Rodzaje słuchawek

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Na rynku dostępne są różne rodzaje słuchawek, dlatego też przed podjęciem decyzji zakupowej wielu konsumentów szuka dodatkowych informacji na temat tych gadżetów. W poniższym tekście postanowiliśmy pokrótce opisać popularne modele uwzględniając przy tym, do jakiej grupy kupujących są one skierowane. Jesteśmy pewni, że po jego przeczytaniu podjęcie decyzji o inwestycji w konkretny sprzęt okaże się łatwiejsze.

 

Słuchawki nauszne

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów słuchawek są modele nauszne uznawane za komfortowe w użyciu i nadające się do słuchania każdego gatunki muzyki. Ich konstrukcja jest tak wykonana, że małżowina uszna jest częściowo zakryta nausznikiem, który przylega do ucha. Z uwagi na budowę można wyróżnić następujące słuchawki nauszne:

* otwarte – mają specjalne otwory, które zapewniają swobodny przepływ powietrza, a to z kolei chroni przed nadmiernym poceniem się uszu. Odtwarzany dźwięk w takim urządzeniu jest naturalny i sprawia wrażenie przestrzennego. Użytkownik słyszy nie tylko muzykę ze słuchawek, ale także to, co dzieje się naokoło. W związku z tym modele z taką konstrukcją są bezpieczne, kiedy jedziemy rowerem, biegamy czy spacerujemy (możemy usłyszeć to, co dzieje się na drodze);

* zamknięte – mają mocny bas i skutecznie izolują dźwięki z zewnątrz, co przydaje się np. w zatłoczonych miejscach, komunikacji publicznej i wszędzie tam, gdzie chcemy zaznać trochę spokoju i skupić się tylko na słuchaniu muzyki;

* półotwarte – łączą one korzyści wynikające z użytkowania modeli otwartych i zamkniętych. Tego typu urządzenie gwarantuje odpowiednią wentylację i skutecznie tłumi dźwięki z zewnątrz, które nadal pozostają słyszalne, tyle że w znacznie ograniczonym zakresie.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne mają przede wszystkim kompaktowe wymiary, dlatego łatwo się je przenosi i można je mieć zawsze pod ręką np. w niewielkiej torebce czy nawet kieszeni spodni lub kurtki. Takie gadżety są wyposażone w mniejsze przetworniki dźwięku. Zazwyczaj nie izolują dźwięków z ulicy, dlatego też korzystanie z nich w drodze do pracy, podczas spaceru z psem czy innej aktywności nie stanowi żadnego zagrożenia.

Popularnym rodzajem tego typu sprzętu są słuchawki dokanałowe, które nieco różnią się konstrukcją. Mają one specjalne nakładki, które pozwalają na ich wprowadzanie bezpośrednio do przewodu słuchowego. To z kolei sprawia, że dźwięki z zewnątrz są izolowane, a użytkownik może skupić się jedynie na słuchaniu muzyki. Wybierając ten rodzaj słuchawek trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania nakładek. Powinny być one zrobione z elastycznego i bezpiecznego dla skóry materiału. Najlepiej, jeśli w zestawie znajduje się ich kilka w różnych rozmiarach. Wtedy możliwe jest idealne dopasowanie słuchawek do wielkości kanału słuchowego. 

 

Słuchawki przewodowe i bezprzewodowe

Słuchawki można też podzielić ze względu na sposób zasilania, w sklepach dostępne są modele przewodowe i bezprzewodowe. Które z nich są lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy przede wszystkim od preferencji użytkownika i jego potrzeb. Zaletą słuchawek przewodowych jest to, że można korzystać z nich w każdym momencie i nie trzeba pamiętać o ciągłym ładowaniu akumulatora ani obawiać się o jego nagłe rozładowanie. Niemniej jednak dla niektórych osób irytujący okazuje się plączący się kabel. Jeśli dobrze go nie zwiniemy, przygotowanie słuchawek do pracy może zająć nam nawet kilka minut. Przy zakupie takiego gadżetu trzeba w szczególności sprawdzić, czy przewód jest wystarczająco długi, tak aby można było schować podłączony do niego telefon do torebki lub kieszeni (trzymanie smartfona w dłoni na pewno nie będzie komfortowe). 

Słuchawki bezprzewodowe są zasilane akumulatorem i wymagają regularnego ładowania. Ich podłączenie do sprzętu, takiego jak laptop, telefon czy komputer następuje poprzez bezprzewodowe łącze Bluetooth. Należy pamiętać, że nie każdy starszy PC ma odpowiedni moduł, więc jego sparowanie z nowymi słuchawkami może okazać się niemożliwe. 

Słuchawki multimedialne

W sklepach dostępne są też słuchawki multimedialne. Co je wyróżnia? Takie sprzęty są wyposażone w mikrofon i umożliwiają prowadzenie rozmów. Zazwyczaj słuchawki tego typu są wybierane przez graczy komputerowych, którzy w trakcie rozgrywki chcą konsultować się z innymi. Modele multimedialne to słuchawki nauszne z miękką wyściółką, które są przystosowane do długiego użytkowania. Zazwyczaj mają regulowany pałąk, tak aby możliwe było ich najlepsze dostosowanie do potrzeb danej osoby. 

 

Jakie słuchawki wybrać?

Jak kupić dobre słuchawki? Ranking produktów może pomóc w podjęciu dobrej decyzji zakupowej. Na samym początku trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli chcemy mieć sprzęt, który zajmuje mało miejsca i można łatwo go przenosić, wybierzmy słuchawki douszne, przewodowe lub bezprzewodowe. Jeśli jednak zależy nam na maksymalnym komforcie użytkowania i miękkich nausznikach, dobrym wyborem będzie zakup słuchawek nausznych. Graczom poleca się modele multimedialne z wbudowanym mikrofonem.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ