Kino domowe vs. soundbar 

Ostatnio aktualizowane: 22.10.20

 

Miłośnicy filmów i seriali lubią, kiedy ich ulubiona rozrywka gwarantuje jak najwięcej przyjemności. Specjalnie z myślą o osobach lubiących chodzić do kina stworzone zostały gadżety, które pozwalają zmienić salon w salę kinową. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych urządzeń mających na celu sprawić więcej przyjemności podczas oglądania. 

 

Kino domowe

Kino domowe to ciekawa opcja dla osób mających duży salon i oczekiwania względem jakości dźwięku podczas oglądania telewizji, filmów czy seriali. Dobrej jakości kino domowe pozwala cieszyć się dźwiękiem przestrzennym 5.1. Najnowsze urządzenia są wyposażone w technologię, która pozwala no przekształcanie dźwięku analogowego w cyfrowy z lepszą szybkością niż konwersja standardowa. Wysokiej jakości dźwięk ujawnia subtelności i szczegóły nigdy wcześniej nie słyszane w dźwięku i dialogu.

Typowe systemy surround to 6 kanałów (5.1) lub 8 kanałów (7.1). Konfiguracje 5.1 obejmują głośnik centralny, subwoofer, lewy i prawy przedni głośnik oraz lewy i prawy tylny głośnik. 7.1 to dodatkowa para mikserów bocznych. Konfiguracja dźwięku przestrzennego 5.1 to ciekawa opcja, jednak producenci systemów audio poszli o krok dalej. Wysokiej klasy konfiguracja dźwięku przestrzennego 7.1 zapewnia niesamowite wrażenia. Jednak w świecie rzeczywistym, gdzie musimy dwa razy zastanowić się, na co wydamy pieniądze warto dowiedzieć się czy 7.1 jest nam na pewno niezbędny.

Obecnie kina domowe wyposażone są w opcję dostępu do Wi-Fi. Przesyłanie strumieniowe z Internetu lub domowej sieci bezprzewodowej dzięki wbudowanemu Wi-Fi pozwala zaoszczędzić sporo czasu na szukaniu płyt z ulubioną muzyką czy filmu na DVD. Funkcja Bluetooth pozwala na proste połączenia bezprzewodowe z każdym głośnikiem w pomieszczeniu, dzięki czemu możesz cieszyć się filmami i muzyką bez zbędnego zamieszania z kablami. 

 

Soundbar 

Soundbary są kompaktowe, łatwe w montażu, a ich cena waha się od trzystu złotych do tysiąca złotych. Bez względu na budżet jaki posiadasz, jeśli chcesz polepszyć dźwięk z głośników telewizora, warto zainwestować w sprzęt. Na samym początku warto jednak dowiedzieć się czym jest soundbar. To kompaktowe rozwiązanie dla potrzeb bardziej wymagającego widza. Zapewnia wygodę, ponieważ jest to pojedynczy głośnik, który można umieścić przed telewizorem. W sklepach można znaleźć soundbary pojedyncze lub z zewnętrznym subwooferem. Z pomocą subwooferów uzyskuje się nieco więcej głębi dźwięku, w odniesieniu do mocy i basu. Soundbary mogą występować również z dodatkowymi głośnikami do dźwięku przestrzennego, podobnego jaki uzyskujemy w kinie domowym. 

Jakie są plusy zakupu soundbara? Zdecydowanie cena zachęca do zakupu, ponieważ dobrej jakości sprzęt to niewielki wydatek, na który można sobie pozwolić. Łatwa konfiguracja pozwala bez przeszkód korzystać z urządzenia połączonego z telewizorem dowolnej marki. Soundbary wymagają minimalnego okablowania, co dodatkowo czyni je bardzo wygodnymi w użytkowaniu urządzeniami. Niewielki głośnik jest kompaktowy. Można go bez przeszkód ustawić przed telewizorem czy na szafce, na której telewizor stoi. 

Decydując się na zakup warto zastanowić się jaki model wybrać. Na rynku dostępne są urządzenia z technologią podobną do kina domowego. Dźwięk przestrzenny to rozwiązanie proponowane przez coraz większą grupę światowych producentów. Jaka jest różnica między soundbarem z opcją 2.1 i 5.1? Ranking soundbarów potwierdził, że nie każdy sprzęt nada się do każdego pomieszczenia. Urządzenie z dźwiękiem przestrzennym 2.1 zwykle zawiera dwa głośniki lewy i prawy oraz subwoofer. Soundbar 5.1 zawiera pięć głośników, przedni lewy, przedni prawy, przedni środkowy, przestrzenny lewy, przestrzenny prawy i subwoofer. Przednie kanały są wbudowane w listwy dźwiękowe, podczas gdy głośniki surround są zwykle oddzielnymi głośnikami. Jednak odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana. Więcej głośników nie tylko zwiększa głośność, ale także poprawia jakość dźwięku przestrzennego. Warto jednak pamiętać, że dźwięk przestrzenny nie jest dobrą propozycją do małych i ciasnych pomieszczeń. 

Kino domowe vs. soundbar 

Jeśli szukasz najprostszego możliwego rozwiązania poprawiającego dźwięk telewizora, na początek warto zakupić soundbar z opcją dodatkowych dwóch głośników. Dostępnych jest wiele niedrogich opcji, naprawdę nie trzeba zapłacić dużej sumy, aby cieszyć się dobrym dźwiękiem. Jeśli bardzo poważnie podchodzisz do jakości dźwięku i masz w budżecie kilka tysięcy, może warto zainwestować w dobre kino domowe z zaawansowanym systemem surround, który zapewni niebywałą przyjemność z oglądania ulubionych filmów i seriali. Którąkolwiek opcję wybierzesz, nigdy już nie będziesz mógł wrócić do małych, wbudowanych w telewizor głośników. Należy się jednak zastanowić, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na rozbudowę prywatnej sali kinowej, w której będziemy spędzać leniwe wieczory z kolejnym sezonem ulubionego serialu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments