contact

Jak wybrać najlepszy laptop gamingowy?

Ostatnio aktualizowane: 30.11.23

 

Gracze komputerowi w ostatnim czasie nie mają łatwego życia. Ceny sprzętu wyraźnie poszły w górę, a same gry zrównały się cenami z konsolowymi. Mimo wszystko rynek gamingu komputerowego tak szybko ewoluuje, że laptop do grania nadal jest sensownym pomysłem. Oczywiście, trzeba zapłacić trochę więcej niż dekadę temu, ale warto zaznaczyć, że dopiero co weszła nowa generacja konsol, a to właśnie do nich dostosowane są wymagania sprzętowe, więc teraz kupiony laptop gamingowy powinien doskonale sobie poradzić  nawet przez kilka następnych lat.

Bardzo ważna jest także kwestia preferencji gracza. Jedna osoba bawi się wyłącznie w darmowe gry hazardowe automaty bez rejestracji, inna wybierze gry typu MMO, a jeszcze kolejny typ gracza skupi się na wysokobudżetowych produkcjach sektora AAA. Te ostatnie produkcje wymagają najlepszego sprzętu, z kolei zabawa przy grach internetowych wybaczy graczom posiadanie tańszych podzespołów w laptopie.

W niniejszym artykule przedstawione zostanie, jak wybrać najlepszy laptop gamingowy, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Ceny tych urządzeń tak bardzo się wahają, że czasem nawet kosmetyczna zmiana w grach spowoduje obniżkę cenową nawet o kilka tysięcy zł.

 

Wybór laptopa pod gry komputerowe z najwyższej półki

Nikt nie lubi, kiedy gry mu „zacinają”. 20 klatek na sekundę potrafi zabić nawet najprzyjemniejszą rozgrywkę. Niestety aktualnie sporo graczy ma ten problem, co jest mocno powiązane z wejściem w nową generację konsol. To doskonały czas na usprawnienie swojego urządzenia. O ile do PC można po prostu dokupić nową kartę graficzną lub pamięć RAM, to z laptopem już tak łatwo nie jest i najczęściej należy wymienić go na nowego.

Jeśli ktoś chce zagrać w najnowsze gry od topowych producentów, to powinien przygotować się na wydatek rzędu minimum 4000 zł. Dlaczego tak dużo? Oczywiście na rynku można znaleźć „super” oferty, z laptopami za 2000-3000 zł, które aż krzyczą, jak dużo mają RAM i pamięci na dysku twardym. To najczęściej solidne maszyny, które mają karty graficzne z najnowszej serii, ale w najtańszej wersji. Dlatego często okazuje się, że najnowsze gry uruchomią się, ale na bardzo niskich ustawieniach graficznych lub po prostu będą się zacinać.

 

Wybór podzespołów

Wybierając laptop, należy sprawdzać kilka ważnych kwestii. Dawniej ludzie zwracali uwagę przede wszystkim na RAM i to było wyznacznikiem wartości komputera. Sprzedawcy to wychwycili i zaczęli wkładać duże ilości niskiej jakości RAM-u do swoich urządzeń. Na szczęście dzisiejsi gracze mają o wiele większe pojęcie o podzespołach, ale nadal mogą dać się nabrać na niektóre chwyty sprzedawców.

Na co należy zwracać uwagę:

• Procesor – wyłącznie AMD lub Intel z najnowszych serii. Warto sprawdzić strony z benchmarkami, jak dany model radzi sobie z grami i jaką ma pozycję.

• Karta graficzna – nigdy nie może być zintegrowana – to od razu dyskwalifikuje wygodną zabawę przy najnowszych grach. Tak samo, jak w przypadku procesorów, zawsze warto sprawdzić, czy model znajdujący się w laptopie to nie po prostu najniższa półka najnowszej serii.

• Dysk twardy – aktualnie standardem jest SSD. Ich ceny są już tak niskie, że można celować w 512 lub 1024 GB. Dzisiejsze gry wymagają nawet 100 GB miejsca na dysku, więc to bardzo ważne.

• Pamięć RAM – o pamięci mówi się, że im więcej, tym lepiej. Obecnie standardem jest 16-32 GB. Oczywiście zawsze warto sprawdzić, czy dołączone kości spełniają najnowsze standardy jakościowe, ale w przypadku laptopów w tejk kwestii rzadko kiedy spotyka się nadużycia od strony sprzedawców.

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest system Windows. Wielu sprzedawców oferuje zainstalowany najnowszy system, ale rzadko kiedy informują, że to zwiększa cenę komputera. Jeśli ktoś nie jest fachowcem komputerowym, nie ma własnego systemu i nie potrafi go zainstalować, to wybór tego rozwiązania będzie dobrym pomysłem. Z kolei, jeśli dany gracz ma własny system, to z pewnością znajdzie identyczny laptop bez systemu, który może kosztować nawet kilkaset złotych mniej. Czasem warto rozważyć nawet zapłacenie znajomemu, który „postawi” system na urządzeniu, bo to się o wiele bardziej opłaci.

 

Czy są jakieś tańsze alternatywy?

Oczywiście gracz komputerowy nie zawsze potrzebuje najnowszego sprzętu. Ktoś może po prostu lubić od czasu do czasu zagrać w gry online. Ten rodzaj zabawy nie wymaga dużych inwestycji. Do tego wystarczy klasyczny sprzęt za 2000 zł. Niektórzy gracze preferują popularne gry MMO. W tym przypadku również nie wymaga się posiadania bardzo drogiego sprzętu. Twórcy takich gier zawsze starają się znaleźć złoty środek, w końcu chcą, żeby jak najwięcej osób mogło uruchomić ich produkcję. Oczywiście w przypadku gier MMO nie należy nastawiać się na cuda. Jeśli ktoś kupi laptopa do gry w Fortnite, to najprawdopodobniej nie powinien mieć problemów z przyjemną rozgrywką przez co najmniej kilka lat. Jeśli jednak migruje, regularnie zmieniając swoje ulubione produkcje, to szybko może się okazać, że natrafi się na barierę, która uniemożliwi wygodną zabawę. Doskonałym przykładem może być tutaj New World – potencjalny nowy hit od Amazonu.

Jest jeszcze jeden sposób, który pozwoli na grę we wszystkie największe hity i to bez wymogu posiadania najwyższej klasy urządzenia. W tym wypadku wystarczy średniak, który ma odpowiednie podzespoły do płynnego działania przeglądarki i wyświetlania obrazu wideo (bez wymogu generowania grafiki). Mowa o Google Stadia i GeForce NOW, czyli rozwiązaniom, które mogą zrewolucjonizować rynek gier wideo na świecie. Usługi te pozwalają na zdalną grę, która polega na streamingu. Wszystko generowane jest na serwerach Google i Nvidii, a do gracza dociera sam obraz. W ten sposób można bawić się przy najnowszych grach na średniej jakości laptopie, tablecie, czy nawet telefonie. Oczywiście rozwiązanie to ma jeden haczyk. Wymaga szybkiego i stabilnego łącza internetowego – najlepiej pochodzącego ze światłowodu. Jeśli ktoś ma w domu światłowód, to powinien poważnie rozważyć tę opcję, ponieważ zamiast wyciągać kilka tysięcy złotych na bardzo drogi sprzęt, wystarczy opłacić abonament w takiej usłudze.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ