MES (Manufacturing Execution System) to narzędzie, którego nie może zabraknąć w żadnej firmie produkcyjnej. Zastępuje ono systemy ERP (Enterprise Resources Planning) lub jest z nimi zintegrowane. MES można łączyć także takimi rozwiązaniami jak WMS czy DMS. Odpowiednio skonfigurowane i przygotowane narzędzia MES wspomagają działanie przedsiębiorstw produkcyjnych. W jaki sposób? O tym w dalszej części wpisu!
Dlaczego warto wdrożyć program MES w organizacji?
System zarządzania produkcją, zwany także systemem realizacji produkcji albo po prostu MES, to rozwiązanie informatyczne, które połączone jest ze wszystkimi elementami automatyki produkcyjnej i służy do ciągłego monitorowania procesów produkcji na każdym jej etapie.
Jednocześnie dostarcza ono użytkownikowi w czasie rzeczywistym danych o przestojach, niedoborach materiałów lub innych zasobów czy też problemach z jakością. To z kolei umożliwia szybkie zareagowanie na niepożądane zjawiska, które mogą zajść w całym procesie.
Ważną zaletą tego rodzaju rozwiązań jest analiza dużo większej liczby danych, niż ma to miejsce w przypadku oprogramowania ERP. Dzięki wykorzystaniu MES w organizacji możemy między innymi:
• poprawić wydajność na produkcji,
• zwiększyć dostępność maszyn,
• zmniejszyć czas przestojów,
• zwiększyć efektywność pracy załogi.
Jak działa MES w praktyce?
Bardzo dobrze jest przedstawić działanie oprogramowania do zarządzania procesami na przykładzie jednego lub kilku wdrożeń. Ciekawe “case study”, a także sporo praktycznej wiedzy znajdziesz na stronie firmy Kotrak producenta oprogramowania MES.
Dowiesz się, że do wyzwań, które stanęły przed pewnym klientem, dostawcy usług, należało opanowanie chaosu produkcyjnego, uporządkowanie dokumentacji, utrzymanie ciągłości produkcji i śledzenie awaryjności maszyn. Rozwiązaniem okazało się wdrożenie systemu do utrzymania ruchu oraz odpowiednich modułów do tworzenia dokumentów logistycznych i prowadzenia ewidencji magazynowych, a także stworzenie słowników.
Taka implementacja systemu wymagała odpowiednich nakładów czasu i pracy, jednakże po wykonaniu wdrożenia klient zyskał możliwość utrzymania stałego ruchu produkcyjnego w zakładzie. To zaś oznacza, że – w ujęciu łącznym – inwestycja w MES opłaciła się.
MES a lean management
Warto zwrócić uwagę na to, że wiele organizacji produkcyjnych kieruje się wypracowanymi przez lata wytycznymi dotyczącymi prowadzenia działań. Podążanie utartymi ścieżkami wydaje się idealną opcją, jednak analiza ich opłacalności może zaskoczyć wielu przedsiębiorców!
Do tej pory wiele firm planuje wszystkie prace, opierając się na dokumentacji stworzonej w Excelu, a automatyka produkcyjna w ich zakładach praktycznie nie istnieje. Dobrą praktyką jest na pewno wdrożenie metodologii lean w całą strukturę produkcyjną, ale wymaga to także nakładów pracy i odpowiedniej analizy każdego zadania.
Lean management to tzw. zarządzanie optymalne przy ograniczonych zasobach. Za lidera w tym obszarze uznaje się japońską firmę Toyota Motor Corporation, która wprowadziła Toyota Production System.
Najważniejsze dla biznesu jest to, że odpowiednio przygotowane rozwiązania MES mogą być dopasowane do potrzeb zarówno samej firmy, jak i całej branży. Program pozwoli na kontrolę realizacji produkcji w przemyśle ciężkim, produkcji pasz czy preparatów chemicznych lub farmakologicznych.
Zda też egzamin w sektorze tekstylnym, branży chemicznej, motoryzacyjnym, usługach żywieniowych czy w działalnościach wyspecjalizowanych w produkcji tworzyw sztucznych. To tylko niektóre z wielu potencjalnych zastosowań. Podobne przykłady można mnożyć. MES może zostać dopasowany zarówno do niewielkich, lokalnych przedsiębiorstw, jak i do wielkich korporacji, które bazują na rozproszonym systemie produkcji.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ