeminfo’, ponownie zatwierdzamy Enterem i szukamy informacji dotyczących BIOS-u. Teraz możemy już pobrać właściwy plik instalacyjny, zazwyczaj ma on formę archiwum .rar lub .zip. Trzeba wypakować go na nośnik USB w taki sposób, aby wszystko znajdowało się w jednym folderze. Wtedy możliwa do przeprowadzenia będzie aktualizacja BIOS-u z pendrive.

 

Zrobienie kopii zapasowej danych

Zanim zaktualizujemy BIOS, powinniśmy wykonać kopię zapasową ważnych danych. Choć te przechowywane na dysku twardym komputera zwykle są bezpieczne i nie ma dużego ryzyka ich utraty w wyniku nieprawidłowej aktualizacji, to zawsze warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Może się zdarzyć, że dojdzie do poważnej awarii i komputer nie będzie się uruchamiał, wtedy kopię zapasową danych możemy przenieść na inny sprzęt i dalej korzystać z plików.

Aktualizacja BIOS-u – komputer ASUS

Wiele osób pyta, jak zaktualizować BIOS na urządzeniach ASUS? Podłączamy do komputera nośnik z pobraną aktualizacją i uruchamiamy specjalne narzędzie, BIOS Flash Utility (jeśli go nie mamy, najpierw trzeba je zainstalować). Rozwijamy menu oprogramowania, wybieramy opcję ‘aktualizuj BIOS z pliku’, określamy lokalizację aktualizacji i uruchamiamy cały proces, klikając ‘flash’ w dolnej części okna. Zwykle trwa to kilka minut, a kiedy procedura się zakończy, laptop Asus mający już nowszy BIOS uruchomi się ponownie.

 

Aktualizacja BIOS – sprzęt Lenovo

Osoby używające sprzętów marki Lenovo mogą wykorzystać do aktualizacji BIOS-u firmowe narzędzia: Lenovo System Update lub Lenovo Vantage (zależnie od modelu). Pozwalają one na automatyczne przeprowadzenie całego procesu. Jak wgrać nowy BIOS bez wspomnianych programów? Do tego przyda się inne narzędzie, Winflash. Wyszukujemy pobrany plik aktualizacyjny i uruchamiamy go jako administrator. Kiedy na ekranie wyświetli się samorozpakowujące się okno, klikamy opcję ‘instaluj’, a następnie przycisk ‘flash BIOS’. Program do aktualizacji powinien uruchomić się automatycznie, więc wystarczy poczekać, aż zakończy się proces instalacji i system ponownie się załaduje, już z nowszą wersją BIOS-u.

 

Laptop Samsung – proces BIOS update

Tak naprawdę aktualizacja BIOS-u w urządzeniach Samsung wygląda podobnie, jak w przypadku sprzętów innych producentów. Pobieramy odpowiedni plik instalacyjny, uruchamiamy go i dalej postępujemy zgodnie ze wskazówkami, które wyświetlają się na ekranie. Jednak bardzo istotne jest to, aby upewnić się, że laptop jest podłączony do źródła zasilania. Jeśli w trakcie procesu aktualizacji urządzenie niespodziewanie się wyłączy, instalacja nie zakończy się sukcesem i dalsze korzystanie z niego może nie być już możliwe. Podobnie proces update BIOS-u przebiega w laptopach Acer i innych, równie znanych marek.

Jak zaktualizować BIOS – płyta główna Gigabyte

Jeśli mamy komputer wyposażony w płytę główną Gigabyte, potrzebny będzie program do aktualizacji BIOS-u, Q-Flash. Znacząco ułatwia on przejście przez całą procedurę, dlatego powinny z niego skorzystać w szczególności osoby bez doświadczenia. Po uruchomieniu narzędzia wybieramy plik aktualizacyjny, wtedy powinien rozpocząć się proces wgrywania nowej wersji BIOS-u. Wszystkie informacje będą na bieżąco wyświetlać się na ekranie komputera.

 

Płyta główna MSI – jak wygląda BIOS update?

Przed aktualizacją BIOS-u w komputerze z płytą główną MSI należy pobrać właściwy plik instalacyjny, rozpakować go i przenieść na pendrive’a. Następnie uruchamiamy ponownie urządzenie i podczas rozruchu wciskamy klawisz delete, w ten sposób przechodzimy do Setupu BIOS-u. Aktywujemy tryb uproszczony (można to zrobić za pomocą klawisza F7) i wybieramy opcję ‘m-flash’. Wówczas dojdzie do ponownego restartu komputera, który w ten sposób wejdzie w tryb flash. Na ekranie pojawi się menu, musimy wyszukać z zawartości pendrive’a plik z nowszą wersją BIOS-u i zatwierdzić wybór Enterem. W tym momencie rozpocznie się proces aktualizacji, który potrwa kilka minut. Na koniec sprzęt uruchomi się ponownie, możemy po raz kolejny wejść do BIOS-u i upewnić, że jego nowa wersja została zainstalowana.

 

Czy możliwa jest aktualizacja BIOS-u bez procesora?

Czasami zaktualizowanie BIOS-u jest możliwe bez zgodnego procesora, ale dotyczy to głównie nowoczesnych płyt głównych, m.in. MSI. Należy podłączyć do urządzenia pendrive z plikiem instalacyjnym, uruchomić je i wcisnąć przycisk flashback BIOS. Powinno wówczas dojść do automatycznego uruchomienia procesu aktualizacji. My nie musimy nic robić, poza czekaniem na zakończenie procedury. Tak samo można postępować w przypadku nowej generacji płyt głównych Gigabyte z narzędziem Q-Flash.

Jak sprawdzić, czy aktualizacja BIOS-u się udała?

Kiedy proces aktualizacji BIOS-u się zakończy, musimy sprawdzić, czy wszystko przebiegło pomyślnie. W tym celu należy włączyć komputer, wtedy przekonamy się, czy uruchamia się bez żadnych problemów. Warto też upewnić się, że aktualizacja pozwoliła na wyeliminowanie błędów w działaniu poszczególnych komponentów. Jeśli kłopoty związane z określonymi podzespołami nie zniknęły, prawdopodobnie nie odpowiadała za to przestarzała wersja BIOS-u. W takiej sytuacji należy sprawdzić m.in. aktualność sterowników.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ