Czy idąc ulicą rozpoznajesz wszystkich swoich znajomych których spotkasz? Zdarza ci się ich nie rozpoznać? A może lubisz przeglądać zdjęcia twarzy swojej rodziny i znajomych, współczesne i z przeszłości? Technologia rozpoznawania twarzy to właśnie rodzaj technologii, która rozpoczęła się od zdjęcia twarzy na przykład takiej: pl.depositphotos.com/stock-photos/face.html. Skoro nasz umysł jest w stanie bezbłędnie rozpoznać znajome osoby nawet po wielu latach, to dlaczego nie miałby tego zrobić również i komputer? Co to jest zatem technologia rozpoznawania twarzy i do czego możemy tę technologię wykorzystać?
Technologia ta rozwijana jest od wielu lat, niemniej dopiero postępy ostatnich lat sprawiły, że zaczyna odgrywać pewną rolę w naszym codziennym życiu i służy w dobrym celu.
Jak działa wykrywanie i poznawanie twarzy?
Pierwszym krokiem do rozpoznania twarzy jest zrobienie jej zdjęcia lub obrazu wideo. Kolejno w czasie rzeczywistym, za pomocą sztucznej inteligencji, technologia ta przeprowadza szczegółową analizę węzłowych punktów na ludzkiej twarzy, które są unikatowe dla każdego osobnika. Są to takie cechy jak odległość między oczami, krzywizna kości policzkowej, czy mostek nosa. Elementem technologii jest przekształcenie punktów węzłowych na dane biometryczne, które mogą zostać wykorzystane przez system do porównania i rozpoznania danej twarzy. Takie dane biometryczne można kolejno porównać ze źródłami danych w bazie publicznej lub prywatnej sięgając nawet do danych zdjęciowych w dokumentach tożsamości.
Jakie korzyści ze sobą niesie taka technologia?
W dzisiejszej rzeczywistości technologia rozpoznawania twarzy wykorzystywana jest głównie w celach bezpieczeństwa. Rozpoznanie twarzy pozwala na przykład na odblokowanie jakiś urządzeń (popularne w ostatnim czasie jest rozpoznawanie twarzy właściciela smartfona i odblokowywanie telefonu), albo dostępu do pomieszczeń.
Systemy rozpoznawania twarzy są też szeroko używane przez organy ścigania jako środki zapobiegające kradzieży. Mając dane biometryczne osoby podejrzanej można je porównać z bazą danych w celu poszukiwania osoby, która dokonała kradzieży.
Również system rozpoznawania twarzy może być używany w szkole, gdzie bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem. Baza danych zawiera informacje o tym, kto ma wstęp do szkoły i te osoby bez problemu na jej teren wejdą. Natomiast, gdy pojawi się twarz nieznana systemowi, zostanie zaalarmowana ochrona.
Takie systemy są stosowane również na lotniskach, które w poszukiwaniu przestępców z całego świata mają swoje bazy bezpieczeństwa i osoby wchodzące na pokłady samolotu mają skanowane twarze w celu wyeliminowania osób niepożądanych. Taki system jest skuteczniejszy od ręcznej kontroli dokumentów, bo może być przeprowadzony automatycznie przez bramki elektroniczne.
W naszych miastach obecnie system rozpoznawania twarzy może współpracować z miejskim monitoringiem. O ile wszyscy zdajemy sobie sprawę, że może to wpłynąć na większe bezpieczeństwo ludzi, to również technologia ta stosowana w sposób niezgodny z prawem może stanowić zagrożenie dla poszczególnych jednostek.
Jakie zagrożenia niesie za sobą technologia rozpoznawania twarzy?
Zagrożeniem jest przede wszystkim to, że technologia rozpoznawania twarzy ingeruje w naszą prywatność. Systemy monitoringu miejskiego obecnie potrafią śledzić każdą z osób mieszkającą w mieście i analizować jej poszczególne działania. O ile samo śledzenie nie wywołuje jeszcze skutków dla osoby śledzonej, o tyle niewłaściwe wykorzystanie danych pozyskanych za pomocą śledzenia takiej osoby – już tak. Do inwigilowania bowiem wystarczy nawet jedno wydrukowane zdjęcie danej osoby i skonfrontowania go z bazą osobową.
Kolejnym zagrożeniem są błędy identyfikacji. Systemy rozpoznawania twarzy wciąż nie są jeszcze doskonałe i mogą się zdarzyć błędy, gdy system nie jest w stanie dopasować odpowiedniej osoby i zrobi to błędnie. Na powstawanie błędów ma wpływ nieostry obraz zdjęcia, zniekształcony, zrobiony pod dużym kątem lub o słabej rozdzielczości.
Choć system rozpoznawania twarzy ma ogromną przyszłość przed sobą do wykorzystania tej technologii w wielu rozmaitych urządzeniach, to również powstaje w związku z nim wiele zagrożeń. Dlatego nie ma zgody wśród osób wykorzystujących te technologie, toczy się wiele debat, w jaki sposób technologię wykorzystywać i nie zrobić nikomu krzywdy. Mamy nadzieję że kolejne badania tej technologii doprowadzą do rozwiązania problemów etycznych i wykorzystania jej w najlepszy z możliwych sposób.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ