contact

Praca w IT – fakty i mity

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Branża IT należy do grona najszybciej rozwijających się sektorów na całym świecie. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Odnośnie pracy w IT niejednokrotnie rozpowszechniane są rozmaite mity, które niejednokrotnie powodują, że osoby chcące podjąć karierę w tej branży jednak rezygnują z tej ścieżki kariery. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze fakty i mity na temat pracy w IT.

 

Fakty i mity na temat branży IT – najważniejsze informacje 

W związku z tym, iż branża IT rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, na jej temat krąży wiele mitów i stereotypów. Oferty pracy IT są dostępne w internecie i trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. Doświadczeni, wykwalifikowani fachowcy, nie mają większych trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w zawodzie. Na temat zarobków specjalistów z tej branży krążą już legendy. Jednocześnie dla wielu osób praca jako programista kojarzy się z nudą oraz wielogodzinnym siedzeniem przy komputerze.

Dla przeciętnego człowieka branża IT oznacza ogromne zarobki, szerokie możliwości awansu zawodowego a także nudę. Czy rzeczywiście tego typu stereotypy mają coś wspólnego z rzeczywistością? Poniżej prezentujemy najważniejsze fakty i mity na temat tej branży. 

 

Aby być dobrym programistą, trzeba nieustannie poszerzać swoją wiedzę – fakt

Konieczność ciągłej nauki to jeden z elementów, który charakteryzuje wszystkich specjalistów IT. Branża IT ma to do siebie, że nieustannie powstają tutaj nowe technologie i rozwiązania. Aby “być na czasie”, programiści muszą cały czas uczyć się nowych rzeczy. Śledzenie najnowszych technologii oraz uczestnictwo w kursach i szkoleniach to jeden z najważniejszych kluczy do sukcesu. Bez tego szybkie osiągnięcie awansu zawodowego jest niemożliwe. 

 

Wszyscy programiści zarabiają ogromne pieniądze – mit 

Niebotycznie wysokie wynagrodzenia wszystkich programistów to jeden z najpopularniejszych mitów. Oczywiście, wysokiej klasy specjaliści mający doświadczenie, kwalifikacje i wiedzę rzeczywiście otrzymują zarobki wynoszące znacznie powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie. 

Trzeba mieć jednak na uwadze, że sytuacja juniorów, czyli początkujących programistów, jest diametralnie inna, co potwierdza wiele badań. Na wysokość zarobków wpływa nie tylko doświadczenie, ale i specjalizacja, miejsce pracy czy forma prawna współpracy. Niejednokrotnie zdarza się tak, że początkujący programiści są zdziwieni wysokością proponowanego im wynagrodzenia, ponieważ jest ono zdecydowanie niższe niż te legendarne stawki, o których często słyszy się w odniesieniu do doświadczonych specjalistów IT. 

Aby wykonywać zawód programisty, trzeba skończyć studia informatyczne – mit

Mogłoby się wydawać, że warunkiem koniecznym do wykonywania profesji programisty jest ukończenie studiów wyższych na kierunków informatyka lub pokrewnym. Okazuje się, że wcale nie jest to konieczne. Znacznie ważniejsze są umiejętności, ukończone kursy, bootcampy, szkolenia a także zaangażowanie kandydata. 

 

W branży IT mogą pracować wyłącznie mężczyźni – mit

Następny popularny mit na temat branży IT mówi o tym, że w tym sektorze pracują wyłącznie mężczyźni. Faktem jest, iż w tej chwili zdecydowana większość specjalistów w tej branży to mężczyźni, jednak z roku na rok liczba kobiet piastujących te stanowiska rośnie. Nie ma żadnych przeciwskazań ku temu, by jako programista pracowały również kobiety. 

 

Im więcej technologii programistycznych znamy, tym łatwiej jest nam uczyć się kolejnych – fakt

Zdecydowana większość stosowanych obecnie technologii programistycznych ma między sobą pewne podobieństwa. Jeśli programista opanuje kilka języków, z pewnością będzie mu łatwiej uczyć się kolejnych. Zdecydowanie najtrudniej jest nauczyć się tego pierwszego języka, ponieważ jest to moment, kiedy trzeba wdrożyć się w programistyczne myślenie. Później, z każdą opanowaną technologią, jest już zdecydowanie prościej. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments