Filmy oparte na faktach są zazwyczaj wybierane przez widzów o mocnych nerwach. W większości dotyczą one przykrych sytuacji, które wydarzyły się w przeszłości, czasów wojny, a także losów bohaterów poświęcających życie. Poszukując przyjemnego filmu na wieczór, którego scenariusz napisał los, można się zawieść, ponieważ większość prawdziwych historii wprawia widzów w zadumę oraz skłania do refleksji.
Filmy oparte na faktach warte obejrzenia
Osoby piszące scenariusze bardzo często inspirują się wydarzeniami, które miały miejsce w życiu codziennym. Okazuje się, że najlepsze historie są napisane przez los oraz przez wydarzenia jakie miały miejsce w życiu. Aby doświadczyć tego, co miało miejsce w przeszłości, warto poznać los osób, które odczuły zarówno negatywne, jak i pozytywne emocje. Filmy na faktach od zawsze wzbudzają zainteresowanie widzów.
• „303: Bitwa o Anglię”: Dramat wojenny, którego scenariusz napisano na faktach, wzbudza sporo emocji wśród widzów. Film opowiada historię polskich pilotów z Dywizjonu 303, czyli lotnictwa myśliwskiego biorącego udział w bitwie o Anglię. Produkcja została oparta na faktach i przedstawia odwagę oraz sposób walki polskich pilotów. Premiera „303: Bitwa o Anglię” odbyła się 9 sierpnia 2018 roku. Reżyserem filmu jest David Blair, a scenariusz został napisany przez Alastair Galbraith oraz Roberta Ryana. W rolach głównych wystąpili m.in.: Iwan Rheon – Jan Zumbach, Milo Gibson – John Kent, Stefanie Martini – Phyllis Lambert, Krystof Hadek – Josef, Marcin Dorociński – Witold Urbanowicz, Radosław Kaim – Krol, a także Filip Pławiak – Miro.
• „Operacja Argo”: Filmy thrillery na faktach są polecane dla osób, które lubią emocje. Jednym z takich filmów jest „Operacja Argo” opowiadająca historię tajnej operacji dotyczącej ratowania amerykańskich zakładników, którzy zostali porwani w 1979 roku w Teheranie. Premiera wyprodukowanego w USA filmu odbyła się 31 sierpnia 2012 roku. Produkcja otrzymała 21 nagród oraz 44 nominacje. W filmie wystąpili: Ben Affleck – Tony Mendez, Bryan Cranston – Jack O’Donnell, Alan Arkin – Lester Siegel, John Goodman – John Chambers, Victor Garber – Ken Taylor, a także Clea DuVall – Cora Lijek.
• Filmy oparte na faktach – „Erin Brockovich”: Historia głównej bohaterki filmu „Erin Brockovich” jest niesamowita i wydarzyła się naprawdę. Samotna matka trójki dzieci poszukująca pracy znajduje dorywcze zajęcie w kancelarii adwokackiej znajdującej się w małym miasteczku. Podczas pracy przypadkowo trafia na dokumenty związane ze śledztwem w sprawie działalności koncernu Hinkley Compressor Station, który powoduje zatrucie środowiska. Determinacja kobiety sprawia, że sprawa trafia do sądu, gdzie znajduje pozytywny finał. Premiera filmu odbyła się 14 marca 2000 roku, a produkcja otrzymała 16 nagród oraz 26 nominacji. Na ekranie występują gwiazdy takie jak: Julia Roberts – Erin Brockovich, Albert Finney – Ed Masry, Aaron Eckhart – George, a także Marg Helgenberger – Donna Jensen.
• Filmy o egzorcyzmach na faktach – „Egzorcyzmy Emily Rose”: Jeden z popularniejszych dramatów, którego scenariusz został napisany na faktach. „Egzorcyzmy Emily Rose” jest często wybieranym horrorem, który budzi wyobraźnie z tego względu, że historia wydarzyła się naprawdę. Główna bohaterka zostaje opętana przez demony. W trakcie odprawiania egzorcyzmów umiera, a winnym śmierci zostaje oskarżony ksiądz. Premiera odbyła się 1 września 2005 roku. W produkcji wystąpiły gwiazdy takie jak: Jennifer Carpenter jako Emily Rose, Laura Linney – Erin Bruner, Tom Wilkinson – Ojciec Moore, a także Campbell Scott – Ethan Thomas.
• Filmy o zakonnicach na faktach – „Niewinne”: Historia przedstawiona w filmie „Niewinne” opowiada o polskich zakonnicach, które doświadczyły wielu krzywd a wydarzenia, które miały miejsce, ukrywają przed wszystkimi. Jedynie kobiecie z misji Czerwonego Krzyża udaje się dotrzeć do przerażającej prawdy i pomóc ofiarom. Belgijsko-francusko-polska produkcja miała premierę 26 stycznia 2016 roku. Film otrzymał 8 nominacji oraz wysokie oceny widzów. W rolach głównych wystąpili m.in.: Lou de Laage – Mathilde Beaulieu, Agata Buzek – siostra Maria, Agata Kulesza – matka przełożona Jadwiga Olecka, Vincent Macaigne – Samuel Leiman, a także Joanna Kulig – siostra Irena.
• Filmy kryminalne na faktach – „Ucieczka z Alcatraz”: Film z 1979 roku opowiada historię więźniów, którzy zostali osadzeni w więzieniu o podwyższonym rygorze. Grupa ludzi planuje uciec od rygorystycznych warunków panujących w Alcatraz i mimo ogromnego ryzyka podejmuje próbę wydostania się na wolność. Reżyserem „Ucieczki z Alcatraz” jest Don Siegel, a scenariusz napisał Richard Tuggle. W filmie wystąpili: Clint Eastwood – Frank Morris, Paul Benjamin – English, Roberts Blossom – Chester Dalton, Patrick McGoohan – naczelnik, a także Frank Ronzio – Litmus.
Filmy na faktach – Netflix
Netflix to jedna z popularniejszych platform oferująca klientom dostęp do filmów i seriali za pomocą mediów strumieniowych. Wiele osób chętnie wykupuje pakiet umożliwiający oglądanie ulubionych programów. Dostęp do serwisu jest możliwy prawie na całym świecie, dlatego też platforma Netflix jest często wybierana. W ofercie telewizji internetowej są różne gatunki takie jak: Dramaty, komedie, animacje, familijne, a także thrillery. Oprócz tego w Netflix można oglądać popularne, fajne filmy na faktach takie jak: „Zodiak”, „The Highwaymen”, „O chłopcu, który ujarzmił wiatr”, „Cud z nieba”, „W samym sercu morza”, „Mc Imperium”, „Trener”, „Król wyjęty spod prawa”, „303: Bitwa o Anglię” czy też „Kryptonim Anioł”. Platforma Netflix jest dostępna dla użytkowników zarówno na telewizorze, jak i na komputerze. Większość nowych urządzeń ma zainstalowane aplikacje umożliwiające bezpośrednie zalogowanie. Wybierając nowoczesny telewizor 65 cali z dobrymi parametrami można oglądać ulubione filmy i seriale podobnie jak w kinie bez konieczności wychodzenia z domu.
Polskie filmy oparte na faktach
Przeglądając ofertę filmów z biblioteki polskiej kinematografii, również można znaleźć ciekawe propozycje, które umilą długie jesienno-zimowe wieczory. Dla widzów dostępne są słynne, wstrząsające filmy oparte na faktach, które długo pozostają w pamięci lub przyjemne historie z nutką romansu w tle. Poszukując ekranizacji opartej na wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości można się przekonać, że najlepsze scenariusze zostały napisane przez życie. Nie zawsze są to przyjemne historie, które sprawiają, że człowiek czuje się zrelaksowany. Bardzo często niecodzienne wydarzenia mają miejsce w dramatycznych okolicznościach, co powoduje napięcie, a także zmusza do refleksji. Wiele zekranizowanych historii przedstawia losy bohaterów, którzy wykazali się odwagą, dobrocią, przebiegłością czy nawet brutalnością względem drugiego człowieka. Głównie z tego względu filmy na faktach docierają do szerokiego grona odbiorców poszukującego prawdziwych historii oraz wydarzeń, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu.
• „Dług”: Film miał premierę 19 listopada 1999 roku. Opowiada o dwójce przyjaciół, którzy chcą założyć własny interes. Do założenia biznesu brakuje im jednak pieniędzy, które chcą zdobyć przez pożyczkę od znajomego. Mimo możliwości nie przyjmują oferty pożyczki, ponieważ znajomy żąda od nich zwrotu w postaci fikcyjnego długu. Film otrzymał 11 wygranych nagród oraz 6 nominacji. W rolach głównych zagrali: Robert Gonera, Jacek Borcuch, Andrzej Chyra, Cezary Kosiński, Joanna Szurmiej-Rzączyńska, a także Agnieszka Warchulska.
• Filmy – prawdziwe historie – „Bogowie”: Premiera filmu „Bogowie” odbyła się 18 września 2014 roku. Opowieść o utalentowanym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze wzbudziła spore zainteresowanie wśród widzów. Nic więc dziwnego, że produkcja otrzymała 7 nagród Orła, 15 innych oraz 12 nominacji. W filmie pokazano problemy, z jakimi musiał się zmierzyć lekarz, aby dokonać pierwszego w kraju przeszczepu serca. Mimo wielu prób, które zakończyły się porażką, Zbigniew Religa nie poddał się i przeciwstawił oporowi władz. Reżyser ukazał całą historię z nutką dramatu i humoru, co sprawiło, że widz z przyjemnością ogląda film. Reżyserem filmu „Bogowie” jest Łukasz Palkowski, a scenariusz napisał Krzysztof Rak. W rolach głównych wystąpili m.in. Tomasz Kot jako Zbigniew Religa, Piotr Głowacki – Marian Zembala, Szymon Piotr Warszawski – Andrzej Bochenek oraz Magdalena Czerwińska jako żona kardiochirurga – Anna Religa.
• „Jesteś Bogiem”: Film „Jesteś Bogiem” pojawił się na ekranach kin 7 maja 2012 roku. Ekranizacja z życia trzech przyjaciół z Katowic, którzy stworzyli legendarny już zespół hip-hopowy „Paktofonika”. Historia opowiada o powstaniu zespołu PFK w 1998 roku z inicjatywy Wojciecha Alszera „Fokusa”. Do współpracy przy tworzeniu muzyki dołączają również Sebastian Salbert „Rahim” oraz Piotr Łuszcz „Magik”. Utwory nagrywane przez „Paktofonikę” raz na zawsze zmieniły oblicze hip-hopu w Polsce, jednocześnie stając się głosem dla młodego pokolenia. Film oparty na faktach ukazuje także dramat związany z odejściem „Magika”. Cała historia jest bardzo wciągająca, a co najważniejsze pokazuje realia panujące w latach 1998-2000. Film w reżyserii Leszka Dawida zdobył 14 nagród oraz 19 nominacji. W rolach głównych wystąpili Marcin Kowalczyk – Piotr Łuszcz „Magik”, Tomasz Schuchardt – Wojciech Alszer „Fokus”, Dawid Ogrodnik – Sebastian Salbert “Rahim” oraz Arkadiusz Jakubik – Gustaw Zarzycki.
• „Katyń”: Filmy wojenne na faktach takie jak „Katyń” są niezwykle poruszające, ponieważ przedstawiają prawdziwe historie z czasów II wojny światowej. Dramat historyczny wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę miał premierę 17 września 2007 roku. W filmie zostały przedstawione losy oficerów NKWD, a także kulisy sowieckiej zbrodni rozgrywającej się podczas II wojny światowej. Akcja dramatu rozpoczyna się od 17 września 1939 roku, kiedy to armia radziecka wkracza do Polski i po przegranej walce bierze jeńców. Film otrzymał 9 nagród oraz 13 nominacji. W rolach głównych wystąpili aktorzy znani z wielu innych produkcji m.in.: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jan Englert, Magdalena Cielecka, Paweł Małaszyński, a także Maja Komorowska.
• „Wałęsa. Człowiek z nadziei”: Polskie filmy na faktach to również znane produkcje wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. Wśród nich nie mogło zabraknąć filmu pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, który ukazał się na ekranach 5 września 2013 roku. Ekranizacja prawdziwej historii, która wydarzyła się, kiedy to Lech Wałęsa razem z „Solidarnością” walczył o uwolnienie Polski od komunizmu. Scenariusz do filmu został napisany przez Janusza Głowackiego, a w głównych rolach zagrali m.in. Robert Więckiewicz – Lech Wałęsa, Agnieszka Grochowska – Danuta Wałęsa, Maria Rosaria Omaggio – Oriana Fallaci, a także Zbigniew Zamachowski – Nawiślak. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” otrzymał jedną nagrodę oraz 6 nominacji.
• „Piłsudski”: Dramat historyczny opowiadający o losach Marszałka, który na polu walki nie ugnie się przed niczym. Film przedstawia życie Józefa Piłsudskiego, który po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego w 1901 roku staje na czele podziemia niepodległościowego. Premiera filmu o marszałku odbyła się 5 września 2019 roku i zdobyła 1 nagrodę oraz 5 nominacji. Reżyserem i scenarzystą jest Michał Rosa, a w role wcielili się doskonale znani aktorzy m.in.: Borys Szyc jako Józef Piłsudski, Magdalena Boczarska – Maria Piłsudska, Jan Marczewski – Walery Sławek, Józef Pawłowski – Aleksander Sulkiewicz, Maria Dębska – Aleksandra Szczerbińska, Tomasz Schuchardt – Aleksander Prystor, a także Kamil Szeptycki – Kazimierz Sosnowski.
• „W ciemności”: Filmy o holokauście na faktach wzbudzają wiele emocji. Nie inaczej jest w przypadku „W ciemności”, który jest oparty na powieści autorstwa Roberta Marshalla „In The Sewers of Lvov” (W kanałach Lwowa). Scenariusz napisany przez Davida F. Shamoon jest także oparty na wspomnieniach Krystyny Chiger, które zostały opisane w książce pt. „Dziewczynka w zielonym sweterku”. Premiera filmu „W ciemności” odbyła się 2 września 2011 roku. Fabuła opowiada o losie kilkunastoosobowej grupy Żydów oraz o rodzinie Chigerów, którzy ukrywają się przez okres 14 miesięcy we lwowskich kanałach. Chowającym się ludziom pomaga lwowski kanalarz Leopold Socha, który na początku chce, aby Żydzi płacili mu za pomoc. Po pewnym czasie, gdy nie mają już czym zapłacić, mężczyzna decyduje się im pomóc dobrowolnie. Reżyserem filmu „W ciemności” jest Agnieszka Holland, a w rolach głównych wystąpili m.in.: Robert Więckiewicz – Leopold Socha, Benno Furmann – Mundek Margulies, Agnieszka Grochowska – Klara Keller, Maria Schrader – Paulina Chiger, Herbert Knaup – Ignacy Chiger, a także Kinga Preis – Wanda Socha.
• Dobre filmy na faktach – „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”: „Sztuka kochania” to jeden z głośniejszych filmów, który miał premierę 21 stycznia 2017 roku. Fabuła przedstawia losy najsłynniejszej seksuolog z czasów PRL-u, która nieustannie walczy o wydanie swojej autorskiej książki mającej na celu odmienienie życia miłosnego każdego, kto ją przeczyta. Ogromny sprzeciw ze strony władzy sprawia, że kobieta musi podjąć skuteczne działania, aby dopiąć swego. Reżyserem filmu jest Maria Sadowska, a scenariusz został napisany przez Krzysztofa Raka. Film otrzymał 8 nagród oraz 8 nominacji. W „Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej” wystąpili znani aktorzy m.in.: Magdalena Boczarska jako Michalina Wisłocka, Eryk Lubos – Jurek, Justyna Wasilewska – Wanda, Piotr Adamczyk – Stanisław Wisłocki, Jaśmina Polak – redaktorka Tereska, Borys Szyc – Krystian, Karolina Gruszka – Karolina Siwicka, a także Wojciech Mecwaldowski – Urzędnik Wydziału Kultury KC PZPR.