contact

Czym są kalibratory monitorów i jak ich używać?

Ostatnio aktualizowane: 17.04.25

 

Aby uzyskać właściwy kolor na monitorze i wydruku, konieczne jest odpowiednie ustawienie sprzętu. Takie dostosowywanie parametrów, tak aby kolorystyka sprzętu była do siebie dopasowana i pokrywała się z rzeczywistymi kolorami ekranu czy drukarki nazywane jest kalibracją kolorów. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, czym są kalibratory kolorów i jak ich używać.

Czy wiesz, że… aby uzyskać idealne odwzorowanie kolorów, musisz odpowiednio skalibrować swój sprzęt? Kalibracja kolorów to proces, który pomaga dostosować kolory na monitorze i wydruku, aby były jak najbliżej swoich rzeczywistych odcieni. Poznaj, jak działają kalibratory kolorów i jak skorzystać z nich, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Więcej informacji znajdziesz w naszym najnowszym artykule! 

 

Dlaczego kalibruje się kolory podczas obróbki zdjęć i wideo?

Każdy monitor natywnie wyświetla kolory we własny sposób. Wynika to ze specyfiki matrycy czy tego, do jakiego użytku został przewidziany monitor (gry wideo, praca biurowa, praca z wideo, obróbka zdjęć, tworzenie grafiki). Istotne jest także to, w jakiej przestrzeni barwnej pracuje się w danej chwili. To wszystko sprawia, że kolory widoczne na danym ekranie, mogą odbiegać od tego, czego oczekuje użytkownik. Po wyświetleniu danego zdjęcia, czy filmu na innym ekranie, okaże się, że barwy prezentują się zupełnie inaczej.

Aby nie pracować w zupełnym chaosie i mieć kontrolę nad kolorystyką, stosuje się proces kalibracji monitora. Dzięki niemu możliwe jest ujednolicenie kolorystyki zgodnie z poszczególnymi przestrzeniami barwnymi i profilami. Pozwala to na zachowanie spójnych kolorów ekranu. Kalibracja jest także istotna podczas druku, gdyż umożliwia ustawienie takich barw, które będą odpowiadały zamysłowi twórcy.

 

Czym są kalibratory monitorów komputerowych? 

Kalibratory to małe urządzenia, które umożliwiają kalibrację monitorów. Proces ten jest wspomagany przez odpowiednie oprogramowanie (najczęściej dostarczane w zestawie z danym kalibratorem). Cała operacja przebiega w sposób zautomatyzowany lub półautomatyczny (możliwa jest także w pełni ręczna kalibracja, jednakże ta jest polecana raczej profesjonalistom). 

Niektóre ekrany, takie jak np. monitory EIZO posiadają wbudowany kalibrator. Jako że proces kalibracji warto ponawiać co jakiś czas, tak aby ciągle mieć pewność 100% satysfakcjonujących wyników podczas pracy z kolorami, to takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Niemniej najlepsze wyniki daje zewnętrzny kalibrator — w szczególności jeśli pracuje się na stanowiskach wielomonitorowych. 

Jak skalibrować monitor?

Jak już zostało wspomniane, do przeprowadzenia kalibracji monitora niezbędne jest posiadanie kalibratora (w formie wbudowanego urządzenia lub zewnętrznego). Warto przy tym podkreślić różnice pomiędzy kalibracją sprzętową a programową. Pierwsza z nich zapisuje informacje o sposobie wyświetlania barw w tzw. tablicach LUT, które są interpretowane przez sam monitor. Natomiast kalibracja programowa dotyczy odpowiedniej konfiguracji sygnału wyjściowego z karty graficznej. Ta druga metoda jest nieco mniej dokładna, choć wciąż lepsza niż żadna. 

Niemniej w profesjonalnych zastosowaniach należy pozostać przy kalibracji sprzętowej monitora. Gdy już wyposażysz się w odpowiedni kalibrator, wystarczy tak naprawdę uruchomić dołączone do niego oprogramowanie. Cały proces zostanie przeprowadzony w ramach prostego kreatora, który przeprowadzi Cię przez kalibrację krok po kroku. 

 

Jak często kalibrować monitor?

Kalibracja monitora za pomocą kalibratora Calibrite nie jest czynnością jednorazową — taką, którą wykonuje się raz na całe użytkowanie danego ekranu. Konieczne jest powtarzanie tego procesu co około 100 godzin pracy monitora. Można więc z łatwością policzyć, jak często trzeba kalibrować monitor. Przy 8-godzinnym dniu pracy kalibracja wyświetlacza może być konieczna nawet co niepełne dwa tygodnie, natomiast gdy pracuje się z danym monitorem tylko w weekendy, ponowna kalibracja będzie konieczna po dłuższym czasie. 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments