Ile godzin dziennie możemy spędzić przed telewizorem?

Ostatnio aktualizowane: 22.10.20

 

Oglądanie telewizji to wciąż jedna z najbardziej popularnych rozrywek wśród dzieci i dorosłych, mimo dostępu do Internetu na laptopie, telefonie czy tablecie. Jednak należy pamiętać, że czas spędzony przed szklanym ekranem powinien być ograniczony, gdyż ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, ile godzin dziennie powinniśmy spędzać przed TV.

 

Szkodliwy wpływ telewizji

Liczne badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ telewizji na zdrowie dziecka i osoby dorosłej, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jest to związane z nadmiarem emitowanych bodźców, jakością prezentowanych treści, a także tendencją do upraszczania rzeczywistości i niedostateczną stymulacją mózgu. Mimo to telewizor znajduje się niemal w każdym domu, a oglądanie ulubionych kanałów jest głównym sposobem na relaks i rozładowanie stresu po ciężkim dniu. 

Jednym z negatywnych skutków nadmiernego oglądania telewizji jest brak odpowiedniej ilości ruchu, co prowadzi do zaburzeń rozwoju ciała. Grozi nam nadwaga, problemy z równowagą i wady kręgosłupa. Zbyt częste patrzenie w ekran może doprowadzić też do pogorszenia się wzroku, objawiające się  krótkowzrocznością.

Nadmierna ilość emitowanych bodźców w krótkim czasie prowadzi do nadpobudliwości oraz problemów z pamięcią i koncentracją. Nasze mózgi nie są w stanie nadążyć za prezentowanymi przekazami, dźwiękowymi i słuchowymi. Brak odpowiedniej stymulacji mózgu wpływa na lenistwo umysłowe naszych dzieci, a także problemy z nauką. Dziecko może mieć również problemy z odróżnianiem świata rzeczywistego od prezentowanego w TV, a także staje się mniej wrażliwe na krzywdę innych.  Wynika to z upowszechnienia przekazów medialnych o krzywdzie ludzkiej.

Ile godzin dziecko powinno oglądać TV?

Należy pamiętać o tym, że dziecko w każdym wieku powinno inaczej korzystać z telewizji, gdyż z upływem lat zmienia się jego percepcja. Im maluch jest młodszy, tym rzadziej powinien zerkać w ekran telewizora. 

Dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale oglądać telewizji. Maluchy w tym wieku nie rozumieją, co się dzieje na ekranie. Poza tym w tym wieku najważniejszym zmysłem mającym wpływ na rozwój jest dotyk, a nie wzrok czy słuch. 

Maluchy, które skończyły 2 latka mogą obejrzeć krótką, animowaną bajkę, której bohaterami są na przykład zwierzęta. Nie może ona jednak trwać dłużej niż 10 minut. Trzylatki również nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż 15-20 minut. Włączmy im krótką kreskówkę z ulubionymi bohaterami, która będzie pozbawiona przemocy i dynamicznych scen, gdyż dzieci w tym wieku często nie nadążają za szybką akcją rozgrywaną na ekranie. 

Przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym (5-7 lat) mogą oglądać telewizję przez 20-30 minut. Zwróćmy jednak uwagę, żeby oglądany program zawierał treści edukacyjne, czyli na przykład piosenki, wierszyki czy propozycje zabaw. Maluchy w wieku od 7 do 9 lat mogą już spędzić około 50 minut przed telewizorem, jednak nie częściej niż dwa razy w ciągu dnia. Powyżej 10. roku życia nie zaszkodzi godzina oglądania. Starsze dzieci mogą poświęcić na oglądanie około 2 godziny. 

Bez względu na wiek pociechy, bardzo ważne jest to, aby telewizję oglądać wspólnie. Rozrywka powinna być uzupełniona przez rodziców odpowiednim wyjaśnieniem czy komentarzem. Pamiętajmy, że telewizja nigdy nie zastąpi zabawy z rówieśnikami, którzy w różny sposób oddziałują na osobowość dziecka.

 

Ile godzin dziennie dorosły może oglądać telewizję?

Według badania agencji Wavemaker, przeciętny Polak w wieku od 19 do 60 lat w 2018 roku spędził przed telewizorem ponad 4,5 godziny dziennie. Jest to o 3 minuty więcej niż w poprzednim roku, co może być spowodowane coraz bogatszą ofertą programową. 4,5 godziny to zdecydowanie za długo, gdyż osoby dorosłe także nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed szklanym ekranem. Optymalnym czasem w ciągu dnia jest od 2 do maksymalnie 3 godzin, aby uniknąć negatywnych skutków. Pamiętajmy jednak, żeby w trakcie oglądania wstać, rozprostować nogi lub po prostu się przejść, gdyż oglądanie telewizji nie tylko sprawia, że mamy gorszy wzrok, ale również negatywnie wpływa na naszą postawę.

Co zrobić, aby ograniczyć dziecku czas spędzony przed telewizorem?

Ważne jest, aby rodzice ustalili ze swoimi dziećmi jasne cele i zasady oglądania telewizji. Na przykład regułą może być wyłączanie telewizora podczas posiłków, wyniesienie odbiornika z sypialni czy korzystanie z niego tylko po odrobieniu lekcji. Rodzice powinni zapewnić swoim pociechom dostęp do wielu ciekawych książek, które rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Dobrym rozwiązaniem jest częste wspólne czytanie czy zabranie malucha do biblioteki. Warto się także zastanowić nad zrezygnowaniem z kablówki czy zakupem kolejnego telewizora. Rozważmy na co przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze, może być to rower, sprzęt sportowy czy gry planszowe. Czas spędzony z dzieckiem na spacerach czy zajęciach artystycznych z pewnością przyniesie więcej korzyści. W ten sposób zaangażujemy maluchy fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie oraz pokażemy im, jak spędzać wolny czas z dala od telewizora.

Aby nauczyć nasze dzieci oglądania telewizji w odpowiedniej ilości oraz wyboru odpowiednich programów, rodzice muszą też wykształcić właściwe nawyki telewizyjne u siebie. Badania wykazują, że dzieci dużo szybciej uczą się poprzez obserwację niż stosowanie się do zakazów. Maluchy naśladują zachowania mamy i taty i gdy widzą, że rodzic spędza przed telewizorem dużo czasu, dochodzą do wniosku, że to jest w porządku. Podobnie jest w przypadku zastępowania domowych czynności ulubionym programem czy serialem. Gdy maluch widzi, że rodzic zaprzestaje swoich zajęć, aby usiąść przed telewizorem, zrobi dokładnie to samo. Pamiętajmy też, żeby się nie przejmować, gdy dziecko mówi, że się nudzi. Nuda zazwyczaj wyzwala kreatywność.

 

Jaki telewizor będzie odpowiedni dla naszego dziecka?

W pokoju naszego dziecka nie może stanąć przypadkowy telewizor. Jego wybór powinien być przemyślany, a rodzic musi mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na stabilne nóżki, które zapobiegną przewrócenia się urządzenia, co mogłoby skrzywdzić naszego malucha. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór modelu do powieszenia na ścianie. W ten sposób nie zabierzemy dziecku przestrzeni na zabawki. 

Warto rozważyć opcję zakupienia telewizora z inteligentnym sensorem, który dostosowuje jasność ekranu do pory dnia. Taka funkcja jest zazwyczaj dostępna bezpośrednio na pilocie. W ten sposób oczy dziecka oglądającego bajkę czy program edukacyjny tak szybko się nie męczą. Pamiętajmy także, że telewizor nie służy jedynie do oglądania ulubionych programów, ale może być także podłączony do konsoli lub komputera. W tym celu w wybranym modelu powinna znaleźć się co najmniej jedna wtyczka HDMI.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments