Ranking 5 najlepszych telewizorów oled w 2025

Ostatnio aktualizowane: 25.01.25

 

Telewizor OLED – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Telewizor z matrycą OLED z pewnością zadowoli każdego miłośnika kina. Jeśli należysz do tej grupy i chciałbyś wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt, powinieneś dokładnie zapoznać się z opisami urządzeń dostępnych obecnie na rynku i poznać opinie na ich temat. Wiemy, że zajmuje to bardzo dużo czasu i dlatego nie każdy konsument może sobie na to pozwolić. Z tego też powodu zrobiliśmy to sami, aby ułatwić podejmowanie decyzji kolejnym osobom. Po przeczytaniu wielu recenzji stwierdziliśmy, że najlepszym telewizorem OLED jest Philips 65OLED803. Jest to sprzęt, w którym zastosowano wiele technologii mających poprawiać jego jakość. W konsekwencji wyświetlany na ekranie obraz ma zachowany odpowiedni kontrast i uwzględnia wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Kolejną propozycją jest telewizor OLED Sony Bravia KD-65AF8. Urządzenie zapewnia nie tylko dobrej jakości obraz, ale też realistyczny dźwięk. Do sprzętu można podłączyć konsolę PlayStation. Wydajny proces sprawia, że nie musimy się obawiać o to, że obraz będzie się zacinał.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Telewizor OLED ma wydajny procesor, który zapewnia płynny obraz. Możesz być pewny, że podczas oglądania filmu sensacyjnego nie umknie Ci żaden szczegół. Urządzenie gwarantuje dobrej jakości obraz z idealnie zachowanym kontrastem.

Wady

Może się zdarzyć, że na początku będziesz miał problem ze swobodną obsługą sprzętu. Ma to związek z tym, że menu nie jest intuicyjne i czasami trudno znaleźć interesujące nas ustawienia.

Podsumowanie

Telewizor OLED ma duży ekran (65 cali), więc będzie odpowiedni do salonu. Model gwarantuje obraz w jakości 4K UHD, który zadowoli nawet bardzo wymagających użytkowników. Sprzęt ma system Android TV - zapewnia on dostęp m.in. do sklepu Google Play.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie jest wyposażone w dobrej jakości głośniki. Gwarantują one realistyczny dźwięk. Odwzorowanie barw jest na dobrym poziomie, co przekłada się na większą przyjemność z oglądania filmów czy gry na PlayStation.

Wady

Niektóre osoby zaznaczają, że model nie ma odpowiednich aktualizacji, które są już dostępne na innych urządzeniach. Z racji tego, że sprzęt jest nieco ciężki, potrzebujemy pomocy do jego przenoszenia.

Podsumowanie

Choć produkt nie jest bez wad, są one na tyle drobne, że nie wpływają w dużym stopniu na wygodę użytkowania sprzętu. W telewizorze zastosowano wiele technologii, których zadaniem jest poprawa nie tylko jakości obrazu, ale także dźwięku. Model można zawiesić na ścianie.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Intuicyjne menu, jak również płynnie działający procesor sprawiają, że wybranie interesujących nas ustawień zajmuje tylko chwilę. Model ma system webOS, który umożliwia dostęp do wielu ciekawych treści np. najnowszych filmów.

Wady

Model ma wbudowane głośniki, które zapewniają poprawną jakość dźwięku. Może ona jednak nie odpowiadać bardzo wymagającym użytkownikom. W takim wypadku konieczny jest zakup zestawu głośników zewnętrznych.

Podsumowanie

Urządzenie ma 55-calowy ekran, ale kupujący ma do wyboru także większe modele. Sprzęt ma bezprzewodową łączność Bluetooth i Wi-Fi. Wykorzystane w modelu technologie gwarantują obraz bez zakłóceń z dobrze odwzorowanymi kolorami. Produkt wyróżnia estetyczny design.

 

 

5 najlepszych telewizorów oled. Opinie w 2025 roku

 

Kiedyś telewizor miał 10 cali i nie wyświetlał filmów w kolorze. Na szczęście technologia ostatnimi czasy bardzo się rozwinęła i na rynku znajdziemy coraz więcej zaawansowanych rozwiązań. Dobry sprzęt powinien doskonale oddawać kolory, mieć odpowiednią przekątną, a także mocną obudowę. W tym zestawieniu przedstawiamy najlepsze telewizory OLED z różnych półek cenowych.

 

1. Telewizor Philips Oled 65OLED803/12

 

Prezentujemy telewizor OLED, czyli Philips 65OLED803. Nie bez powodu to urządzenie znalazło się w naszym zestawieniu. Sprzęt charakteryzuje bardzo dobra jakość obrazu – potwierdzeniem na to są pozytywne opinie użytkowników. Model ma wydajny procesor P5, dzięki któremu obraz zmienia się płynnie. Użytkownik ma zapewniony wyjątkowo krótki czas reakcji.

Telewizor ma 65 cali. Jego dokładne wymiary to: szerokość – 144,87 cm, wysokość – 82,95 cm i głębokość 4,93 cm. Model waży ponad 27 kg. Urządzenie ma łączność bezprzewodową Wi-Fi. Istnieje możliwość pobierania darmowych aplikacji z Google Play, a także oglądania filmików na YouTube. Telewizor wyposażono w dwa głośniki z membraną. Ich łączna moc wynosi 50 W.

Konsumenci doceniają prezentowany sprzęt za ilość zastosowanych w nim technologii. Przykładem może być Perfect Contrast, czyli system, który zapewnia idealne odwzorowanie czerni, a tym samym zachowanie odpowiedniego kontrastu obrazu. Użytkownicy wskazują też, że jakość wbudowanych głośników jest zadowalająca.

Philips 65OLED803 to telewizor OLED o przekątnej ekranu równej 65 cali. Sprzęt ma system Smart TV i bezprzewodową łączność Wi-Fi.

 

Zalety

Idealne odwzorowanie kolorów: Prezentowany model gwarantuje szeroką gamę kolorów. Każdy z pikseli ma intensywną barwę, która jednocześnie jest rzeczywista. Oznacza to, że wyświetlany na ekranie obraz jest bardzo realistyczny.

Wydajny procesor: Urządzenie wyposażono w procesor P5, który jest wydajny. Użytkownicy, którzy mają w swoich domach ten telewizor potwierdzają, że obraz jest płynny i się nie zacina.

Smart TV: Model ma system Smart TV, który umożliwia m.in. dostęp do wirtualnego sklepu Google Play. Można pobierać z niego darmowe aplikacje, które zagwarantują nam rozrywkę na długi czas.

Perfect Contrast: Technologia Perfect Contrast zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Telewizor może wyłączyć pojedyncze piksele, aby wyświetlane na ekranie ciemne obrazy miały zachowany odpowiedni kontrast (czerń jest wyrazista).

Design: Sprzęt zachwyca nie tylko zastosowanymi w nim technologiami, ale także atrakcyjnym designem. Model ma płaski ekran i eleganckie, płaskie podstawki.

 

Wady

Obsługa: W niektórych komentarzach można przeczytać, że czasami system się zawiesza, co uniemożliwia szybką zmianę ustawień.

 

 

 

 

2. Telewizor Sony 65″ Oled KD-65AF8 4K Ultra HD HDR Smart TV

 

Telewizor Sony Bravia KD-65AF8 ma wymiary: 144,7 cm x 84,1 cm x 25,5 cm. Jego waga wynosi ponad 25 kg. Mimo to model wygląda wyjątkowo smukło. Ekran jest cienki, a dzięki temu urządzenie prezentuje się elegancko. Sprzęt można postawić na półce RTV (podstawka w zestawie) bądź zawiesić na ścianie. Do telewizora odpowiedni jest uchwyt VESA 300 mm x 300 mm.

Przekątna ekranu wynosi 65 cali. Model ma wyświetlacz z technologią TRILUMINOS Display. Technologia ta zapewnia dostęp do większej palety barw, co prowadzi do tego, że wyświetlany na ekranie obraz jest bardziej realistyczny. Na uwagę zasługuje także system Dolby Vision, który zapewnia na ekranie niesamowite efekty. Oglądając filmy możemy poczuć się, jak w kinie.

Opinie na temat telewizora Sony Bravia KD-65AF8 są pochlebne. Jak nietrudno się domyślić, model spełnia oczekiwania użytkowników. Ich zdaniem sprzęt jest bardzo dobrej jakości, zarówno pod względem wyświetlanego obrazu, jak i komfortu obsługi.

Telewizor OLED Sony Bravia KD-65AF8 ma ekran o przekątnej 65 cali. Model wyposażono w 5 głośników o mocy 10 W każdy.

 

Zalety

Kompatybilność: Sprzęt jest kompatybilny z konsolami PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. W rezultacie użytkownik może nie tylko oglądać ciekawe filmy czy ulubione seriale, ale także grać w różnego rodzaju gry. Warto wspomnieć w tym miejscu o płynnym obrazie, dzięki któremu możliwa jest szybka reakcja na zachowania przeciwnika.

Wierne odwzorowanie barw: Jeśli zależy Ci na bardzo dobrym, realistycznym odwzorowaniu barw, ten model Cię nie zawiedzie. Dzięki technologii TRILUMINOS Display kolory są intensywne (dostęp do szerokiej palety barw).

Acoustic Surface: Odtwarzany dźwięk jest realistyczny. Co istotne, użytkownik nie musi inwestować w głośniki, aby tego doświadczyć. Za ekranem znajdują się siłowniki, które powodują drgania dźwięku, a tym samym czynią go bardziej rzeczywistym.

Możliwość schowania przewodów z tyłu: Z tyłu na podstawce jest specjalnie wydzielone miejsce na przewody. Istnieje możliwość ułożenia kabli w ten sposób, aby nie były one widoczne.

 

Wady

Aktualizacje: Do prezentowanego urządzenia nie są dostępne aktualizacje, które można wgrać na inne modele.

 

 

 

 

3. Telewizor LG 55C8 OLED AI TV

 

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez telewizora OLED LG OLED55C8. Model ma przekątną ekranu równą 55 cali. Konsument może także zdecydować się na zakup tego samego urządzenia z 65-calowym i 77-calowym ekranem. Sprzęt waży niecałe 20 kg, a jego wymiary to: 122,8 cm x 70,7 cm x 75,7 cm.

Wyświetlany na ekranie obraz jest odpowiednio jasny (mapowanie tonalne każdej klatki). Telewizor ma system webOS, dzięki któremu użytkownik ma dostęp do wielu treści i może np. za dodatkową opłatą oglądać filmy czy seriale, jak i pobierać aplikacje. Wspomniany system ma menadżer zabezpieczeń, który chroni przed instalowaniem nieautoryzowanych aplikacji.

Konsumenci decydują się na zakup LG OLED55C8 z kilku powodów. Jednym z nich na pewno jest bardzo dobra jakość obrazu. Inwestując w ten sprzęt nie trzeba wydawać pieniędzy np. na głośniki, które niejednokrotnie są bardzo drogie. Urządzenie ma solidną i dobrze wyprofilowaną podstawę.

LG OLED55C8 to telewizor OLED o przekątnej ekranu równej 55 cali. Model jest dostępny także w wersji 65-calowej i 77-calowej.

 

Zalety

Wyświetlacz: Urządzenie wyposażono w wyświetlacz gwarantujący idealne odwzorowanie czerni – jest ona wyrazista, dzięki czemu użytkownik może dostrzec każdy, nawet bardzo drobny szczegół.

LG webOS: Aby korzystanie z telewizora było przyjemne producent wyposażył go w system LG webOS. To za sprawą takiego rozwiązania użytkownik ma dostęp do większej ilości treści i w konsekwencji może sobie zapewnić taką rozrywkę, jakiej najbardziej potrzebuje.

Dolby Vision: Na uwagę zasługuje technologia Dolby Vision, która pozwala uzyskać zaskakująco dobrą jakość obrazu. W efekcie użytkownik podczas oglądania filmu może poczuć się, jak w kinie.

 

Wady

Głośniki: Choć wbudowane głośniki z pewnością spełniają oczekiwania zwykłego użytkownika, mogą okazać się zbyt słabe dla bardzo wymagających osób.

 

 

 

 

4. Telewizor Lg OLED55B7V ATMOS

 

W Internecie można znaleźć wiele pochlebnych komentarzy na temat LG ATMOS OLED55B7V. W konsekwencji telewizor ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród konsumentów. Użytkownicy doceniają nie tylko jego bardzo dobre parametry techniczne, ale też prosty, elegancki wygląd.

Prezentowany telewizor ma ekran o przekątnej 55 cali. Posiada 2 wbudowane głośniki (2 x 20 W) z technologią Dolby Atmos. Produkt wraz z podstawą waży 18,6 kg. Jego wymiary są następujące: głębokość – 25,4 cm, szerokość – 122,9 cm i wysokość – 76,4 cm. Urządzenie ma funkcję Wi-Fi, która pozwala na swobodne połączenie z Internetem i korzystanie z ciekawych aplikacji. Jakość prezentowanego obrazu jest bardzo wysoka, co potwierdzają recenzje użytkowników.

Do zestawu dołączony został pilot, który znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Jak podają konsumenci, jest on odpowiednio opisany. Na obudowie znajdziemy 4 złącza HDMI i 3 złącza USB. LG ATMOS OLED55B7V to model z funkcją Smart TV.

LG ATMOS OLED55B7V z ekranem o przekątnej 55 cali to bardzo dobry telewizor OLED do 7000 zł. Waga produktu z podstawą to 18,6 kg. Model ten wyposażony jest w dwa głośniki o mocy 20 W każdy.

 

Zalety

Funkcja Wi-Fi: Telewizor ma funkcję Wi-Fi, która umożliwia korzystanie z Internetu z poziomu ekranu. W ten sposób możemy nie tylko słuchać ulubionej muzyki, ale także wypożyczać filmy i oglądać je wspólnie z bliskimi.

Dolby Atmos: Technologia Dolby Atmos zapewnia dobrej jakości, przestrzenny dźwięk, co potęguje wrażenia podczas filmowego seansu. W rezultacie telewizor LG ATMOS OLED55B7V spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów.

Design: Na uwagę zasługuje elegancki wygląd sprzętu – smukły ekran pięknie się prezentuje i przyciąga wzrok odwiedzających nas gości. Model ten dobrze komponuje się z innymi urządzeniami multimedialnymi.

Obraz: W opiniach wielu użytkowników pojawia się informacja na temat tego, że jakość odtwarzanego obrazu jest bardzo dobra. Idealnie zachowany kontrast i uwzględnienie wszystkich szczegółów sprawia, że korzystanie z urządzenia jest przyjemne i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Obsługa: Do zestawu dołączona jest czytelna instrukcja obsługi, która znacznie ułatwia użytkowanie produktu.

 

Wady

Połączenie internetowe: Część osób zauważyło, że połączenie internetowe czasami się rozłącza, co dla niektórych osób może być sporą niedogodnością.

 

 

 

 

5. Philips 65OLED903 Telewizor OLED 4K Ultra HD

 

Dobrym telewizorem OLED jest Philips 65OLED903. Przez większość użytkowników ten model jest uznawany za dobrej jakości sprzęt, dzięki któremu oglądanie filmów to prawdziwa przyjemność. Urządzenie ma system Android TV, dzięki któremu możliwy jest dostęp do wielu ciekawych treści np. filmów, gier czy aplikacji.

Przekątna ekranu telewizora wynosi 65 cali. Konsument może też zdecydować się na inwestycję w mniejszy sprzęt (55 cali). Model ma procesor P5 Perfect Picture, który gwarantuje wyrazisty i płynnie zmieniający się obraz. Urządzenie wyposażono także w głośniki Bowers & Wilkins – zapewniają one duży zakres dynamiki, a bas jest dobrze słyszalny nawet w przypadku ustawienia niskiego poziomu głośności.

Po przeczytaniu recenzji na temat telewizora Philips 65OLED903 można dojść do wniosku, że jest to sprzęt, w który warto zainwestować. Najważniejsze jest to, że jakość oferowanego przez urządzenie obrazu jest bardzo dobra. Głośniki Bowers & Wilkins są na tyle dobre, że nie ma konieczności kupowania innego sprzętu do odtwarzania dźwięku. Istotny jest także elegancki design modelu.

Telewizor OLED Philips 65OLED903 ma ekran o przekątnej 65 cali. Na modelu znajdują się dwa złącza USB i 4 złącza HDMI.

 

Zalety

Głośniki: Urządzenie wyposażono w głośniki Bowers & Wilkins, które cechuje bardzo dobra jakość. Nawet przy ustawieniu małej głośności, jesteśmy w stanie usłyszeć wszystkie szczegóły. Konsumenci zapewniają, że nie ma konieczności inwestowania w dodatkowy sprzęt do odtwarzania dźwięku.

System Ambilight: Telewizor ma system Ambilight, który oferuje kilka trybów oświetlenia. Obraz na ekranie ma odpowiednią jasność, a dodatkowo urządzenie rzuca refleksy świetlne na ścianę.

 

Wady

System Android TV: Sprzęt ma system Android TV, który zdaniem użytkowników często się zacina. W związku z tym płynna obsługa urządzenia nie zawsze okazuje się możliwa, co może prowadzić do niezadowolenia.

Pilot zdalnego sterowania: Dołączony do zestawu pilot zdalnego sterowania ma dużo przycisków, które są stosunkowo małe i dlatego trudno jest się nimi płynnie posługiwać.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Telewizor OLEDJaki Telewizor OLED kupić?

 

Telewizory OLED, choć goszczą na naszym rynku już od kilku lat, to nadal jest to droga technologia. Następca technologii LED, która ma przewyższać jakością telewizory plazmowe, to technologia oparta na organicznych diodach świecących (Organic Light-Emitting Diode). Do ich produkcji wykorzystuje się organiczne polimery, które emitują światło pod wpływem przepływającego prądu. Ten rodzaj telewizora charakteryzuje się cienką warstwą diod świecących oraz elastycznością ekranu. A jaki jest najlepszy Telewizor OLED? Postaramy się tu przybliżyć tę technologię i odpowiedzieć na to pytanie.

Trochę historii

Zjawisko emisji światła na polifenylenowinylenie, czyli polimerze odkryto w 1989 roku na Uniwersytecie Cambridge. To odkrycie umożliwiło powstanie diod LED wytwarzanych ze związków organicznych. W masowej produkcji ekran OLED znalazł się w roku 2004, kiedy to firma Sony zaprezentowała palmtopa w tej technologii. Następnie w roku 2011 Sony zaprezentowało pierwszy telewizor o przekątnej 11 cali. Od tej pory zaczynają się pojawiać smartfony i inne urządzenia w technologii OLED. Diody organiczne pozwalają na zbudowanie urządzenia znacznie smuklejszego od dotychczasowych technologii.

Pierwszy 55 calowy telewizor o rozdzielczości Full HD na polskim rynku został zaprezentowany w roku 2013. Kosztował on 40 tysięcy złotych. Czy zatem będzie można będzie dostać telewizory OLED w dobrych cenach? Wszystko wskazuje na to, że tak. Obecnie telewizor o przekątnej 55 cali, również z rozdzielczością Full HD, można kupić za niecałe 7 tysięcy złotych.

 

LED i OLED, czym się różni?

Telewizory LED to technologia zwana LCD LED. Z angielskiego LCD to Liquid Crystal Display, czyli wyświetlacz ciekłokrystaliczny, natomiast Skrót LED oznacza Lighting Emitting Diode – dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda emitująca światło. Diody LED w takim telewizorze umieszczone są z tyłu lub na krawędziach odbiornika a ich zadaniem jest podświetlanie matrycy LCD.

Natomiast w telewizorach OLED Organic Light Emitting Diode, oznaczający diodę elektroluminescencyjną (LED) wykonaną ze związków organicznych, diody te są umieszczone w panelach, a każda z nich odpowiada za jeden piksel. Przed diodami umieszczone są filtry, które zmieniają światło na odpowiedni kolor, dzięki czemu na ekranie widzimy obraz w odpowiednim kolorze. Atutem tej technologii jest właśnie to, że każdy piksel świeci niezależnie. Również technologia ta, wyróżniająca się smukłością i możliwością formowania ekranu w różne kształty.

 

Jeszcze parę słów o technologii OLED

Umożliwia ona przede wszystkim otrzymanie świecącego ekranu o niewielkiej grubości 3 mm, a także znikomej wadze. Podłoże tego ekranu jest elastyczne dzięki temu, że panele OLED nie są podświetlane, jak w technologii LED, a same świecą. Ekran taki jest na tyle elastyczny, że można zwinąć go jak płócienny obraz. Producent podaje, że panel ten może osiągnąć kontrast 1000000: 1, co wynika z idealnej czerni panelu, gdy diody są wyłączone.

Kąt patrzenia na taki ekran wynosi 180 stopni, a ostatnio nawet trwają badania nad nanoszeniem diod na przezroczyste podłoże, co spowodowałoby, że obraz byłby widoczny z obu stron ekranu. Pobór energii przy używaniu tego rodzaju odbiornika, jest całkowicie niezauważalny, więc nie będzie on stanowił elementu powiększającego rachunki za energię elektryczną.

Również imponujący jest tu czas reakcji, który jest równy mikrosekundom. Model ten tym parametrem znacznie wyprzedza technologię LED.

Jednak OLED nie jest pozbawiony wad. Jest on nieodporny na ekstremalne warunki pogodowe, nie lubi wilgoci, nie toleruje gwałtownych zmian temperatury, a także bardzo wysokie i bardzo niskie ich wartości. Również sam ekran jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, więc trzeba zachować ostrożność przy czynnościach mogących takie uszkodzenia zrobić.

 

Jakość obrazu, rozdzielczość i wymiary

Technologia OLED wprowadza nową jakość na rynek telewizorów niedostępną dla technologii LED telewizorów plazmowych. Urządzenia te mają wysoki kontrast, świetnie odwzorowują kolory, mają doskonałą płynność obrazu i oddają prawdziwą, głęboką czerń. Najwięcej możemy spotkać odbiorników o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), choć zaczynają być również dostępne modele OLED 4K Ultra HD. Wielkość ekranu to przeważnie przekątna 55 cali, ale można spotkać też modele z przekątną 77 cali.

Ta technologia nie ma żadnych przeciwwskazań do wytwarzania telewizorów z zakrzywionym obrazem. Dzięki świeceniu się pojedynczych diod nie wystąpi tu uszkodzenie poszczególnych pikseli, jak to ma miejsce w technologii LCD z zakrzywionymi ekranami. Według producentów, obraz z zakrzywionym ekranem jest bardziej przestrzenny, a także jest lepiej dopasowany do pola widzenia oglądającego, a kolory są bardziej nasycone.

Żywotność ekranu

Przy wdrażaniu tej technologii, konstruktorzy napotkali bardzo poważną przeszkodę. Żywotność paneli OLED była stosunkowo krótka. Panel zmniejszał swoją jasność, lub gubił kolory. Pierwsze modele miały szacunkowy okres żywotności 30 tysięcy godzin, ale i w nich zdarzały się utraty kolorów czy jasności.

Najnowsze modele, jak podaje producent oferują żywotność 100 tysięcy godzin, co można przełożyć na 30 lat oglądania telewizji każdego dnia przez 10 godzin. Jednocześnie utrata kolorów nie dzieje się z dnia na dzień. Jest to proces stopniowy. Zatem wygląda na to, że telewizor, który rozpocznie utratę kolorów za 30 lat, mógłby służyć użytkownikowi znacznie dłużej. Ale kto z nas tak długo używa telewizora? Średnio używamy telewizora 8 – 10 lat, co i tak powoduje, że w tym czasie technologia tak idzie do przodu, że zwyczajnie z tego powodu wymieniamy odbiornik.

 

Wyposażenie

Zastanawiając się, jaki Telewizor OLED wybrać, należy sprawdzić, co producent oferuje, jako dodatki wyposażenia odbiornika. Sam telewizor jest jeszcze nowinką, więc spodziewamy się również dodatków spełniające te kryteria. Telewizory OLED w większości są wyposażone w wyświetlanie obrazu w 3D, funkcje smart, a także mają możliwość odtwarzania multimediów. Urządzenie jest również wyposażone w wiele różnych złączy i portów umożliwiających podłączenie wielu urządzeń peryferyjnych.

Niezbędne będzie wejście HDMI, a najlepiej 3 – 4 porty, wejście do karty pamięci, porty USB, a także moduł WiFi. Dobrze jest sprawdzić, czy wbudowany dekoder pozwala na odtwarzanie obrazu w rozdzielczości 4K, a także czy urządzenie oferuje różne tryby wyświetlania obrazu. Producenci do wyboru przeważnie dają tryby: dynamiczny, normalny, kinowy, realistyczny kinowy i gry wideo. Dla fanów Internetu ważne będzie, czy za pośrednictwem własnego odbiornika można będzie przeglądać strony internetowe, portale społecznościowe, korzystać ze Skype, etc. Dobry odbiornik umożliwia korzystanie z tych funkcji podczas oglądania programu.

 

Przyszłość OLED

Technologia OLED, jak każda nowa technologia, napędza rynek i powoduje, że starsze technologie tanieją. Wygląda na to, że za kilka lat OLED zdominuje rynek telewizorów, smartfonów i laptopów, pozostawiając inne technologie, jak plazma i LCD, na technologicznym wysypisku śmieci. Dlatego warto inwestować w ten segment rynku, bo spowoduje to szybsze ulepszanie i obniżenie ceny technologii OLED.

 

 

Jaki telewizor – OLED czy LED?

 

Nowoczesne sprzęty OLED stają się coraz bardziej popularne, ponieważ w porównaniu do modeli LED zapewniają znacznie lepszą jakość obrazu. Osoby planujące zakup telewizora często mają problem ze zdecydowaniem, który sprzęt wybrać. W poniższej części artykułu wyjaśniamy, czym są urządzenia OLED i LED, a także przybliżamy ich najważniejsze zalety i wady.

Co to jest telewizor LED?

Urządzenia LED to tak naprawdę modele LCD, które zostały dodatkowo wyposażone w podświetlenie LED. Takie telewizory wykorzystują technologię ciekłych kryształów, a piksele są włączane i wyłączane przez elektroniczny układ. Świecące diody mogą być zamontowane po bokach ekranu (podświetlenie krawędziowe) lub za wyświetlaczem (podświetlenie pełne). Mówi się, że drugie rozwiązanie jest lepsze, ponieważ wtedy możliwe jest wyeliminowanie problemu nierównomiernego oświetlenia matrycy.

 

Czym jest telewizor OLED?

W sprzętach OLED piksele tworzone są przez pojedyncze diody organiczne, dlatego świecą niezależnie od siebie. Telewizory te gwarantują świetny kontrast kolorów, głęboką czerń oraz doskonałe odwzorowanie barw. Warto podkreślić, że urządzenia OLED to modele w stosunkowo dużych rozmiarach, z minimum 55-calowym ekranem. Wykorzystywana przez te telewizory technologia jest o ok. 1000 razy szybsza niż LED. Oznacza to, że niemal niedostrzegalne jest rozmycie obrazu.

 

Wady i zalety urządzeń LED

Telewizory LED z podświetleniem kątowym (tzw. Edge) zapewniają niskie zużycie energii, a to pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Wyposażone w taką technologię sprzęty są niewielkie, dlatego pasują do pomieszczeń o małym metrażu. Poza tym nie musimy obawiać się o zjawisko wypalenia obrazu. Z kolei największą zaletą telewizorów LED z podświetleniem pełnym (Direct) jest wysoki poziom jasności obrazu i dobry kontrast barw. Te urządzenia także są energooszczędne, a w dodatku umożliwiają dobre odwzorowanie czerni.

Modele LED też mają wady. Po pierwsze, użytkownicy takich telewizorów często narzekają na gorszy kąt widzenia. Jeśli chcemy uniknąć nagłego ginięcia kolorów czy kontrastu, powinniśmy siedzieć naprzeciwko ekranu urządzenia, a nie z boku. Po drugie, sprzęty LED przedstawiają mniej szczegółów w ciemnych scenach, zwłaszcza te z podświetleniem kątowym (co wynika z mniejszej liczby diod). Po trzecie, płynność ruchu podczas oglądania dynamicznych akcji czy sportowych rozgrywek może okazać się niewystarczająca i obraz będzie rozmazany.

Wady i zalety telewizorów OLED

Jedną z podstawowych zalet telewizorów z technologią OLED jest bardzo szeroki kąt widzenia. To powoduje, że możemy z dowolnego miejsca oglądać film, a mimo to nie będziemy narzekać na zmianę kontrastu czy kolorów widzianych na ekranie. Poza tym tego typu urządzenia wyróżniają się niskim czasem reakcji (poniżej 0,01 sekundy) i oszczędnością energii. Chcąc kupić model OLED, musimy jednak przygotować się na bardzo duży wydatek, nierzadko rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Z uwagi na duże wymiary sprzętu, możemy mieć też problem z ustawieniem go w niewielkim pokoju.

 

Który telewizor wybrać – OLED czy LED?

W poradniku i rankingu skupiliśmy się na tym, jaki telewizor OLED jest polecany miłośnikom filmów oraz seriali. Mamy nadzieję, że udało nam się także opisać najważniejsze cechy takich sprzętów. Trudno jest jednak stwierdzić, czy zakup urządzenia OLED jest zawsze lepszą decyzją niż wybór zwykłego telewizora LED. Dużo zależy od tego, jakim dysponujemy budżetem oraz na czym najbardziej nam zależy. Jeżeli nie przeszkadza nam nieco mniejszy kąt widzenia czy jaśniejsza czerń, sprzęt LED z pewnością przypadnie nam do gustu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments