W obecnych czasach na rynku istnieje wiele platform online zapewniających dostęp do gier wideo — najbardziej znaną jest zapewne Steam, ale gracze korzystają także z innych rozwiązań, jak na przykład Valve, GOG, czy też bohatera naszego dzisiejszego artykułu, Epic Games. Co ważne, należy pamiętać o tym, że Epic Games nie jest jedynie internetową witryną sprzedającą gry wideo. To firma istniejąca na rynku od wielu dekad i niezwykle zasłużony twórca gier oraz innych rozwiązań dla gier wideo. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej temu ciekawemu przedsiębiorstwu.
Podstawowa informacja o Epic Games
Epic Games została założona bardzo dawno temu, bo w 1991 roku. Nosiła wtedy nazwę Potomac Computer Systems, a jej twórcą był Tim Sweeney. Zajmowała się od samego początku tworzeniem gier wideo, jej pierwszym znanym produktem była ZZT. Przez kolejne lata firma rozwijała się, tworząc własne produkty i będąc także dystrybutorem produkcji stworzonych przez mniejszych, niezależnych twórców. Przykładem takiej sytuacji było rozpowszechnianie przez Epic Games stworzonej przez polskie, małe studio Chaos Works gry zatytułowanej Fire Fight.
Prawdziwym przełomem okazał się jednak rok 1998, w którym to na rynku pojawiła się gra Unreal. Była to strzelanina typu FPS (First Person Shooter), która cechowała się niesamowitą jak na ówczesne czasy oprawą graficzną, niezwykle zaawansowanym silnikiem oraz wciągającą fabułą. Gra z miejsca stała się prawdziwym hitem, a Epic Games postanowiła zmodyfikować wykorzystany w niej silnik tak, by można było go sprzedawać potencjalnym zainteresowanym. W ten sposób powstał silnik Unreal Engine, który rozwijany jest do dziś i uważany jest powszechnie za najdoskonalszy i najbardziej zaawansowany silnik dla gier trójwymiarowych, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku.
Unreal Engine
Gra Unreal doczekała się zresztą kontynuacji mającej postać sieciowej gry o nazwie Unreal Tournament, która intensywnie rywalizowała z Counter Strike o miano najlepszego tytułu e-sportowego. Tak naprawdę o sukcesie Counter Strike’a w tym starciu nie zadecydowała wyższa jakość rozgrywki lub oprawy wizualnej, ale znacząco niższe wymagania sprzętowe z racji dosyć prymitywnego silnika graficznego — w efekcie czego gra po prostu była dostępna dla szerszej liczby graczy. Niemniej jednak na bazie Unreal Engine zaczęły powstawać niezliczone wręcz gry, tworzone zarówno przez Epic Games, jak i inne, niezależne wytwórnie. Do najbardziej znanych gier opartych o ten silnik zaliczyć można na przykład Rune, Deus Ex, BioShock, serię Tom Clancy’s Splinter Cell, serię Borderlands, Dishonored, Gears of War, Assetto Corsa Competizione, NBA Playgrounds, Fortnite, GGbet kasyno, czy też Train Sim World. Jak widać, silnik jest na tyle elastyczny, że pozwala na tworzenie różnego rodzaju gier, od typowych strzelanek FPS i TPP po gry przygodowe i symulatory. Ponadto od trzeciej swojej generacji umożliwia także tworzenie gier wideo na konsole — jednak z racji wymaganej wysokiej mocy obliczeniowej tylko najnowsze generacje Playstation i XBoxa są w stanie uruchomić takie gry i zapewnić odpowiednio wysoką ich płynność.
Warto także zauważyć, że Unreal Engine generacji 4 i 5 znalazł swoje zastosowanie także w przemyśle filmowym i telewizyjnym. Twórcy filmów i programów TV odkryli, że połączenie możliwości tego silnika z technologią green screen pozwala na tworzenie znakomitej jakości efektów specjalnych przy ułamku ceny, jaką zażyczyłoby sobie profesjonalne studio typu Industrial Light and Magic. W efekcie możemy ujrzeć Unreal Engine w akcji w sytuacjach, w których byśmy o tym w ogóle nie pomyśleli. Na przykład studia telewizyjne w wielu wypadkach tworzone są właśnie za pomocą Unreal Engine, a w przypadku wielkich imprez, jak na przykład mistrzostwa Europy, cała oprawa graficzna stacji telewizyjnych poświęcona tej imprezie także jest efektem prac opartych o Unreal Engine. Co więcej, wiele kasyn online, jak na przykład GG.bet Polska oferuje gry hazardowe typu live oparte właśnie o grafikę wygenerowaną za pomocą Unreal Engine.
Fortnite
Kolejnym krokiem milowym w rozwoju Epic Games stała się gra Fortnite, która powstała w dwóch różnych odmianach. Były to:
• Fortnite Battle Roale, czyli gra typu battle royale, w której gracze rywalizują ze sobą na stopniowo zmniejszającej się arenie tak długo, aż przy życiu zostanie tylko jeden gracz.
• Fortnite Save the World — jest to gra typu tower defense, w której gracze mają za zadanie bronić swoich dóbr i wytwarzać zasoby tak, by po prostu przetrwać w niekorzystnym świecie.
Szczególnie ta pierwsza wersja okazała się niesamowitym wręcz sukcesem rynkowym, jako że w niespełna rok po jej premierze grało w nią ponad 125 milionów graczy. Jako że sama gra była w pełni darmowa, ale z zawartymi w niej dobrowolnymi i uznaniowymi mikropłatnościami za różnego rodzaju dodatki, okazało się, że przez rok przyniosła ona dochód przekraczający milion dolarów.
Platforma Epic Games
Kolejnym ważnym krokiem okazało się utworzenie internetowego serwisu pozwalającego na kupowanie gier wideo, przechowywanie zapisanych stanów gry i tak dalej. Witryna ta jest tak naprawdę rozbudowanym medium społecznościowym dla fanów tego typu rozrywki, konkurując z inną podobną platformą, jaką jest Steam. Ogromną zaletą Epic Games jest oferowanie co tydzień jednej lub dwóch gier wideo zupełnie za darmo. To nie tylko mało znanych i niszowych tytułów, ale w niektórych przypadkach prawdziwych hitów. Na przykład dzięki Epic Games gracze mogli zupełnie za darmo pozyskać Grand Theft Auto V, czy też wiele innych naprawdę znakomitych tytułów z najwyższej półki, jak choćby Train Sim World 2, NBA 2K21, Hitman, Sid Meier’s Civilization VI, Alien: Isolation, Football Manager 2020, Metro 2033 Redux, czy też Watch Dogs 2.
W momencie pisania tych słów specjaliści wyceniają Epic Games na około 28,7 miliarda dolarów — co jest naprawdę imponującą kwotą, jak na firmę tworzącą gry wideo i założoną przez jednego człowieka pracującego w garażu!
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ