contact

NFT – czym są i jak działają?

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Technologia blockchain i kryptowaluty już nie są czymś nowym, ponieważ są z nami już od dłuższego czasu i ciągle cieszą się rosnącą popularnością. Dziś z kryptowalut korzysta miliony użytkowników na całym świecie. Używa się ich przede wszystkim do handlu i płatności. To rozwiązanie np. w aspekcie hazardu online, gdzie w kasynach internetowych takich jak Vulkan Bet, wpłaty i wypłaty środków można dokonać dosłownie za chwilę z wykorzystaniem najpopularniejszych kryptowalut, jak BTC, ETH i XRP.

O ile świat technologii blockchain cały czas prężnie się rozwija i co rusz pojawiają się nowe projekty, które szybko zdobywają popularność, to w 2020 roku doświadczyliśmy prawdziwego wystrzału popularności tokenów NFT, które po prostu z dnia na dzień stały się istnym hitem, a ich cena za sztukę sięgała milionów dolarów. Niewymienialne tokeny pod postacią różnego rodzaju avatarów zrobiły natychmiastową furorę i stały się obiektem zainteresowania inwestorów i fanów technologii blockchain.

Aktualnie NFT wzbudzają wiele kontrowersji, bo mają nie tylko wielu swoich zwolenników, ale i przeciwników, którzy kwestionują ich cenę i potencjał. Nie da się jednak ukryć, że tokeny NFT są dzisiaj ważnym elementem otaczającego nas świata. One również mogą mieć duże znaczenie w przyszłości. Chociaż NFT w ostatnim czasie to gorący temat, jednak wiele osób jeszcze nie do końca wie, czym dokładnie są tokeny NFT i jak one działają.

 

Czym są NFT?

Najpierw wyjaśnimy, że NFT to skrót od non-fungible token oznaczający niewymienialny lub niezmienny token opierający na technologii blockchain. Jak już sama nazwa wskazuje, taki token jest jedyny w swoim rodzaju, innymi słowy — unikalny. W odróżnieniu od kryptowalut, gdzie np. 1 ETH = 1 ETH, jeden token NFT nie ma jeszcze swojego odpowiednika na rynku. Niezmienność nie odnosi się tu zatem do kwestii tego, że NFT nie można wymienić bądź sprzedać, bo taka możliwość jak najbardziej istnieje.

NFT mogą przybierać postać cyfrowego aktywa lub też tokenowego odpowiednika rzeczywistego aktywa. Z racji tego, że tokeny NFT są niewymienialne, zapewniają graczom i kolekcjonerom pełną własność nad ich cyfrowymi itemami. NFT mogą obejmować wiele różnych przedmiotów, jednak do najpopularniejszych należą:

avatary,

gify,

obrazy,

wirtualne nieruchomości.

NFT mają zatem charakter kolekcjonerski i są swego rodzaju aktem własności przedmiotu, który istnieje w wirtualnym świecie. Nawet jeśli w tokenie NFT wybijemy ten sam plik w kilku kopiach, to każda z tych kopii będzie reprezentowała swoją własną wartość i będzie różniła się od pozostałych — będzie miała coś na wzór numeru seryjnego. 

Posiadanie przedmiotu NFT gwarantuje zatem, że mamy coś unikalnego, co nie jest dostępne nigdzie indziej — jesteśmy więc posiadaczem jedynej ekskluzywnej kopii danego przedmiotu. Ta unikatowość sprawia, że wartości niektórych tokenów NFT przyprawiają wręcz o zawrót głowy, bo ich cena potrafi sięgać nawet milionów dolarów.

Jak działają NFT?

Tokeny NFT to aktywa kryptograficzne, które zlokalizowane są w blockchaine, czyli w rozproszonej księdze publicznej, która rejestruje wszystkie transakcje. Każdy znajdujący się w niej token ma unikalny kod identyfikacyjny, który odróżnia go od pozostałych tokenów. Dzięki temu proces transferu tokenów NFT między kolejnymi właścicielami jest znacząco ułatwiony, podobnie jak weryfikacja własności.

NFT są tworzone i wydawane na kilka różnych sposób. Kluczową metodą w tym zakresie jest ERC-721, czyli standard emisji w sieci Ethereum. Tokeny ERC-721 zawdzięczają swoją popularność aplikacji CryptoKitties, na którą boom zaczął panować w końcówce 2017 roku. To właśnie dzięki nim deweloperzy mogli zacząć w prosty sposób tworzyć tokeny NFT.

Tokeny NFT również można tworzyć za pośrednictwem standardu (ERC-1155) w sieci ETH, czyli ulepszonej wersji ERC-721. ERC-1155 jest w naprawdę podobny do ERC-721, jednak kluczowa różnica to fakt, że w przypadku ERC-1155 można wybijać zarówno zamienne, jak i niezamienne, co daje więcej możliwości. Inną ważną zaletą ERC-1155 jest bardziej efektywny transfer tokenów umożliwiający umieszczenie wielu tokenów na jednym kontrakcie i pozwalający obniżyć koszty transakcji.

Tokeny mogą być kupowane i sprzedawane w taki sam sposób jak wszelkie inne aktywa fizyczne — największą aktualnie platformą umożliwiającą handel NFT jest OpenSea. Cena NFT jest ustalana przez rynek w klasyczny sposób, czyli przez podaż i popyt, a wartość każdego NFT na rynku jest unikalna. Tokeny NFT można przechowywać na portfelu kryptowalut, który obsługuje standard emisji danego NFT. Najpopularniejsze dziś portfele kryptowalut, które pozwalają przechowywać NFT to m.in. MetaMask, Trust Wallet, Math Wallet i AlphaWallet.

 

Dlaczego NFT mają wartość?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych aktywów, kluczowymi czynnikami wpływającymi na rynkową cenę NFT jest podaż i popyt — istotną rolę odgrywają tutaj również oczywiście spekulacje, tak jak ma to miejsce przy kryptowalutach. Nie da się ukryć, że to unikalny charakter tokenów NFT buduje duży popyt ze strony graczy i kolekcjonerów, którzy bardzo często są gotowi wydać na NFT spore, a czasem wręcz kosmiczne pieniądze. 

Co prawda NFT na pierwszy rzut oka mogą wydawać się śmieszne, dziecinne i wręcz bezsensowne, to jednak prawda jest taka, że tokeny NFT dają potężny potencjał na zarabianie pieniędzy, bo niektórzy ludzie za wirtualny obraz czy działkę w grze potrafią zapłacić tysiące dolarów.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ